in ,

Iron Fish Testnet Phase 3 ile Nasıl Etkileşim Kurulur?

Iron Fish, merkeziyetsiz bir Proof of Work (PoW) tabanlı, sansüre dayanıklı ve herkesin erişebileceği bir blok zincir projesidir. Proje, her işlemde güçlü gizlilik garantilerini desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. 

Bu yazımızda sizlere, Iron Fish projesinin üçüncü testnet aşamasına nasıl katılabileceğinizi ve proje ile nasıl etkileşime gireceğinizi anlatacağız. 

 • Testnet ile etkileşime girmek için projenin ana sayfasında yer alan Burn Asset, Mint Asset ve Send Asset görevlerini tamamlamamız gerekiyor. Haftada bir kere yapılan bu görevlerin her biri bize 200’er puan kazandırıyor.
 • İlk adım olarak projenin web sitesi üzerinde anasayfada yer alan “Sign Up” butonuna tıklamamız gerekiyor. Projenin web sitesine “https://testnet.ironfish.network/about” linki üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 • Sign Up butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan boşluklara ilgili bilgileri girerek kayıt oluşturmamız gerekiyor. İkinci bölmede yer alan “Graffiti” bölümü, daha sonra node kurarken kullanacağımız ve puanlarımızın işleneceği bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüme dilediğiniz bir nickname girebilirsiniz. 

 • İlgili alanları doldurduktan sonra sayfanın en altında yer alan “Sign Up” butonuna tıklamamız gerekiyor. Butona tıkladıktan sonra karşımıza bir giriş sayfası açılacak. Mail adresinizin yazdığı bu sayfada altta yer alan “Log In” butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra mail adresinize bir giriş linki iletilecek. O yüzden güncel bir mail adresi girmeniz ve bu işlemden sonra mailinizi kontrol etmeniz gerekiyor. 
 • Mail geldikten sonra içerisinde yer alan linke tıklayarak yeni bir web sitesine yönlendirileceksiniz. 
 • Bir sonraki adım olarak “https://cloud.digitalocean.com/“ sitesine üye olarak oturum açmanız gerekiyor. Çünkü bu web sitesi üzerinden sunucu kiralamamız gerekiyor. Web sitesine kayıt olduktan ve oturum açıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada yer alan “Create” butonuna tıklamalısınız. 

 • Create butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerelerde yer aldığınız lokasyonu seçmelisiniz fakat burada nereyi seçtiğinizin pek bir önemi yok. Sayfayı biraz aşağı indirdikten sonra karşımıza çıkan bölümde Ubuntu 20.04 seçerek kendinize uygun bir ödeme seçeneği belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında sunucunuzun şifresini belirlemeniz ve oluşturmanız gerekiyor.

 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sunucumuz hazır hale gelmiş olacak.

 • Şimdi ise sunucumuzu bağlamak için Termius uygulamasını kullanacağız. Üstteki görselde Ironfish yazısının yanında yer alan IP adresimizi kopyalayarak Termius uygulamasında açmanız gerekiyor. Uygulamada yer alan “ADD” butonuna tıklayarak açılan sekmede “New Host” bölümüne tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra açılan bölmeye bir isim vermeli ve adress kısmına IP adresinizi yazmalısınız. Kaydettikten sonra sunucuya girerek onay vermelisiniz. Onay verdikten sonra sunucu otomatik olarak karşınıza çıkacak ve kodları girmeye hazır hale gelecek. 

 • “wget https://api.testnet.run/ironfish.sh -O ironfish_it3.sh && chmod +x ironfish_it3.sh && ./ironfish_it3.sh” bu kodu kopyalayıp kod ekranına yapıştırdıktan sonra başka hiçbir kod girmeden kurulum yapabilirsiniz.
 • Kodu kopyalayıp yapıştırdıktan sonra karşınıza çıkacak seçeneklerden 1’i seçerek devam etmeniz lazım. Kod alanında yer alan boşluğa 1 yazıp enter’a bastıktan sonra kurulum otomatik olarak başlayacak. Kurulum bittikten sonra sizden Graffiti name istenecek. Graffiti name sorulduğunda ilk başta Iron Fish testnet’ine kaydolurken belirlediğiniz Graffiti name’i gireceksiniz. 

