içinde

Japon Bankası Mitsubishi UFJ Trust, Stablecoin Çıkaracak

Mitsubishi UFJ Trust, finansal operasyonlarını düzene sokmak için kendisine ait stablecoin çıkarmayı planlıyor. 

AsiaNikkei tarafından hazırlanan bir rapora göre; stablecoin, bankanın ödeme sistemine dahil edilecek ve Japon Yen’ine sabitlenecek. Yaklaşık 1,5 milyar değerinde varlığı yöneten banka, kripto para birimleri ile faaliyete başlamayı planlıyor.

Mitsubishi token’i, menkul kıymet işlemlerini anında sonuçlandırabileceğinden bankanın ödeme süreçlerine güçlü bir destek sağlamayı amaçlıyor. Şu anda, Japonya’da bu tür işlemler yüksek ücretler ve 48 saate kadar varan uzun sürelerde gerçekleşiyor. Mitsubishi UFJ Trust, stablecoin aracılığıyla bu tür maliyetleri ortadan kaldırmayı ve ödeme süreçlerini kısaltmayı hedefliyor. 

Uzlaştırma süreçlerini hızlandırmak ve diğer başka ticari amaçlarla çıkarılacak olan stablecoin, önümüzdeki sene Japonya’da dolaşıma girebilir. Diğer büyük Japon şirketleri kendi stablecoin’lerini geliştirmek için çalışırken, Japonya merkez bankası kendi CBDC’sini yani merkez bankası dijital para birimini 2026’dan önce çıkarmayı amaçlıyor.

Diğer Tarafta

Japonya Merkez Bankası (BOJ) 2021’de kendi CBDC’sine yönelik çalışmaları duyurmuştu. Ancak yetkililer, Çin’in dijital Yuan’ının aksine temkinli ilerlemeyi tercih ediyor. 

Geçtiğimiz kasım ayında Japonya’nın en büyük 3 bankasının önderliğinde 70 kurumdan oluşan birlik, 2022 yılında Japon Yen’i tabanlı dijital para olan DCJPY kullanımına başlama planlarını duyurmuştu. 

Japonya’daki stablecoin girişimleri, menkul kıymet ticaretinde blockchain teknolojisinin daha fazla benimsenmesini amaçlıyor. Mitsubishi UFJ Trust dışında, Daiwa Securities, SBI ve Japanese Trust Bank gibi diğer bankalar da blockchain teknolojisinin kullanımını teşvik etmeye çalışıyor.

Diğer taraftan, Mitsui Group tarafından Japon Yen’i cinsinden altına sabitlenmiş stablecoin’a yönelik çalışmalar da sürüyor. Büyük kripto para borsalarında ticareti yapılması planlanan ZipangCoin’in (ZPG) lansmanı şubat ayında yapıldı. Mitsui stablecoin, Londra Metal Borsası’ndaki altın fiyatına bağlı hareket edecek. ZPG token’ın değeri bir gram altına eşit olacak ve ödemesi Sumitomo Mitsui Banking tarafından garanti edilecek.

Stablecoin’lerin Düzenlenmesi

İşletmeler arasında kripto paraların kabulü artsa da, Japon hükümeti stablecoin konusunda bölünmüş durumda. Bazı yetkililer, bu dijital varlık sınıfının ülkenin finansal ekosistemine ciddi zarar verebileceğinden korkuyor.

AsiaNikkei konuşan bir yetkili, “Japonya, dijital paralardaki küresel gelişmelerin bu kadar hızlı hareket etmesi nedeniyle artık işleri başıboş bırakamaz” dedi. Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), 2020’de varlık sınıfının düzenlenmesini izlemekle görevli bir bölüm oluşturmuştu. 

Bankanın yöneticisi Haruhiko Kuroda, ülkedeki şirketler ve büyük bankalar tarafından çıkarılan stablecoin’lerin, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) 2026’da piyasaya sürmesi beklenen dijital para birimine rakip olacağını tahmin ediyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bain Capital Ventures, 560 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Başlattı

kripto

Yaptırımlar Artsa Bile Rus Kripto Ticareti Devam Ediyor