içinde

Java ve Java Script Arasındaki Farklar

Java ve Java Script konuşma dilinde yazılım dünyasına uzak kişiler tarafından sıkça karıştırılır. Bu yazımızda bu iki programlama dili arasındaki farkları sıralayacağız.

JavaScript: Hafif bir programlama dilidir (“komut dosyası dili”) ve web sayfalarını etkileşimli hale getirmek için kullanılır. HTML‘ye dinamik metin ekleyebilir. Bununla beraber tarayıcı dili olarak da bilinir. JavaScript(JS), Java ile benzer veya ilgili değildir.Her iki dilde de sözdizimi gibi bir C vardır ve istemci tarafı ve sunucu tarafı Web uygulamalarında yaygın olarak kullanılır, ancak yalnızca birkaç benzerlik vardır.

Java: Nesne yönelimli bir programlama dilidir ve neredeyse her platformda çalışan derlenmiş programlar oluşturmanıza olanak tanıyan sanal makine platformuna sahiptir. Java, “Bir Kez Yaz, Her Yerde Çalıştır” sözü vermiştir.

Java

Java güçlü bir şekilde yazılmış bir dildir ve programda kullanmak için önce değişken bildirilmelidir. Java’da bir değişkenin türü derleme zamanında kontrol edilir. JavaScript ise zayıf yazılmış bir dildir ve daha rahat sözdizimi ve kurallara sahiptir.

Java uygulamaları herhangi bir sanal makinede (JVM) veya tarayıcıda çalışabilir. JavaScript ise kodu yalnızca tarayıcıda çalışırdı, ancak şimdi Node.js aracılığıyla sunucuda da çalışabilir.

Java’nın nesneleri sınıf tabanlıdır, hatta sınıf oluşturmadan Java’da herhangi bir program yapamayız. JavaScript nesneleri ise prototip tabanlıdır.

Java programı “.Java” dosya uzantısına sahiptir ve kaynak kodunu JVM(Java Virtual Machine) tarafından yürütülen bayt kodlarına çevirir. JavaScript dosyası “.js” dosya uzantısına sahiptir ve yorumlanır ancak derlenmez, her tarayıcıda JS kodunu yürütmek için Javascript yorumlayıcısı bulunur.

Java

Java Bağımsız bir dildir. Java Script ise bir web sayfasında bulunur ve HTML içeriğiyle bütünleşir. Java programı daha fazla bellek kullanır. JavaScript ise daha az bellek gerektirdiğinden web sayfalarında kullanılır.

Java çoklu iş parçacığını destekler. Javascript çoklu iş parçacığını desteklemez.

Sonuç olarak Java ve Java Script birbirinden tamamen farklı iki programlama dilidir.

Kaynak: GeekforGeeks

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Equifi

EQIFI Ekibi ile AMA Etkinliği

çin, bitcoin

Hash Rate Halen Düşük: Çin’in Madenciliğe Etkisi Devam Ediyor