içinde , , ,

IOTA, Avrupa Komisyonu Blockchain İhalesinin İlk Aşamasını Tamamladı

Avrupa Komisyonu, Avrupa Blokzinciri Hizmetleri Altyapısı için yenilikçi blokzinciri çözümleri arayışında. IOTA Vakfı’nın ilk aşamayı tamamladığı ve ikinci aşamada ödül alan 5 kuruluş arasında yer aldığı bildirildi. 

İhalenin devam etmekte olan ikinci aşaması, prototip geliştirme ve laboratuvar testlerini kapsıyor. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında; ilk çözüm tasarım aşamasını 7 yüklenici tamamladı ve 5’i ikinci aşama için ihale aldı.

İhale Neyi Amaçlıyor?

Avrupa Komisyonu, Avrupa Blokzinciri Ortaklığı (EBP) ile işbirliği içerisinde ticarileşme öncesi tedarik (PCP) sağlamayı amaçlıyor. Avrupa Blokzinciri Ortaklığı, Avrupa Komisyonu, bütün AB ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı’nın bazı ülkeleri arasında imzalanan bir anlaşmadır. Ortaklığın temel amacı, Avrupa Blokzinciri Hizmetleri Altyapısını (EBSI) sağlamaktır.

IOTA

İhalenin Faaliyet Alanı

PCP, dijital veya fiziksel nesneler için yüksek işlem hacmine sahip yeni kullanım senaryolarını desteklemek için EBSI’n geleceğe yönelik kapasitelerini geliştirmeye odaklanır. Bunlar malzemeleri ve bileşenleri de dahil olmak üzere yaşam döngüleri boyunca farklı çeşitlilikteki ürünler için veri takibini ve kullanımını gerekli kılan döngüsel bir ekonomi içerisinde dijital ürün pasaportunu kapsayabilir.

En iyi tasarım çözümleri, nesneleri, bunların yönetimini, izlenebilirliğini ve bunlarla ilgili verilerin kullanımını tanımlamayı ve karakterize etmeyi mümkün kılar. Yüksek ürün hacmi ve hızlı işleri idare edebilecek sürdürülebilirliği ve ölçeklenebilirliği geliştirmek için yeni yaklaşımlara ve gelişmiş kapasitelere ihtiyaç vardır.

7 Kuruluşun Tamamladığı İlk İhale Aşaması

PCP için planlanan 2 aşamalı takvim şu şekilde:

Aşama 1 (çözüm tasarımı): 3 aylık bir süre için 19 Temmuz 2021’de başlatıldı.

Aşama 2A (prototip geliştirme ve laboratuvar testi): 20 Aralık 2021’de 6 aylık süreyle başlatıldı.

Aşama 2B (ileri çözüm geliştirme/sonlandırma ve saha testi): Aşama 2A’nın devamında, 12 aylık bir sürede gerçekleştirilecek.

Avrupa Komisyonu

İhalenin 1. aşamasına (çözüm tasarımı aşaması) IOTA Vakfı, IOV42 IP Ltd, Orange Business Belgium SA, Chromaway AB, Billon Sp. Z O. O. ile Stichting Dyne.org, Inforcert Spa, RIDDLE&CODE Gmbh grubu ve Westpole Belgium, Net Service Spa, Flosslab s.r.l grubu katıldı.

Bu 7 kuruluştan 5’i prototip geliştirme ve laboratuvar testi aşamasına (Aşama 2A) geçebildi:

  1. IOTA Vakfı
  2. Stichting Dyne.org, Infocert Spa, RIDDLE&CODE Gmbh grubu
  3. Orange Business Belgium SA
  4. Chromaway AB
  5. Billon Sp. Z O. O.

İhale yapılmadan önce, ilgili tarafların PCP sürecini ve hedeflerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla açık piyasa konuşmaları yapıldı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Grise Metamoonverse, Cardano’da NFT Pazar Yerini Duyurdu

Angels Creed CMO’su Jonny ile AMA Etkinliği