in ,

İşlem Hacmine Göre En İyi Layer-2 Projeleri

İkinci katman olarak da adlandırılan Layer-2, bir ölçeklendirme çözümüdür. Layer-2’ler işlemlerin zincir dışında gerçekleştirilip bu işlemlerin verilerini ana ağda yayınlama mantığına dayanır. 

Bu yazımızda sizler için işlem hacmine göre en iyi Layer-2 projelerini inceleyeceğiz. 

İşlem hacmi ve kilitli toplam değer bakımından en iyi Layer-2 projeleri arasında Arbitrum zirvede yer alıyor. 

Toplam kilitli değerinde (TVL) yaşadığı %55.9’luk artışla zirvede yer alan Arbitrum’un 3.8B dolar değerinde kilitli varlığı bulunuyor. Toplam 3.68M aktif cüzdana sahip olan Arbitrum’un işlem sayısı ise 1.04M olarak karşımıza çıkıyor. 

Arbitrum’un hemen ardında ise Optimism yer alıyor. Optimism ise TVL miktarında %29.6’lık bir artış yaşamış ve 1.4B dolar TVL değeri ile ikinci sırada bulunuyor. 2.17M aktif cüzdana sahip olan Optimism’in günlük işlem hacmi ise 259K civarında bulunuyor. 

Üçüncü sıraya baktığımızda zkSync’i görüyoruz. zkSync’in günlük işlem hacmi Optimism ile aynı seviyede bulunuyor. TVL miktarı 71.3M dolar değerinde olan zkSync’in toplam aktif cüzdan sayısı ise 1.64M civarında bulunuyor. 

Listemizin dördüncü sırasına geldiğimizde ise Arbitrum Nova’yı görüyoruz. 122K işlem hacmine sahip olan Arbitrum Nova’nın TVL değeri ise 8.7M dolar olarak karşımıza çıkıyor. Proje özelinde yer alan aktif hesap sayısı ise 399K civarında. 

Listenin beşinci sırasında ise Starknet yer alıyor. 107K işlem hacmine sahip olan Starknet, 6.1M dolar değerinde kilitlenmiş varlığa sahip. Starknet’in aktif hesap sayısına baktığımızda ise 442K olduğunu görüyoruz. Listenin geri kalanında ise dYdX, Immutable X, Loopring, Metis ve BOBA yer alıyor. 

dYdX’in 378M dolar TVL değeri bulunurken toplam aktif hesabı ise 91K civarında yer alıyor. ImmutableX’de kilitli bulunan miktar 134.4M dolar iken aktif hesap sayısı 1.63M civarında bulunuyor.

Listenin geri kalanında yer alan Loopring, 136.2M dolar TVL’ye sahipken bu miktar Metis’de 156.5M dolar BOBA’da ise 15.3M dolar seviyelerinde yer alıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

funding round

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Arbitrum

Arbitrum Ekosisteminde Yer Alan En İyi dApp’ler