içinde

İşte Yapay Zekanın Gelecekteki İş Gücüne Etkileri!

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 45 sene içerisinde makineler insanlara göre mesleki olarak daha faydalı hale gelebilir. 120 yıl içinde ise tüm işler otomatikleşebilir. Yapay zeka gelişimi buradaki en önemli faktördür.

Hatta bu değişiklikler düşündüğümüzden daha erken gelebilir. Önümüzdeki 10 yıl içinde makineler çeviri yapma, lise seviyesinde makale yazma ve kamyon sürme seviyesine gelebilir.

Tabi ki bunlar sadece tahmindir. Gerçekleşmesi kadar gerçekleşmeme ihtimali de bulunur. Ancak yapay zekanın gelişimi ile birlikte iş dünyasında büyük değişikliklerin olacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Değişim Zaten Başladı

yapay zeka

Bilim kurgu filmleri yapay zekayı geleceğe ait gibi gösterse de yapay zeka bir süredir gerçekten bizimle.

Yapay zeka terimi 1956 yılında Dartmouth Konferanslarına kadar uzanır. 13.yy filozofu olan Ramon Llull, akıl yürüterek bilgiye ulaşan bir makine yaratmaya çalışarak, bu alanda bir ilk olarak kabul edilir. Günümüzde yapay zeka çok daha gelişmiştir. Hollywood filmlerinde gördüğünüz gibi olmasa da problemler karşısında pratik çözümler sunmaktadır.

Gerçek hayatta kullanımına ilişkin bazı örnekler:

-Kredi kartı dolandırıcılık tespiti

-Sanal asistanlar (Siri)

-Basit makaleler yazabilen haber yazma botu

-Facebook Yüz Tanıma

-Geçmişe dayanarak tahmin yürüten algoritmalar. Örneğin izlediğiniz filmlere dayanarak size film öneren uygulamalar.

Yapay Zeka Hakkında Endişeler

yapay zeka

Dünya üzerinde gelişen her yeni teknoloji gibi yapay zeka da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Elon Musk 2014 yılında yaptığı bir konuşmada insanlığın var oluşuna en büyük tehdit olarak nitelendirmiştir.

Birçok sektörde bu yeni teknolojinin meslekleri nasıl etkileyeceği konuşulmaya başladı. İngiltere’de yapılan bir araştırma, özellikle eğitimsiz işçilerin yaptığı işlerin %30’unun önümüzdeki 15-20 sene içerisinde otomatik hale gelebileceğini gösteriyor.

Otomatik araçlar gün geçtikçe yaygınlaştığından sürücülük yeteneği içeren meslekler özellikle endişe veren bir alan olmaya başlıyor.

21.yy yapay zekası hayatlarımızı hızla değiştirecek kadar yeteneklidir. Bu hızlı değişim konusunda endişe duyulması da normaldir. Yine hayatımızı çok hızlı değiştiren Sanayi devrimi öncesinde de endişeler vardı.

Hayatımıza giren bu yeni teknoloji ile bazı iş alanları bitebileceği gibi, yeni iş alanları da oluşacaktır.

Mesleklerin %30’unun risk altında olduğunu söyleyen PwC raporunda ayrıca yapay zeka ile üretkenliği artacağı da söylenmektedir. Pek çok uzman, yapay zekanın işleri desteklemek hatta iyileştirmek için bir araç olarak kullanılabileceğine inanıyor.

Sağlık ve sosyal hizmetlerde problem çözmek için kullanılmaya başlandı bile. Bazı çalışmalarda röntgen okuma ve problemi tanıma konusunda doktorlardan daha iyi iş yaptığını gösteriyor. Böylelikle doktorlara yaratıcılık gerektiren daha karmaşık konulara odaklanması için de daha fazla süre kalmış oluyor.

Yapay zekanın gelmesiyle birlikte otomatikleşecek olan sürücülük meslekleri hakkında Avustralyalı profesör Toby Walsh şöyle söylemiştir:

Trafik kazalarının %95’i insan hatasından kaynaklanıyor. İnsanları denklemden çıkardığımız zaman yollar daha güvenli bir hale gelecek.

Uyum Sürecinde Neler Yapılmalı?

yapay zeka

Burada en büyük iş hükümetlere düşüyor. Hükümetler, yeni teknolojiye uyum sağlamak için özellikle bu otomatikleşme hamlesinden etkilenecek iş gücünü yeniden eğitmek, yetenekler kazandırmak ve yeni alanlara yönlendirmek için adımlar atmalıdır. Gelecekte yapay zekanın pratik ve etik yönleri hakkında önemli kararlar verilecek.

İşgücü ve mesleklerde önemli değişiklikler olacak ancak doğru kullanıldığı takdirde hayatımızı iyileştirmek için çok önemli fırsatlar sunacak.

Kaynak: blog.bismart

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kriptopara, Bitcoin

8 Mayıs 2021 Tarihli Cardano, Tron Ve Chiliz Fiyat Analizi

blockchain, akıllı ev

Blockchain Akıllı Evlerle Birlikte Nasıl Hayatımıza Girecek?