içinde

JPMorgan: Stablecoin Sahipliği Azaldıkça Kriptoda Artış Sınırlı

JPMorgan, kripto piyasasında yükselişin sınırlı olacağı konusunda uyardı.

JPMorgan geçen haftaki raporunda, aylarca süren bir ayı piyasasının ortasında kriptolarda devam eden toparlanmanın ivme kaybına uğrayabileceğini belirtti.

JPMorgan analistleri, stablecoin’lerin toplam kripto piyasasındaki payını, yükseliş veya düşüş potansiyelinin bir göstergesi olarak düşünüyor. Analistlere göre stablecoin’ler, yatırımcıların kripto alımı için kenarda tuttuğu nakit parayı temsil ediyor. 

Analistler tahminlerini stablecoin’ler ile kripto piyasasının geri kalanı arasındaki ilişkiye dayandırarak, stablecoin’lerin, toplam kripto piyasası değerindeki payının artık aşırı yüksek görünmediğini belirtirken, kripto piyasalarında görülen rallilerin sona eriyor olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Stablecoin Payı Düşüyor

JPMorgan analistleri, Stablecoin’lerin kripto piyasasının %10’unu oluşturduğu dönemde bu durumu, “kripto piyasası için yukarı yönlü” olarak yorumlamıştı. Geçen hafta yayınlanan raporda analistler, “Stablecoin’lerin toplam kripto piyasasındaki payı artık aşırı görünmüyor. Oran şu anda %7’nin altında bulunuyor, seviye 2020 trendine geri döndü. Sonuç olarak, kripto piyasaları için bundan sonraki herhangi bir yükselişin muhtemelen daha sınırlı olacağına inanıyoruz.” yorumunda bulundu. 

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı mali yaptırımların ardından Bitcoin (BTC) ve Eter (ETH) fiyatlarının mart ayı başlarında arttığına dikkat çeken JPMorgan analistleri, “Yaptırımlar, kripto paraların herhangi bir hükümete bağlı olmadığı göz önüne alındığında, geleneksel bankacılık sistemini atlatmak amacıyla daha yaygın olarak kullanılacağına dair beklentileri artırdı.” yorumunda bulundu.

JPMorgan Anket Yapmıştı

JPMorgan ocak ayında, müşterilerine yıl sonu Bitcoin (BTC) fiyat beklentilerine yönelik bir anket yaptı. Anket, 2022 için daha geniş bir makroekonomik görünümün parçası olarak 13 Aralık ve 7 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ankete JPMorgan’ın 47 müşterisi katıldı.

Buna göre yanıt veren müşterilerin yaklaşık %41’i, Bitcoin’in yılı 60.000 dolar civarında bitirmesini bekliyor. Yanıt verenlerin %23’ü fiyatın 20.000$ olmasını beklerken, %20’si 40.000$ olmasını tahmin ediyor. Ayrıca ankete cevap verenlerin %9’u Bitcoin (BTC) fiyatının 80.000$’a ulaşacağına inanıyor, %5’i 100.000$ veya daha fazla olabileceğini düşünüyor, %2’si ise 10.000$ veya altına düşmesini bekliyor.

Diğer taraftan JPMorgan şubat ayında, uzun vadeli Bitcoin (BTC) fiyatının 150.000$ seviyesine ulaşacağını tahmin etmişti. O dönem banka analistleri, Bitcoin’in volatilitesini ve daha fazla kurumsal kabulünü engelleyen yükseliş-düşüş döngülerini ileriye dönük en büyük zorluğu olarak belirtmişlerdi. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı? I Güncel Fiyat Analizi

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Waves (WAVES) Fiyat Analizleri I 04.04.2022