 • Graffiti name’i girdikten sonra node’un kurulmasını bekleyeceksiniz. Node kurulduktan sonra ise “ironfish status -f” kodu ile node durumuna bakmamız gerekiyor. Kodu girip enter tuşuna bastıktan sonra node’un senkronize olmasını beklemeniz gerekiyor. 
 • Sıradaki bir adım olarak “journalctl -fo cat -u minerd” kodunu yine Termius üzerinde kod alanına yapıştırmalısınız. 
 • Bir sonraki adım olarak bu sefer “journalctl -fo cat -u ironfishd” kodunu alana girmelisiniz.
 • Testnet üzerinde işlem yapmak için haliyle bir test tokene ihtiyacımız olacak. Test token alabilmek için “ironfish faucet” kodunu yine kod yazım alanına girmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sizden mail adresinizi yazmanız istenecek. Mail adresinizi girdikten sonra yine enter tuşuna basmalısınız.

Testnet

 • Yeni bir adım olarak Mint işlemine geçebiliriz. “echo y | ironfish wallet:mint -a 0.1 -f “$IRON” -m default -n GRAFFITI_ISMINIZ -o 0.00000001” bu kodu kopyalayarak yine kod ekranına yapıştırmanız gerekiyor. Fakat Graffiti isminin yazılan bölümünü silip kendi Graffiti isminizi yazmalısınız. 
 • Eğer test tokenler hala adresinize gelmediyse işlem onaylanmayabilir. Bunun için bir süre bekleyip son işlemi tekrar etmeniz gerekebilir. “ironfish wallet:balances” kodu ile test tokeninizin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.
 • Test tokeniniz geldikten sonra mint işlemini gerçekleştirmek için mint kodunuzu girip enter’a basmanız gerekiyor. Mint işlemini gerçekleştirdikten sonra Termius ekranında bir link yer alacak. O linke tıklayarak Iron Fish işlem sayfasına yönlendirileceksiniz. Size iletilen link, aşağıdaki görselde yer alan gibi olmalı. 

 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra graffiti name’inizin yer aldığı bölümün hemen yanında bir asset kodu yer alacak. Bu asset kodunu kopyalayarak “echo y | ironfish wallet:burn –amount=0.00000001 -f “$IRON” –assetId=ID –fee=0.00000001” bu kod üzerinde yer alan ID bölümünü silip kendi asset kodunuzu yapıştırmalısınız. Sonrasında ise kodu kopyalayarak Termius ekranınızdaki kod bölümüne yapıştırmanız gerekiyor. 
 • Burn işlemi yapılırken ekranda bir geri sayım olacak. Bu geri sayım bitene kadar beklemeniz gerekiyor. Geri sayım yapıldıktan sonra yine bir link verilecek. Bu linke tıklayarak web sitesine gidebilir ve işlem geminizi görüntüleyebilirsiniz. 

Testnet

 • Şimdi gelelim bir sonraki işlemimiz olan Send Asset işlemine. Send işlemi için “echo y | ironfish wallet:send -a 0.00000001 -f “$IRON” –assetId=GRAFFITI_ID –to=dfc2679369551e64e3950e06a88e68466e813c63b100283520045925adbe59ca –fee=0.00000001” kodunda yer alan Graffiti ID bölümünü silerek kendi Graffiti isminizi yazmanız ve sonrasında kodu kopyalayıp kod ekranına yapıştırmanız gerekmekte. Burn işleminiz onaylanmadıysa send işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra tekrar aynı kodu yapıştırıp işleme devam etmeyi deneyebilirsiniz. 
 • Send işleminin gerçekleşmesi için yine bir süre beklemeniz gerekecek. Süre dolduktan sonra yapmamız gereken üç görevi yapmış oluyoruz. Bu görevler bir kere gerçekleştiriliyor ve her bir görev için  200 puan elde ediyoruz. Bir diğer işlem olarak full node çalıştırabilirsiniz. Bu işlemi de gerçekleştirirseniz 10 puan daha kazanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Telemetry’i açmamız gerekiyor. “ironfish config:set enableTelemetry true” kodunu kopyalayıp kod ekranına yapıştırdıktan sonra “ironfish status -f” kodu ile telemetry kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. 

 • Telemetry’nin açıldığını anlamak için yukarıdaki görselde yer alan kodlar gibi Telemetry yanında STARTED ibaresi yer almalı. 
 • İşlemleriniz tamamlandıktan sonra aşağıda yer alan görseldeki ekranda 0 olan bölümlerin her birine 200’er puan gelecek. Hosted Node yazan bölüme de her 12 saatte bir 10 puan gelmiş olacak. 

 • Iron Fish testnet Phase 3 ile etkileşime girmek için yapmanız gereken her şey bu kadar. Eğer proje ile ilgili daha fazla detay almak istiyorsanız Iron Fish resmi sosyal medya hesapları üzerinden gelişmeleri takip edebilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Aptos Varlıklarını Metamask Wallet’a Ekleme Rehberi

Bu Yıl 102 Milyar Dolar Değerinde Token Kilidi Açılacak!