in ,

İş Dünyasının Geleceği

Dijital Organizasyonlar, merkeziyetsiz bir gelecekte iş dünyasının geleceğidir.

Sabah 8, Akşam 5 çalışmak bitti. “Ofise gitme” günleri geride kaldı. Dijital Organizasyonlar, merkeziyetsiz bir gelecekte iş dünyasının geleceğidir.

İnternet çağında yaşıyoruz. Dünya dijitalleşti – salgın onu hızlandırdı. İnsanlar istedikleri yerde ve şekilde çalışmak istiyor.

Ancak dijital ekonomi, birçok şirket için optimize edilmemiştir. Katkıyı nasıl ölçersiniz? İnsan Kaynakları departmanı nerede? Şirket, açık ve izinsiz bir dijital dünya için uygun değil.

Bunun yerine, gelecek Dijital Organizasyonlarda (DO’lar) yatıyor. Bunlar DAO’ların kuzenleri, hala dijital ama tamamen özerk değiller. DO’lar, kesinlikle koda güvenmek yerine, koordine etmek için insanlara ve tokenlere güvenir.

Bu iş dünyasının geleceğidir.

İş Dünyasının Geleceği

Değerin olduğu yerde fırsat vardır ve fırsatın olduğu yerde bu fırsatı yakalamaya yardımcı olacak işgücüne talep vardır.

Kripto endüstrisinde bulunan fırsatların büyüklüğü, dünyadaki diğer her şeyi cüceleştiriyor. Bu nedenle, başka hiçbir yerde olmayan, yetenek ve emek için çılgın bir talep var.

Son 12 yılda bu sektördeki muazzam değer ve sermaye artışı, bu Dünya insanlarının yetişebileceğini geride bıraktı. Herkes hayatlarını kökünden söküp genç, yüksek riskli, yüksek oynaklıklı bir sektöre dalamaz. Genel olarak, küresel nüfusların yavaş yavaş işgücü bolluğuna yönelik çözümlere yönelmesi yıllar veya on yıllar alır. Coinbase gibi şirketler bile bu fırsatın tamamını yakalayamaz, çünkü bu fırsat doğası gereği internete özgüdür.

Para ve finansta internet tabanlı bir devrimin getirdiği fırsata yalnızca internet tabanlı kuruluşlar tam olarak erişebilir. Kripto zenginliğinin toplam değeri büyüdükçe, kripto emeğine olan talep de bunu takip ediyor.

Bu kripto-emeğe Dijital Organizasyonlar tarafından hizmet verilecek.

 

Dijital Organizasyonlar Gelecektir

İşin dünyasının geleceği Dijital Organizasyonlara aittir. Halk arasında bu DAO’lar diyoruz, ancak bu aslında Dijital Organizasyonlar için doğru etiket değil.

Bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon olan bir DAO’nun organizasyon konsepti, merkezde kod ve çevrede insanlardır. DAO, Ethereum’da insan bağımlılığı olmadığı için özerk olan bir akıllı sözleşme veya akıllı sözleşmeler sistemidir; Ethereum üzerinde özerk bir yazılım olarak çalışırlar. Uniswap, AMM’ler ve RAI, bir DAO’nun ne olduğunun orijinal tanımına uyan iyi örneklerdir.

İş Dünyasının Geleceği

Bir DAO’nun organizasyon versiyonu sonsuz olasılıklar ülkesidir ve bu otonom sistemlerin, Ethereum’un insanlığı organize etme yeteneğinin Ulus-Devlet ve yargısal organizasyon şemalarından daha etkili olmak için olgunlaşması 2040’lı yılları bulabilir.

Birkaç on yıl içinde DAO’ları tekrar ziyaret edeceğiz, ancak şimdi DAO’ların zamanı değil.

Şimdi, Dijital Organizasyonların Zamanı

Dijital Organizasyonlar, Ethereum’un bir sonraki sınırı ve iş dünyasının geleceğidir.

WoW Loncaları ve baskınları veya diğer herhangi bir MMORPG grubu, özellikle World of Warcraft’ı kıt hazine ve kaynaklarla dolu bir ekonomik manzara olarak değerlendirirken, Dijital Organizasyonlara zaten aşina olmalıdır.

Dijital Organizasyonlar, coğrafi kısıtlamaları olmayan insanlardan oluşan bileşimlerdir. Büyük ölçüde Discord sunucularında barındırılan (tabi ki sadece orada değil!), DO’lar, bu hedeflere doğru ilerlemek için birlikte çalışan, benzer hedeflere sahip, benzer düşünen insanlardan oluşan koleksiyonlardır.

İş Dünyasının Geleceği

DO’lar, kuruluşun hedefleri ve özlemleriyle en çok örtüşenlerin giderek daha fazla Discord sunucusuna ve topluluğuna yöneldiği organik olarak oluşma eğilimindedir.

