in ,

Japonya Başbakanı, “Kripto Vergi Reformu” Fikrine Açık!

Japonya

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülke için kripto vergi yasalarında reform yapmaya açık olabileceğini belirtti.

Kishida geçen hafta parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada Web3’ün ekonomik büyümeyi artırabileceği görüşünde olduğunu belirtti. Web3 öncülüğünde yasal reformu iletmeye hazır olunabileceğini belirtti. Japonya, Mayıs ayında İngiliz yatırımcılarla Web3 hakkında konuştu ve blockchain, NFT’ler ve metaverse hakkında istişarelerde bulunuldu.

Ancak eleştirmenler, önceki Başbakanlar ve hükümetleri tarafından getirilen aşırı katı kripto vergi politikaları nedeniyle uluslararası ülkelere karşı Japonya’nın zorlandığını iddia etti. Kripto paranın çeşitli gelirler olarak sınıflandırılmasını (sermaye kazanç yasaları kapsamında kripto karlarını vergilendirmek yerine) içeren mevcut kripto vergi politikasının savunucularından biri, Demokratik Parti Lideri Yuichiro Tamaki oldu.

Japonya

Japonya, yakın zamanda Tokyo’ya mevcut sistemi kaldırması ve kripto varlıkları tutan veya ihraç eden yerli şirketler için daha fazla vergi tavizi vermesi çağrısında bulundu.

Tamaki, aynı gün meclis bütçe komitesinin toplantısında konuyla ilgili olarak Başbakan’a bir kez daha meydan okudu. Tamaki, hükümetin yalnızca şirketleri ve bireyleri “gerçek [fiat] karlar gerçekleştiğinde”, yani kripto paralar fiat karşılığında alınıp satıldığında vergilendirmesi gerektiğini iddia etti. Bunun üzerine Başbakan “Bu teklifi dikkatle değerlendireceğiz” yanıtını verdi.

Ancak Twitter’da Tamaki, toplantının bitiminden sonra Kishida ve Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin kendisini karşılamaya geldiğini belirtti. Demokrat Parti başkanı vergi konusunu tekrar gündeme getirdiğinde, Başbakan bunu yapmanın “Japonya için fırsatlar” sağlayacağını kabul etti. Ve mevcut sistemi terk etme fikri konusunda “şaşırtıcı derecede olumlu” oldu.

Tamiki, Başbakanın tepkisini “iyi haber” olarak nitelendirdi.

Başbakanın kendi partisi (iktidardaki Liberal Demokrat Parti) içindeki güçlerin vergi kanununu değiştirmeye istekli olduğuna inanılıyor. Bazı eleştirmenler, gelişmiş kripto vergi yasalarına sahip diğer ülkelerin çoğunun, sermaye kazançları vergi protokollerini kullanarak kripto kazançlarını vergilendirmeyi seçtiğine dikkat çekti.

Kishida daha önce Web3 sektörüne “yeni dijital hizmetleri dahil etmek” için “çevreyi iyileştirmek”ten bahsetmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

8 Büyük Kripto Para Borsasında Listeleniyor: Optimism (OP) Nedir?

Optimism

Optimism Airdrop’ları Dağıtıldı!