içinde ,

Joe Biden’dan Kripto Para Piyasalarını Sevindirecek Hamle

Kripto para sektörünü sevindirecek hamle yeni ABD Başkanı Joe Biden‘den gelebilir. ABD Başkanı seçilen ve göreve gelmek için gün sayan Joe Biden, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı Gary Gensler’i Hazine Sekreter Yardımcılığı görevine getirmeyi düşünüyor. Gensler’in kripto dostu bir geçmişi var ve meslektaşları kripto para birimini bir Ponzi Şeması olarak değerlendirirken, Gensler Bitcoin’i değişim için bir koçbaşı olarak tanımlamaktaydı.

Biden’ın geçiş ekibi, yeni yönetimin politikalarını hazırlamak üzere önemli federal kurumlarda geçmişi olanlarla hızla dolduruluyor. Başkan seçilen Joe Biden şu anda Obama’nın eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı (CFTC) Gary Gensler’i Hazine Sekreter Yardımcısı olarak görüyor. Gensler’in Wall Street’i dizginlenmek üzere seçilmesi meyvelerini vermeye hazır. Biden’ın Gensler’i kadrosuna ekleme hareketi, kripto para yanlısı düzenlemenin kartlarda olabileceğini gösteriyor.

Gensler şu anda Biden’in Federal Rezerv ile menkul kıymetler ve bankacılık düzenleyicilerini inceleyen geçiş ajansı inceleme ekibine liderlik ediyor. Gensler, Biden’ın Hazine Bakanı olarak seçeceği bildirilen eski Federal Rezerv Başkanı Janet Yellen’e rapor verecek. Bitcoin’e karşı geçmiş uyarılarına rağmen Yellen, blockchain teknolojisine ilgi gösteriyor. Kripto topluluğu, Yellen’in Hazine Bakanı olarak seçilmesini bile memnuniyetle karşıladı.

Kripto para

Gensler, Başkan Obama’nın yönetimi altında, 2008 mali krizinden sonra yeni kuralların öncülüğüne yardımcı olan kilit bir mali düzenleyici (CFTC başkanı) olarak görev yaptı. Hazine Departmanında Clinton yönetimi sırasında da görev yaptı.

Gensler, MIT Sloan School of Management’ta profesördü ve blockchain ve Bitcoin’in finansta nasıl kullanılabileceği hakkında bir ders veriyordu. 2018 yılında Kongre’ye blok zinciri ve kripto para birimleri hakkında çeşitli vesilelerle konuşma yaptı. Ponzi şemaları ve kripto para birimleri arasındaki karşılaştırmaların aksini savundu. En çok beklenen Libra kripto para biriminin ABD yasası kapsamında güvenlik gerekliliklerini karşıladığını söyledi. Aralık 2019’da Gensler, manipülasyon ve dolandırıcılıklara yatkın olmasına rağmen Bitcoin’i bir “değişim katalizörü” olarak nitelendirdi. Ayrıca, blockchain ve kripto varlıklarının zaten gerçek değişimi teşvik ettiğini söyledi.

Biden Yönetimi Kripto Para Birimleri İçin Dostane Görüldü

Kripto topluluğu, Joe Biden’ın kripto para birimlerine Trump yönetiminden daha dostane bir tavır alacağı konusunda iyimser. Trump daha önce “Bitcoin ve diğer kripto birimlerinin hayranı olmadığını” belirtti ve hatta Hazine Bakanı Steven Mnuchin gibi diğer kripto şüphecilerini görevlendirdi.

Biden’ın ekibi, yönetiminin kripto varlıkları hakkında ne düşüneceğini netleştirmemiş olsa da, Gary Gensler gibi kripto varlıkların dostu danışmanların katılımı kripto dünyasında olumlu bir gösterge. Gensler, blockchain ve kripto birimlerine destek verebilir. Eğer doğru ekipler bir araya getirebilirse kripto paralar için parlak bir gelecek bizi bekliyor olabilir.

Av. Barış Hocaoğlu tarafından yazıldı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan ve stajını tamamladıktan sonra 2017 yılında serbest avukatlığa başlayan Hocaoğlu, Kriptopara, Ödeme Sistemleri ve Finans Hukuku alanlarında kendisini geliştirdi. Türkiye'de aktif pek çok kriptopara ve finans şirketinin aktif olarak danışmanlığını yapmakta olan Hocaoğlu, 2017 yılından bu yana kriptoparalar üzerine özel ilgi duymakta ve çalışmalar yürütmektedir. KoinSaati.com'da CMO, Hukuki Danışman ve Co-Founder görevlerinin yanı sıra kriptopara alanında yazdığı yazıları yayınlamaktadır.

Patron Çıldırdı! 10 Dolarlık ETH ile 1000 Dolarlık BEP20 Jointer Nasıl Alınır?

Bitcoin Varlığına Yatırım Yapacağını Söyleyen Wall Street Şirketlerine Bir Yenisi Daha Eklendi