in

iOS Cihazlarım İçin Neden VPN Kullanmalıyım?

iOS (iPhone Operating System), başlangıçta iPhone OS olarak bilinen iOS, Apple iPhone, Apple iPad ve Apple iPad Touch cihazlarında çalışan işletim sistemidir. İlk olarak iPhone, 2007 Dünya Geliştiriciler Konferansı sırasında Steve Jobs tarafından tanıtıldı. iOS işletim sistemi iOS cihazlarının ana gövdesini oluşturmaktadır. 2007 yılında geliştirilen bu sistem iPad ve iPod cihazlarında da kullanılmaktadır. Bu işletim sisteminin en büyük avantajlarından birisi hızlı olması ve güvenlik seviyesinin üst düzeylerde olmasıdır. Ancak son zamanlarda artan hacker olaylarına karşı çevrimiçi ortamda güvende kalmanızı sağlayacak birden fazla güvenlik katmanı kullanmanız gerektiğine inanıyoruz. Tam bu hususta yazmış olduğum bu makalede neden VPN kullanmayı düşünmeniz gerektiği ve iOS cihazlarınız için VPN’i nasıl kullanacağınız hakkında işinize yarayacak bazı bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşacağım.

Genellikle VPN olarak adlandırılan sanal özel ağ, internette gezinirken kimliğinizi korumaya yardımcı olan, internet üzerinden kullanabileceğiniz bir bağlantı türüdür. Çoğu zaman, herkese açık Wi-Fi ağlarında güvenliğinizi ve gizliliğinizi iyileştirmek için kullanılır, ancak aynı zamanda çok çeşitli başka nedenlerle de kullanılırlar. iOS cihazlarınızda VPN kullanmayı düşünüyorsanız, doğru adrestesiniz.

VPN Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi ortamda güvende kalmak istiyorsanız, birden fazla güvenlik katmanı kullanmanız gerektiğine inanıyoruz. Örneğin, Mac anti-virüs yazılımı sizi kötü amaçlı yazılımlardan korur, ancak dijital ayak izlerinizi gizlemez. İnternet kullanımınız benzersiz IP adresinize bağlı olabildiği sürece, bu bilgiler sizi izlemek için kullanılabilir. Bu nedenle, bazı insanlar bir cihazı veya bilgisayarı İnternet’e bağlamak için bir sanal özel ağ (VPN) seçer.

VPN

VPN, İnternet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurarak kaynak veya uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini kontrol eder ve doğruladıktan sonra VPN ile uzaktan erişime geçtiği sunucuyla veri akışı gerçekleşir. Veriler, akış sırasında noktadan noktaya bağlantı gibi üst bilgi kullanılarak kapsüllenir. Üst bilgi verilerin bitiş noktasına erişimleri için ortak ağ üzerinden yönlendirme bilgileri sağlar. Özel ağ bağlantısını taklit etmek için transfer edilen veriler şifrelenir. Bu sayede ortak ağ üzerinden başka kimse tarafından ele geçirilen veriler elde edilemez.

iPhone veya iPad’ime Nasıl VPN Kurabilirim?

VPN’ler, App Store’dan VPN uygulamaları indirilerek veya cihazın Ayarlar uygulamasında kendi VPN yapılandırma profilinizi yapılandırarak iOS cihazınızda rahatlıkla bulabilirsiniz. VPN sekmesini aktif ettikten sorna, VPN nihayet bir bağlantı kurana kadar birkaç saniye “Bağlanıyor…” ifadesini göreceksiniz. Durum Çubuğunuzda bir “VPN” simgesi gördüğünüzde bir bağlantı kurduğunuzu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

VPN

Kısaca özetlemek gerekirse, iOS cihazlarınız internete açılan kapınızdır. Web sitelerine göz atmak, arkadaşlarınızla sohbet etmek, çevrimiçi bankacılık işlemleri yapmak ve çevrimiçi ürün siparişi vermek için bu cihazlar hayatımızdaki en önemli teknoloji araçlardır. Bu nedenle, insanların potansiyel olarak internet trafiğinizi gözetleyebilmesi sizi endişelendirmelidir. Halka açık bir ağ üzerinden internete bağlandığınızda iOS cihazlarınızda bir VPN kullanmalısınız çünkü verileriniz sanal bir özel ağ üzerinden gönderildiğinde şifrelenir, bu nedenle üçüncü bir taraf ne gönderdiğinizi veya aldığınızı bilemez. 3G, 4G veya 5G ağlarında yaptığınız her şeyin, dahil olan şifreleme sayesinde oldukça güvenli olduğu doğru olsa da, Wi-Fi’yi denkleme dahil ettiğinizde her şey değişir.

VPN kullanmayı düşünmeniz gereken en büyük nedenlerden biri, verilerinizi ve kimliğinizi çevrimiçi ortamda güvende tutmaktır. Bunu, verilerinizi şifreleyerek, iOS cihazlarınızın IP adresini maskeleyerek ve internet trafiğinizi VPN sunucuları üzerinden yeniden yönlendirerek anonim hale getirerek yapar. Bu, bilgisayar korsanlarının, meraklıların ve hatta ISS’nizin çevrimiçi alışkanlıklarınızı izlemesini ve kendi yararına kullanmasını önler. Bu size, üçüncü şahısların kişisel verilerinizi ele geçireceğinden endişelenmeden, kullanışlı ancak güvenli olmayan halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanmanız durumunda internette gönül rahatlığıyla gezinmenize yardımcı olur.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

shitcoin

Shitcoin Nedir?

Safepal

Safepal OpenOcean Airdrop’una Nasıl Katılınır?