içinde ,

İzlanda Yeni Bitcoin Madencilerine Enerji Dağıtımına Son Verdi

Bitcoin madenciliği, büyük miktarda enerji tüketerek ülkeler arasındaki elektrik şebekelerini zorluyor. Sonucu ödüllendirici olsa da bazı ülkeler bu madencileri bulundukları yerlerden uzaklaştırmak zorunda kaldı. İzlanda’daki yeni Bitcoin madencilik merkezlerini ortadan kaldırmak amacıyla ülke, artık icraatlarını yürütmek için onlara güç sağlamayacağını açıkladı.

Özet olarak:

  • İzlanda, Bitcoin madenciliği yapan yeni merkezlere enerji dağıtımına son verdi
  • Landsvirkjun, alüminyum endüstrisini listeye ekledi
  • İzlanda, Bitcoin madencilik şirketlerine ucuz enerji sağlıyor.

Landsvirkjun, Alüminyum Endüstrisini Listeye Ekledi

İzlanda’daki enerjiden sorumlu şirket Landsvirkjun, yaptığı açıklamada, ülke genelindeki bazı endüstrilere elektrik sağlamayı durduracaklarını söyledi. Açıklamaya daha ayrıntılı bakmak gerekirse, Bitcoin madencilik merkezlerinin yanı sıra alüminyum eritme tesislerinin de listenin başında olduğunu gösteriyor. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, bu önlemin, faaliyetlerin sorunlara neden olan etkileriyle mücadele etmek için alındığı belirtildi.

Ülkede ortaya çıkan sorunlardan bazıları, ülkenin elektrik şebekesi ile ilgili sorunları ve hidro rezervuar seviyesini düşürmeyi kapsıyor. Resmî açıklamada, bu endüstrilerin bazılarının komşu ülkelerden enerji almaya çalıştıkları da belirtildi.

İzlanda, jeotermal kaynaklı enerji bolluğu nedeniyle aranan bir yer haline geldi. Bu enerji daha sonra ekonominin çeşitli sektörlerinin kullanabileceği, ucuz, yenilenebilir enerji yaratmak için de kullanılabilir.

İzlanda, Bitcoin Madencilik Merkezlerine Ucuz Enerji Sağlıyor

İzlanda, Hive, Genesis ve Bitfury ile listede ilk üçe giren birçok Bitcoin madencilik firmasına ev sahipliği yapıyor. Son on yılda, Bitcoin madencilik merkezleri her zaman çevre dostu olarak madencilik yaptıklarını belirttiler. Cloud hashing, 100’den az madenciyi harekete geçirerek 2013 yılında ülkeye giren ilk şirketlerden biriydi.

Avusturya merkezli bir şirket olan Hydrominer GmbH de 2017’de ülkeye giriş yaptı. Bu girişi yapmadan önce Hydrominer $2,8 milyon topladığı bir ICO yaptı ve bununla madencilik alanında yatırımlar yapıldı. Alüminyum endüstrisi metal fiyatının yaklaşık %1.1’lik artışını gördükten sonra bu siparişin etkilerini hissetti.

Ülkeler, COP26 konferansında tartışılan yeşil blokzinciri girişimini benimsemeye başladı. Konferansta, Birleşmiş Vatandaşlar Örgütü’nün iklimi değiştirmeye yardımcı olmak için blokzinciri kullanılacağı bir girişim başlatıldı.

Kaynak: Cryptopolitan

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Blockchain Oyun Geliştiricisi Fracture Labs, 3.5 Milyon Dolarlık Finansman Turunu Arttırdı

Bitcoin

Bitcoin Bu Hafta Bizlere Neler Vaat Ediyor? | BTC Teknik Analizi