in

Japonya, Stablecoin İçin Daha Katı Kurallar Uygulayacak

Tether

Bazı Japon yetkililer, stablecoin için ülkenin para ağını tehdit eden bir tehlike olarak görüyor ve bu daha katı düzenlemelerin getirilmesine yol açabilir. Japon hükümeti, bazı otoriteler onları ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olarak gördüğünden, stablecoinleri katı düzenlemelere tabi tutmayı planlıyor. Aynı zamanda, Japonya Merkez Bankası, sanal para birimlerine daha güvenli bir alternatif olarak gördüğü bir dijital yen çıkarmayı hedefliyor.

Japonya’nın Sonraki Kripto Hareketi

Reuters’e göre, üç Japon yetkili, ülkenin dijital varlıkları düzenleme çabalarını artırmak istediğini açıkladı. Rapora göre, bazı yerel gözlemciler, fiat para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan stablecoin’lerin Japonya’nın finansal ekosistemine zarar verebileceğine inanıyor.

Stablecoin

Yetkililerden biri şunları söyledi:

“Japonya, bu kadar hızlı hareket eden dijital para birimleri üzerindeki küresel gelişmelerle artık işleri başıboş bırakamaz.”

Geçen hafta Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) dijital para birimlerinin düzenlenmesini denetlemek için bir bölüm oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Ek olarak, Maliye Bakanlığı ihtiyaç duyulan personeli artırmayı da düşünmüştür.

Olası katı düzenleme, Japonya merkez bankasının lehine gelebilir. Kurum, özel kripto varlıklarına daha iyi ve daha güvenli bir alternatif olduğunu düşünerek kendi CBDC’sini yayınlamayı denemeye başladı bile. Böyle bir ürünün teknik fizibilitesini belirlemek için bir test programı başlattı.

Stablecoin, USDC

Operasyon, ilki halihazırda canlı olduğundan ve Mart 2022’ye kadar tamamlanması gerektiğinden iki aşamadan oluşacaktır. O sırada, Bank of Japan’in İcra Direktörü Shinichi Uchida, “deneyleri bu aşamada başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Cardano

Cardano Alonzo White ile Akıllı Sözleşmeler Başlatıyor

Bank of America Bitcoin Vadeli İşlem Ticaretini Onayladı