içinde

Jim Rogers: Kripto Paranın Geleceği Parlak

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, kripto paranın geleceği konusunda iyimser olduğunu belirtiyor. Ancak, merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) şüpheyle bakıyor. 

Geleneksel piyasalarda “yatırım gurusu” olarak tanınan, Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, Economic Times Markets tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir röportajda kripto paralara ve ABD dolarına yönelik bakış açısını paylaştı. Rogers, Quantum Fund ve Soros Fund Management’ın kurucularından olan George Soros’un eski ortağıdır.

FED ve diğer merkez bankalarının normalleşmeye başlayacaklarını söylemelerine rağmen dünyanın her yerinde hala devasa miktarlarda para basılıyor yorumunda bulunan Jim Rogers, “Bu insanları dinlememek lazım. Nadiren doğruyu söylerler… FED çok kısa sürede bilançosunu iki katından fazla artırdı. Bir süre daha kesintiye gitseler bile, bu hamleler devam eden devasa para basımını telafi etmeye yetmeyecek” açıklamasında bulundu.

ABD dolarının gelecekteki görünümü hakkında konuşan Rogers, “Bunu söylemekten hoşlanmasam da ABD dünya tarihinin en borçlu ülkesi. Dünya onun veya ABD dolarının yerini alacak yeni bir varlık arayışında.” dedi. Bu konudaki açıklamalarına devam eden Rogers olaya farklı bir boyuttan bakıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından sonra ABD’nin Rusya’nın varlıklarını bloke ettiğini belirten Rogers, “Amerika Rusların parasına el koydu. Pekala, insanlar bu gibi gelişmelerden hoşnut olmuyor ve dünyadaki pek çok ülke ABD doları ile rekabet edecek bir varlık arıyor.” dedi.

Rogers, röportaj sırasında kripto paralara yönelik düşüncelerini de paylaştı. Tecrübeli yatırımcının, Bitcoin (BTC) sahibi olup olmadığıyla ilgili bir soruya ise cevabı şu şeklide oldu;

“Herhangi bir kripto para birimine sahip değilim. Keşke 1 dolardan, 5 dolardan Bitcoin alsaydım.”

Quantum Fund kurucu ortağı Jim Rogers, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında ise “Hükümetler bilgisayarlara para koymaya çalışıyor. Devletlerin yarattığı dijital varlıklara (CBDC) güvenim az. Neticede bu onların parası olacak.” şeklinde yorumladı.

Kripto paraların gelecekteki parasal ağda hayati bir rol oynayabileceğini ve CBDC’leri domine edeceğini düşünen Rogers, CBDC’lerin tamamen farklı bir amacı olacağını, bu varlık grubunun merkez bankaları ve hükümetler tarafından insanların işlemlerini izlemek için kullanılacağını tahmin ediyor. Jim Rogers sözlerine şu şekilde devam etti;

“Kripto paranın geleceği konusunda iyimserim ancak bu durum devlet kripto paralarını (CBDC) dahil etmiyor.”

Tecrübeli yatırımcı her ne kadar kripto paralara yönelik iyimser olsa da uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor. Rogers, daha önce hükümetlerin kripto paraları yasaklayabileceği konusunda uyarmıştı. Rogers’ın bu konudaki sözleri, “Kripto paralar başarılı olursa, çoğu hükümet tekellerini kaybetmek istemedikleri için onları yasaklayabilir. Hükümetler rekabeti sevmiyor, tekellerini korumayı seviyor.” şeklinde oldu.

Diğer taraftan kurt yatırımcı Jim Rogers, 2020’de kripto para birimlerine yatırım yapmanın temelde kumar olduğunu ve Bitcoin (BTC)’yi balon olarak gördüğünü belirtmişti. Rogers o dönemde “Kripto paralar birkaç yıl önce yoktu bile ama göz açıp kapayıncaya kadar 100 ve 1000 kat daha değerli hale geldiler. Bu açık bir balon ve ben doğru fiyatı bilmiyorum.” yorumunda bulunmuştu.

Jim Rogers, gelecekteki finansal sistemin önümüzdeki on yıl içinde “ciddi sorunlar” yaşayacağını tahmin ediyor. Bu nedenle, makul fiyat seviyelerinde portföyündeki altın ve gümüş ağırlığını artıracağını belirtiyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

 

 

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

TrustFi Launchpad – Haziran IDO Takvimi

Orta Afrika Cumhuriyeti: Sango Projesi Yolda