in ,

İzlemeniz Gereken 4 Bitcoin Belgeseli Önerisi

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Whitepaper’ını yayınladığı 2008 yılından bugüne kadar Bitcoin, teknolojiyle beraber topluluk olgunlaştıkça dramatik düşüşler ve büyüleci yükselişler yaşadı.

Böylesine devrimci bir icadın yıkıcı doğasıyla, birçok film yapımcısının Bitcoin’in hayat ve toplum üzerindeki etkisi hakkında hikayeler anlatma iştiyakını arttırdı. Bitcoin’in teknik olarak karmaşık bir yapısının olması sebebiyle topluma değerini küresel ölçekte değişim yapabilme potansiyelini anlatmak bir hayli zordur.

Bitcoin

Belgeseller eğitici bir biçimde önemli konuları toplumun birçok kesimine aktarabilir. Bu nedenle Bitcoin’in ne olduğunu öğrenme yolculuğunda bir dizi belgesel izlemek faydalı olacaktır.

Bahsedeceğimiz belgeseller Bitcoin’in farklı kullanım alanlarını, son 5 yıldaki kısa ama etkileyici yolculuğunu ve finansal sistemdeki yerini sizlere anlatıyor.

1-The End Of Money As We Know İt

Blok zinciri ve Bitcoin protokolünün icat edilmesiyle Satoshi Nakamoto tarihte gördüğümüz şeylerin hiçbirine benzemeyen bir para birimi meydana getirdi. Güvene ihtiyaç duyulmayan, merkeziyetsiz yapısı Bitcoin’i geleneksel bankacılık sistemlerine ve fiat para birimlerine karşı zorlu bir rakip haline getiriyor.

Bu belgeselin arkasındaki ekip dijital para birimlerinin herkesin alıştığı parasal sistemler için ne kadar yıkcıı olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

2-Life On Bitcoin

Gelenekselci anlayışa sahip bazı bireyler Bitcoin’in ya da diğer dijital para birimlerinin nakit para ya da kredi kartlarıyla aynı şekilde pratik günlük ürünler satın almak için kullanılamayacağını düşünüyor. Temmuz 2013’te bir çift bu konuda 100 günlük bir sosyal deney başlatıyor. Yalnızca dijital para birimi kullanarak bir yaşamın mümkün olduğunu göstermek için yola çıktılar.

Son zamanlarda Bitcoin’in daha fazla ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi için atılan adımlar gözümüze çarpıyor. Ancak bu belgesel henüz 2013’te bunun bir denemesini gözler önüne seriyor.

3-Bitcoin İn Uganda

Fiat para birimleri yerine Bitcoin kullanmanın en verimli yönü muhakkak uluslarası para transferi gerçekleştirirken ortaya çıkar. Western Union veya Moneygram gibi şirketler uluslararası para transferi için yüksek işlem ücreti talep ederler ve günler sürer. Oysa Bitcoin ile para göndermek hem dakikalar alır hem de işlem ücreti nispeten daha azdır

Bu belgesel ABD’de öğrenimini devam ettirmesi için ailesinin para göndermesini bekleyen Ugandalı bir öğrenci olan Ronald’ı hikaye ediyor.

4-The Rise And Rise Of Bitcoin

Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin yolculuğunun bir roller coaster yolculuğuna benzetilebileceğini söyleyebilirler. Öngörülemeyen iniş ve çıkışları, yol boyunca sürpriz dönüşleri…

Bu belgesel manşetlere çıkan olayları belgeliyor ve film yapımcılarının “şimdiye kadar yapılmış en büyük sosyal-ekonomik deney” dedikleri şeye derin bir bakış atıyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Solana

Solana Temel Analizi: Solana (SOL) Nedir?

Bitcoin

Bitcoin Ortalama İşlem Ücreti Rekor Kırdı !