Ve şimdi, Ethereum ile DO’lar, DO’ları içsel olarak motive olmuş topluluklardan finansal olarak motive olmuş kuruluşlara dönüştüren yeni bir araca erişebiliyor.

Bu araç tokendir.

Tokenler Toplulukları Güçlendirir

Tokenler, pasif Discord kanallarını aktif olanlara dönüştüren şeydir. Tokenler, DAO çalışanlarının kuruluş için değer üretmek amacıyla tükettiği yakıttır. DO’nun yapması için motivasyonel enerjiyi sağlar ve katalize eder.

Token, DO topluluk üyelerinin zamanlarını ve emeklerini yatırabilecekleri rezervuarı temsil eder. DO üyeleri, DO’nun tokenini doğal olarak isterler; tokeni istemiyorlarsa, muhtemelen DO’nun Discord sunucusunda olmayacaklardır. DO’nun daha büyük bir payına sahip olma arzusu, DO’ya emek enjekte eden şeydir ve ilk etapta sahip olunması gereken değerli bir şey haline gelmesine yardımcı olur.

DO, kendi tokenini kontrol eden varlık olarak, DO için çalışan üyelere token basma ve ödül verme yetkisine sahiptir ve DO tokenleri için çalışmaya istekli yeterli miktarda ilgili emek arzı varsa, o zaman DO, istenen hedeflere doğru ilerlemek için mevcut potansiyel enerjiye sahiptir.

DO’lar kendi Leviathan’larıdır. Ortak hedefler ve kültür, organizasyonu oluşturur ve token ödülleri, organizasyonu tutarlı tutmak ve ortak hedeflere doğru ilerlemek için teşvik edicidir.

Thomas Hobbes Leviathan’da Ulusların kendilerini güçle oluşturduklarını iddia eder. Hapis veya bedensel zarar tehdidi, hırsızlık yapmamanızın, vergi ödemenizin ve yolun sağ tarafında sürmenizin nedenidir.

DO’ların böyle bir gücü yoktur; olumlu teşviklerin gücüyle ve yalnızca teşviklerin gücüyle kendilerini oluştururlar.

Amaç ve Hedefleri Somutlaştırma

Tokenler, paylaşılan amaç ve paylaşılan hedeflerin somutlaştırılmasıdır. Her DO, kendi sosyal sözleşmesini ve kendi kültürünü geliştirir ve DO’nun kendisi için görmek istediği bir geleceği inşa etmek için çalışırken bunlardan keyif alır. Token, DO’nun temsil ettiği her şeyin temsili sembolü olarak topluluğun bir totemi haline gelir.

DO ordusunun arkasında durduğu bayrak olur.

Bu, DO’nun toplu hedefleri ve amacı ile rezonansa giren kişilerin, özünde inandıkları bir şey için çalışmasına, insanların sadece bir iş veya kariyer için değil, bir çağrı için çalışmasına olanak tanır.

DAO

Yukarıda da belirttiğimiz gibi: DO tokenleri için çalışmaya istekli yeterli miktarda ilgili emek varsa, DO, istenen hedeflere doğru ilerlemek için mevcut potansiyel enerjiye sahiptir.

Bir DO’nun hedeflerine ulaşmak için mevcut potansiyel enerjiye sahip olup olmadığı, DO’nun başarmak için yola çıktığı şeyle yüksek oranda ilişkilidir. Vitalik Buterin 2020 yılı sonundaki bir yazısında şunları söylemişti:

“Bir milyar dolarlık sermaye bile ruhu olan bir projeyle rekabet edemez.”

Bir ruha sahip olmak, dünyada bir amaç ve anlama sahip olmaktır. Şimdiye kadarki herhangi bir organizasyon yapısından farklı olarak, DO’lar, dışsal kar güdülerinden ziyade içsel arzulara dayanan ortak hedefler ve özlemler altında tüm dünyadaki insanları birleştirme gücüne sahiptir.

Ultra Sound Money modelinin temel bileşenlerinden biri ve Eric Wall’un Proof of Stake is Less Wasteful makalesi, Proof of Stake’in kripto ekonomik güvenliğinin en uygun şekli olduğudur, çünkü güvenliği sağlamak için en iyimser olanları organik olarak seçer. ETH boğaları, sisteme bol miktarda hisse sağlamak için en az miktarda token ihracını kabul etmeye isteklidir. Ethereum ile en uyumlu olanlar, bunun için en az maliyetle en çok işi yaparlar.

Aynı etki DO’larda da olur. İnsanlar DO’lara katılırlar çünkü DO’nun amaçları, özlemleri ve kültürüyle özünde aynı hizadadırlar. Bu insanlar kendilerini katkıda bulunmaya zorlanmak yerine katkıda bulunmak isterken bulurlar. Bu insanlar DO için en düşük maliyetle çalışacaklar, çünkü yaptıkları şeye özünde inanıyorlar ve aynı zamanda DO tokenlerini herkesten daha çok istiyorlar.

