in ,

Islamic Coin (ISLM) Nedir?

Islamic Coin, özünde sorunsuz işlemler ve hayırseverliği birleştiren şeriat uyumlu finansal araçlar yaratmayı hedefleyen bir projedir.

İslami finans etiği ile dijital para birimlerinin yeni sınırı arasındaki uçurumu kapatmayı amaçlayan bu proje, henüz lansmanını gerçekleştirmemiş olmasına rağmen Müslüman halktan büyük destek görüyor. Bu yazımızda, Islamic Coin projesinin detaylarını kaleme alacağız.

Islamic Coin Ekibi

Islamic Coin projesinin kurucuları arasında Andrey Kuznetsov, Alex Malkov, Mohammed AlKaff AlHashmi ve Hussein Mohammed Al Meeza yer almaktadır. Proje ekibi içerisinde yer alan her isim kendi alanında önemli tecrübelere sahiptir.

Projenin ortakları arasında ise Sustainable Development Goals ve World Green Growth Organization yer almaktadır.

IC Network Nedir?

IC Network Ltd, son derece etik finansal hizmetlerin oluşturulması ve etik finans alanında dağıtık teknolojilerin potansiyelinin araştırılmasıyla ilgilenen bir grup deneyimli blockchain ve fintech girişimcisi tarafından kurulan ve özel olarak finanse edilen teknolojik girişimdir.

IC Network Ltd, İslami finansın kurallarına ve geleneklerine uymak için özel olarak tasarlanmış ilk şeriat uyumlu merkeziyetsiz defter olan HAQQ Blockchain’in geliştiricisidir.

HAQQ Blockchain Nedir?

Hakikat anlamını taşıyan HAQQ blockchain, mevcut blockchain araçları ve geliştirici araçları ekosistemiyle (öncelikle Ethereum ve Cosmos) uyumlu ve modern endüstri gereksinimlerini karşılayan, hızlı sonuç veren ve yüksek işlem hacmine sahip bir Proof of Stake blockchain ağıdır. HAQQ’ın amacı, teknolojik evrimi ve hayırseverliği desteklerken, bağımsız finansal etkileşime izin veren finansal ve teknolojik bir araç sağlayarak uluslararası Müslüman topluluğuna hizmet etmektir.

Islamic Coin Nedir?

Islamic Coin, amaca yönelik topluluk varlığıdır ve HAQQ blockchain üzerinde yerel bir kripto para birimi olarak kullanılır.

Müslüman topluma fayda sağlayan projelere daha fazla yatırım yapılması veya İslami hayır kurumlarına verilmesi için her yeni Islamic Coin basıldığında, basılan miktarın %10’u Evergreen DAO’ya aktarılır.

Evergreen DAO Nedir?

Evergreen DAO, uzun vadeli sürdürülebilirlik ve toplumsal etkiye odaklanan, kâr amacı gütmeyen sanal bir vakıftır. Etkin bir şekilde kripto bağışı alarak çalışır. Aşağıda açıklanan bazı durumlarda Evergreen DAO, HAQQ ağının gelişimi için gerekli faaliyetleri de finanse edebilir. Önemli kararlar, ağ istikrarına ve güvenliğine katkısı en büyük olan HAQQ ana doğrulayıcılarından oluşan bir konsey tarafından alınır.

HAQQ Association Nedir?

HAQQ Association veya HAQQ Derneği, İsviçre merkezli kâr amacı gütmeyen bir dernektir. Bağış yoluyla finanse edilen bu dernek, topluluk odaklı merkezi olmayan teknolojileri dünya çapında tanıtmak amacıyla İslam dünyasının en saygın aktörlerini bir araya getirmektedir. HAQQ’ın en önemli işlevlerinden biri, HAQQ blockchain ağının daha da geliştirilmesini denetlemek ve gelişimin İslami Finans ilkelerine uygun olmasını sağlamaktır. Bu denetim, HAQQ’ın Şeriat Kurulu üyeleri olan dünyaca ünlü şeriat alimleri ve İslami finans profesörleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

2023 Yol Haritası

Q1 2023

 • ISLM’yi Ethereum’a Köprüleme

Q2 2023

 • Özel Satış Tamamlandı
 • ABO Digital ile 200 milyon dolarlık büyük bir yatırım anlaşması imzalandı.
 • PoA’dan PoS’a ağ geçişi
 • HAQQ cüzdanında anımsatıcı olmayan özel anahtar yönetimi
 • HAQQ cüzdanında Web3 tarayıcı

Q3 2023

 • Islamic Coin (ISLM) 1 Eylül itibariyle büyük kripto borsalarında piyasaya sürülecek.
 • ISLM basımı başlayacak
 • HAQQ Wallet’ta NFT desteği
 • Merkezi olmayan kimlik
 • HAQQ cüzdanında ERC20 token’ları
 • TestEdge kullanıcıları için HAQQ cüzdanında Shariah Oracle uygulaması
 • HAQQ cüzdanında anımsatıcı içermeyen özel anahtar yönetimi (güvenlik denetimi ve genel sürüm)

Q4 2023

 • Shariah Oracle Mainnet’in Lansmanı
 • Evergreen DAO uygulaması
 • HAQQ Wallet’ta Shariah Mobile Apps Marketplace
 • HAQQ Wallet’ta Keystone donanım cüzdanı desteği
 • ISLM’nin MENA bölgesindeki 20’ye kadar büyük ortakla bir ödeme yöntemi olarak entegrasyonu
 • İslamic Coin tarafından desteklenen İsviçre ödeme kartının (Mastercard) lansmanı
 • Kripto-fiat işleme hizmetleriyle entegrasyon. MENA’daki yüzlerce yatırımcıda Islamic Coin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilir hale getirme
 • Bright.app tabanlı perakende ödemeler için plastik ve mobil kart

Q1 2024

 • En iyi BAE bankalarıyla iş birliği içinde altına sabitlenmiş bir stablecoin oluşturmak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

kripto

Bir Sonraki Boğa Koşusunda Patlayabilecek 8 Proje

Islamic Coin (ISLM) Olası Airdrop İçin Neler Yapılabilir?