in

İsviçre’den Rus Kripto Varlıklarına Ekonomik Yaptırım

kripto

Refah seviyesi oldukça yüksek demokratik ülkeler arasında sayabileceğimiz İsviçre, son zamanlarda Rusya’ya yaptırım uygulamaya karar veren ülkelerden biri oldu. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi Avrupa Birliği ülkelerini hareketlendirdi. Bu ülkelerin ekonomik yaptırım uygulaması Rusların kripto para piyasalarına da büyük darbe indirdi.

Financial Times’in cuma günü yayınlanan bir raporuna göre, İsviçre federal hükümeti, Rus vatandaşlarının ve İsviçre sınırları içinde bulunan Rus işletmelerin sahip olduğu kripto varlıklarını dondurmayı planlıyor. Kripto varlıklarının dondurulması gibi önemli mali yaptırımlar ile Rusya’nın saldırgan davranışlarının sınırlandırılması hedefleniyor.

İsviçre Maliye Bakanı Guy Parmelin, Başkan Vladimir Putin’in yakın çevresi de dahil olmak üzere 223 Rus yatırımcının İsviçre bankalarında bulunan hesaplarının ve fiziksel varlıklarının dondurulduğunu söyledi. Kripto varlıklarının dondurulmasını AB yaptırımlarına ek olarak uygulanan bir yaptırım olarak değerlendirildi.

Rusya’ya dolaylı bir finansal yaptırımı amaçlayan kripto varlıkların dondurulması, ekonomistler arasında değişik şekillerde yorumlandı. Yayımlanan başka bir analize göre ise bu yaptırımın temelde İsviçre’nin sahip olduğu blokzinciri endüstrisinin bütünlüğünün korunabilmesi için uygulandığı öne sürüldü. İsviçre, Aralık 2021 itibariyle 1.128 blockchain şirketine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Birliği, Rusya’yı ekonomik anlamda her yönden cezalandırmayı amaçlıyor. Borsalara yapacağı kısıtlamalardan sonra Rusya’nın bu krizden kripto para birimlerinin ve piyasanın getirdiği avantajları kullanarak sıyrılmasını da engellemeye çalışıyor. Alınan kararlar doğrultusunda 27 Avrupa Birliği ülkesi de ortak politika yürüterek Rusya’nın, yaptırımların yükünü hafifletmek için alternatif yollara erişmeye çalışmasını engelleyecek.

Sonuç olarak, Coinbase ve Binance gibi borsalara bu tedbirler kapsamında çağrı yapıldı. Rusya’nın kripto para birimlerine erişiminin yasaklanmasını ve hesaplarının dondurulması istendi. Tüm bu gelişmeler, dijital varlıkların sınırsız doğasını ve gücünü ortaya çıkardı. Bu durum borsalara erişimin kolaylıkla engellenebileceğini gösterdiği gibi kripto varlıkların dondurulmasının daha zor olduğunu gösterdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Lugano, Kripto Paraları Ödeme Aracı Olarak Kabul Edecek

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı?