içinde

IOTA (MIOTA) Nasıl Stake Edilir?

IOTA, insanlar ve makineler arasında değer ve veri alışverişi için bir ağ olan “Her Şeyin İnterneti” (İnternet of Everything) için oluşturulmuş ilk dağıtık defterdir.

IOTA token’lerinizi stake ederek, yeni token ekonomileri başlatmaya yardımcı oluyorsunuz ve karşılığında, Shimmer ağından başlayarak, IOTA ekosistemindeki yeni çıkan ağların ve uygulamaların yeni basılmış token’lerinden ödüller kazanıyorsunuz.

IOTA’da staking, geleneksel Proof of Stake’den farklı şekilde çalışacaktır. Stake süreci, mevcut haliyle ağın güvenliğine özgü değildir (bu, gelecekteki protokol yükseltmeleriyle değişebilir). Bunun yerine, IOTA staking, IOTA token sahiplerinin her türlü yeni token’in açık dağıtımına katılabilecekleri bir süreçtir. Halihazırda var olan bir dizi aktif kullanıcıya yeni token’leri adil bir şekilde dağıtmak için bir mekanizmadır. IOTA stake etmeyi “rolling airdrops” olarak da tanımlayabiliriz.

IOTA

IOTA’nın çok varlıklı bir defter haline gelmesi, token sahiplerinin belirteçlerini kullanmaları ve yeni fırsatlara katılmaları için çok daha fazla olanak sunacağı anlamına gelir.

Firefly 1.3.0’ın piyasaya sürülmesiyle, stake etme işlevi tamamen entegre edildi ve IOTA sahipleri, Shimmer ağının yerel token’i olan SMR ve Assembly ağının yerel token’i olan ASMB karşılığında IOTA’larını stake etmeye başlayabilirler. Her iki token de, Shimmer ve Assembly web sitelerinde bulunan önceden duyurulan dağıtım oranlarına ve programlarına göre dağıtılacaktır. IOTA token stakerları, kilitlenme, ek maliyet veya ceza olmadan aynı anda SMR token’lerinde, ASMB token’lerinde veya her ikisinde de ödüllendirilmeyi seçebilir.

IOTA Nasıl Stake Edilir?

IOTA’yı stake etmek yalnızca IOTA’nın Firefly cüzdanında mümkündür. Firefly cüzdanına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Linke girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görsel çıkacaktır. Buradan cüzdanı nasıl indirmek istediğinizi seçtiğinizde direkt indirmeye başlayacaktır.

Not: Cüzdanının en son sürümünü indirdiğinizden emin olun!

IOTA (MIOTA)

Öncelikle, PIN’inizi girerek cüzdanınızda profilinize giriş yapın ve stake sekmesine gitmeye devam edin.

Burada ya “Pre-stake” ya da “stake your tokens” (tokenlerinizi stake edebilirsiniz). Bir kullanıcı profilinin her cüzdanı ayrı ayrı stake edilmelidir. IOTA tokenlerini stake için işaretlediğinizde, işaretli fonlarla stake yapmak istediğinizi belirtmek için bir işlem size gönderilir. Belirli bir cüzdanda stake edilen tüm fonlar, aynı cüzdandaki bir adrese gönderilecek ve her cüzdandaki token’lerin stake için ayrı ayrı işaretlenmesi gerekecek.

IOTA (MIOTA)

Bir cüzdanda token stake etmek için “stake” düğmesine basmanız ve hangi airdroplara katılmak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Stake etmeye başladığınızda cüzdanın airdropları almak için açık olması gerekmediğini lütfen unutmayın.

“Confirm” yani Onay tuşuna bastığınızda, Firefly özel stake işlemini yapacaktır. Bu işlem onaylandıktan sonra, kullanıcı arayüzü artık stake etmeye hazır olduğunuzu gösterecek şekilde güncellenecektir!

“Pre-stake” aşaması yedi gün sürer. Tamamlandığında, SMR veya ASMB ödüllerinizi cüzdanınıza almaya başlayacaksınız. Toplam ödülleri kontrol panelinizden görebilirsiniz.

Ödül dağıtımının resmi başlangıcından sonra herhangi bir noktada stake yapmaya başlayabilirsiniz. Tam token dağıtım döneminde katılmayacağınız için ödülleriniz daha az olacaktır.

