içinde

Japonya, Stablecoin Yasasını Kabul Eden İlk Ülke Oldu

Japonya Parlamentosu, stablecoin’leri dijital para olarak tanıyan bir yasa tasarısını kabul etti. Yen veya başka bir itibari para (fiat) birimine bağlı olduklarını garanti altına alan stablecoin’leri çevreleyen bu yasa tasarısı ile stablecoin sahiplerine varlıklarını nominal değerde kullanma hakkı tanındı. 

Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin çökmesinin ardından ekonomik aktörler stablecoin’ler üzerinde düzenleyici önlemler almaya çalışıyor. Pek çok ülke stablecoin’ler hakkında önlemleri yasal çerçeveler ile düzenleme çabasına girişmiş olsa da bu yasayı kabul eden ilk ülkenin Japonya olması dikkat çekti.

Dikkat çekici bir başka nokta ise yasanın yalnızca yen veya başka bir yasal anlaşma tarafından desteklenen stablecoin’ler için geçerli olmasıdır. Yasa, Tether (USDT) ve algoritmik stabilcoinler gibi varlığa dayalı stablecoin’leri kapsamına dahil etmez. Japon kripto borsalarının stablecoinler’i listeleyemeyecekleri yasada açıkça belirtildi. Ek olarak, yalnızca lisanslı bankalar ve saygın şirketlere stablecoin ihraç etme izni verildi. Yeni yasanın önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacağı ve Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı tarafından denetleneceği aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Mitsubishi UFJ Trust ve Banking Corp., yasal çerçeve yürürlüğe girdikten sonra Progmat Coin adlı kendi stablecoin’lerini çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.’in açıklamasında, token’ın yen teminatlı bir stablecoin olacağı ve nominal değerde işlem garantisi vereceği bilgileri yer alıyor.

UST ve LUNA çöküşünün ardından ABD ve Birleşik Krallık gibi büyük ekonomilerin stablecoin’ler için düzenleyici önlemleri hayata geçirmeye çalıştıkları bu dönemde Japonya’nın böyle bir adım atması önemli bir yerde duruyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Binance

Changpeng Zhao: Sadece Kripto Tutuyorum

Stepn (GMT), Internet Computer (ICP) ve Swipe (SXP) Teknik Analizleri I 03.06.2022