in ,

Jerome Powell’ın Açıklamaları Piyasalara Nasıl Yansıdı?

Piyasalar dün Jerome Powell’ın, Brookings Enstitüsünün bir etkinliğinde yapacağı konuşmaya odaklanmıştı. Powell’ın açıklamaları sonrası Bitcoin, yükseliş ivmesini artırdı. 

Güne 16.400 dolar seviyelerinden başlayan lider kripto varlık, akşam saatlerine doğru 16.825 dolar seviyesine kadar yükseldi. Jerome Powell’ın konuşması sonrası kendisini 17 bin dolar seviyesinin üzerine atan Bitcoin, son 20 günün zirvesine çıkarak 17.193 dolar seviyesini gördü. 

Bu da ilginizi çekebilir: Bitcoin (BTC)kkında Ünlü Analistlerin Aralık Ayı Tahminleri

Peki Jerome Powell, Bitcoin fiyatının yükselmesini sağlayacak ne söyledi? 

FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonu düşürmeye yetecek bir seviyeye yaklaşırken, fiyat artış hızımızı ayarlamamız mantıklı.”

Jerome Powell, Fed’in Aralık toplantısında ana faiz oranını yarım puan artırabileceğinin sinyalini verdi. Bu, art arda dört 75 baz puan sonrası daha küçük bir artış. Powell yaptığı açıklamada, daha küçük artışların enflasyonla mücadeleden vazgeçileceğinin bir işareti olarak algılanmaması gerektiğini de vurguladı. 

Jerome Powell, araba, mobilya, ev aletleri gibi malların maliyetinin gerilemesiyle enflasyon cephesinde bazı iyi haberler olduğunu kabul etti. Ayrıca, tüketici fiyat endeksinin yaklaşık üçte birini oluşturan kira ve diğer konut maliyetlerinin gelecek yıl düşebileceğini söyledi. Ancak, dışarıda yemek yemeyi, seyahat etmeyi ve sağlık hizmetlerini içeren hizmetlerin maliyeti hala hızlı bir şekilde artıyor ve muhtemelen dizginlenmesi çok daha zor olacak dedi. 

Bazı umut verici gelişmelerin olduğunu söyleyen Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunun altını çizdi. 

Powell’ın yaptığı konuşmada faiz oran artışlarının hızını yumuşatacaklarını açıklaması, Bitcoin fiyatında artış yaşanmasına sebep oldu. Jerome Powell’ın yaptığı konuşma sadece Bitcoin fiyatının yükselmesini sağlamadı. Bitcoin ile beraber hisse senetleri de geniş kazançlar gördü. Bitcoin açıklamayla birlikte 17.193 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 30 Kasım 2022

Aralık Ayında Kripto Para Piyasasını Neler Bekliyor?