Diğer Önemli Bilgiler

Stake edilen token’lerinizi stake edilen bir cüzdandan istediğiniz zaman gönderebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız, kalan token’leri “manuel” olarak yeniden almanız gerekecektir. Firefly, stake edilen token’leri göndermeye çalışırsanız sizi uyaracaktır. Koruma nedeniyle, ağlar başladığında token’leri almak için kazanmanız gereken minimum sayıda token ödülü vardır. Shimmer için minimum ödül 10.000.000 SMR’dir. Assembly için minimum ödül 1 ASMB’dir. Firefly, henüz minimum ödül değerine ulaşmadıysanız sizi bilgilendirecektir.

Stake edilen bir cüzdanda ek para alırsanız, bu token’leri manuel olarak stake etmeniz gerekecektir. Firefly, halihazırda stake edilen bir cüzdanda token alırsanız sizi uyaracaktır.

IOTA İçin Stake Ödülleri

IOTA arzı sınırlıdır ve IOTA, enflasyonsuz birkaç ağdan biridir. Birisi IOTA token’lerini stake ettiğinde, staking ödülleri yeni basılan IOTA token’lerinde değil, IOTA ağında ve diğer ağlarda başlatılan token’lerle ödenir. Bu, kullanıcıların daha fazla IOTA token’i kazanmayacağı, ancak yeni kripto ağlarından veya uygulamalarından token kazanacağı anlamına gelir. Bu işlemin en güzel örneği Shimmer ağıdır. Bu durumda, IOTA token sahipleri, ödül olarak Shimmer token’lerini almak için IOTA token’lerini stake edebilirler.

IOTA staking, token sahiplerine yeni projelerin ve ağların token dağıtımında erken yer alma fırsatı sunar. Halka açık satışları veya airdrop’ları kaçırmak veya dışlanmak yerine, herkes katılabilir ve token ödülleri kazanabilir. IOTA token’lerini stake etmek, yeni token fırsatlarını kaçırmamak ve gelişmekte olan token ekonomilerine inşa edilirken katılarak ödüllendirileceğiniz anlamına gelir.

IOTA’yı Stake Edin ve SMR Token’i Alın

SMR, Shimmer ağının yerel simgesidir ve güvenliğine katkıda bulunur. Shimmer ağındaki ortaya çıkan ekosistem içindeki işlemleri ve etkileşimleri kolaylaştırır. Token, yaklaşan DeFi, NFT, DAO ve diğer dApp’leri etkinleştirecek.

IOTA

Her stake edilen MIOTA, staker’ı için 90 güne kadar her 10 saniyede bir 1 SMR üretecektir ve her stake edilen cüzdanın airdrop’un alınabilmesi için minimum 10.000.000 SMR miktarına ulaşması gerekir.

Maksimum stake süresi 90 gündür. Staking, kullanıcıların herhangi bir zamanda token’lerini kolayca kaldırabilecekleri veya transfer edebilecekleri stake etme şeklini alır. Herhangi bir kilitlenme yoktur.

IOTA’yı Stake Edin ve ASMB Token’i Alın

ASMB, Assembly ağının yerel token’idir. Ağın güvenliğini sağlayacak ve ağ başlatıldığında Assembly’nin yönetim mekanizmalarını destekleyecektir.

IOTA_Assembly

100 milyar token’lik token arzının tamamı, çeşitli hak kazanma ve kilitleme programları ile beş yıl boyunca dağıtılacaktır. Arzın %20’si iki yıllık bir süre içinde IOTA paydaşlarına dağıtılacak ve bu da IOTA sahiplerini Assembly ekosistemindeki en büyük paydaşlar haline getirecek. Her MIOTA stake edilen için, IOTA stakerları 90 güne kadar her 10 saniyede bir 0.000004 ASMB (veya dört microASMB) alacaktır. Her bir stake edilen cüzdan, airdrop’un alınabilmesi için minimum 1,0 ASMB (1.000.000 microASMB) miktarına ulaşmalıdır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

Anchor Protocol Yenileniyor

Hangi Kripto Para Birimi Son Günlerde Daha İyi Performans Sergiliyor?