DO’lar kesinlikle isteğe bağlı sistemlerdir ve DO’ya emek sağlayan tek insanlar, özünde orada olmak isteyen insanlardır.

Örneğin, neredeyse hiç piyasa değeri olmayan ve tokeninde çok az likiditeye sahip yepyeni bir tokene sahip genç bir DO’yu hayal edin. Bu DO, nispeten iddialı bir web sitesi oluşturmak istiyor. DO şunları yapabilir:

  • Bir web sitesi ajansı bulabilir veya
  • DO içinden yetenek kaynağı

DO yepyeni olduğu için sermayesi yoktur. Sadece düşük piyasa değeri ve düşük likidite olan kendi tokenine sahiptir. Bir 3. taraf web sitesi ajansını DO için bir web sitesi oluşturmaya ikna ederken, DO’nun likit olmayan tokeniyle ödeme kabul etmesinin ne kadar zor olacağını hayal edin.

Web sitesi ajansı, DO’nun yükselişine maruz kalmakla özünde ilgilenmiyorsa, bu zorlu bir satış olacak ve muhtemelen, bir kuruluş için işgücü sağlama riskini dengelemek için büyük miktarda DO tokeni isteyeceklerdir.

İş Dünyasının Geleceği

Öte yandan, DO insanların özünde inandıkları bir şey için çalışıyorsa, bu vizyonun elde edildiğini görmekle ilgilenen insanlar doğal olarak kendilerini DO’ya doğru çekerken bulacaklar ve DO’nun istediğini elde etmesine yardım etmeye istekli olacaklardır. Diğer DO üyelerinden sosyal sermaye kazanmak ve DO sosyal nüfuzunun saflarını yükseltmek için DO için ücretsiz çalışabilirler. Belki de DO’nun gelecekte emekleri için onlara tokenler vereceğine ve DO’ya olan taahhütlerini göstererek gelecekte tazminat almak için iyi bir konumda olacaklarına dair kumar oynamaya isteklidirler.

Belki de bu teşvikler, DO’nun web sitesini bu yetenek havuzundan oluşturabileceği kadar yetenekli web geliştiricileri ve proje yöneticileri ile birlikte gelir.

DO’lar, DO’nun vizyonu ve değerleriyle uyumlu yeteneklerden işgücüne erişim için araçlardır ve insani değerlerle yüksek düzeyde uyumlu organizasyonlar oluşturmak için bir aracı temsil eder.

DO’lar, üyelerinde ortak bir gelecek vizyonu oluşturma kapasitesine sahiptir. Bu vizyon, dünya insanlarının tanımladığı şekliyle ne kadar iyiyse, DO’nun çekebileceği yetenek ve emek de o kadar fazladır. Bazı insani değerler ve kültürler diğerlerinden daha yaygın ve dikkat çekicidir ve bu güçlü insani değerlerle uyum sağlayabilen DO’lar, bu değerleri çoğaltmakla ilgilenen birçok uyumlu emekten yararlanma gücüne sahiptir.

DO’lar, temel olarak insani değerlerle ve dünyayı görmek istediğimiz şeyle uyumlu olan ilerici organizasyonlar inşa etmek için araçlardır.

Sonuç Olarak;

Büyük bir sefere başlamak üzereyiz! DO’lar her zamankinden daha fazlasını yapmamıza yardımcı olabilir. Yukarıda ifade edilen vizyonda, eğer gerçekleşirse, büyük bir potansiyel var.

Başaramayabilir de.

Belki DO’lar gerekenlere sahip değildir. Belki de yukarıdan aşağıya kontrol olmadan organize edilen sistemler için umut etmek çok iddialı.

Ama eğer gerçekleşirse, olacak çünkü insanlar başkalarına DO’ların ne anlama geldiğini anlamalarında yardım edecekler. İyi bir DO’cu olmak ne demektir? DO’ların en çok hangi işe ve emeğe ihtiyacı var? Kiranın ödenmesi ve ailelere bakılması gerektiğinde DO’lar insanları adil bir şekilde nasıl tazmin edebilir? Farklı DO’ların farklı bölümlerinin adil, ancak farklı şekilde tazmin edilmesini nasıl sağlarız?

Bu soruların cevaplarını bulmamız gerekiyor ve bu cevaplar işbirlikçi deneylerden gelecek. Her şeyde olduğu gibi, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını keşfetmenin yinelemeli bir süreci olacak.

Kaynak: Bankless

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı, Sırada Ne Var? | BTC Teknik Analizi

kriptopara Binance Coin

Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX) ve Solana(SOL) Teknik Analizi | 20 Ekim 2021