in

iOS 15: iPhone’unuzu Güncellemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Apple’ın yeni iOS yazılımını, iOS 15’i duyurdu. İşte hakkında bilmeniz gereken her şey.

Apple’ın geçen haftaki iPhone 13 etkinliğinden sonra teknoloji devi, iOS 15’in iPadOS 15 ile birlikte Pazartesi (20 Eylül) ücretsiz olarak indirilebileceği açıklanmıştı. Etkinlikte ayrıca dört iPhone 13 modeli, yeni iPad’ler ve Apple Watch Series 7’nin çıkışını gördük.

Haziran ayında gerçekleşen Worldwide Developers Conference’da (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) Apple’ın iOS 15 güncellemesine ilk defa göz atma şansımız olmuştu. Ardından sırasıyla developer beta ve public beta versiyonlarını gördük.

Bu bahar ve yaz aylarında iOS 14.5, iOS 14.6 ve iOS 14.7 ile, maske takarken Face ID ile iPhone’unuzun kilidini açabilme, uygulamaların reklam amacıyla sizi izlemesini durdurabilme ve dört Siri sesi arasından seçim yapabilme gibi pek çok yeni özelliğin geldiğini gördük. Daha fazla Siri sesi seçeneği, iOS 15 ile eklenecek. Yeni iOS 15 özellikleri arasında Android kullanıcıları ile FaceTime görüşmeleri yapabilme, iMessage’da daha kolay paylaşım yapabilme ve Haritalar’da daha iyi yol tarifleri yer alıyor.

iOS 15’in Çıkışı

Apple, alışıla geldiği üzere 7 Haziran’daki yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda önce iOS 15’i tanıttı. Yeni işletim sistemi ilk olarak geliştiricilerin test etmesi için developer beta sunuldu ve 30 Haziran’da herkese açık public beta versiyonu indirilebilir hale geldi. 14 Eylül’deki iPhone 13 lansmanında Apple, iOS 15’in 20 Eylül’de ücretsiz olarak indirilebileceğini duyurdu.

Her sene olduğu gibi bu sene de önce yeni iPhone tanıtımı yapıldı. Ardından iPhone tanıtımının yapıldığı hafta yeni iOS tanıtımı yapıldı.

2015 model veya daha üst seviye bir iPhone’a sahipseniz, iOS 15 iPhone’unuzu destekleyecek. Yani iPhone 6S’ten düşük model iPhone kullanıcılarına kötü haber.

iOS 15’le Gelen Yeni Özellikler

İşte iOS 15 ile gelen ve WWDC 2021’de tanıtılan önemli yeni özelliklerden birkaçı.

FaceTime Upgrade’leri: Spatial Audio, Android ve Windows Desteği

FaceTime, insanların seslerinin ekrandaki konumlarından geliyormuş hissiyatını sağlayabilmek için Spatial audio (Mekansal/Konumsal ses – sinema salonunu ya da benzeri çok kanallı surround ses ortamını simule etmeyi amaçlayan bir özelliktir) sistemini kullanacak. Böylece yapılacak görüntülü aramalar daha doğal ve gerçekçi hissettirecek. Pandemi bıyunca yapılan iş toplantıları Zoom’u bir hayli popülerleştirmişti. Apple bunu gözden kaçırmamış ve FaceTime’ı Zoom’a daha çok benzeterek, görüşmede bulunan tüm katılımcıları grid view şeklinde görmemizi sağlayacak. Aramaları planlarken, Google Android ve Microsoft Windows cihazlarında tarayıcı aracılığıyla erişilebilen aramaların bağlantılarını paylaşmanıza olanak tanıyacak.

iMessage Paylaşım Özellikleri

iOS 15, fotoğraflar, haber makaleleri ve çalma listeleri için bazı yeni iMessage paylaşım özellikleri ekledi. Bir arkadaşınız size iMessage üzerinden birden fazla fotoğraf gönderdiğinde, bunlar, fotoğraf uygulamanızda tüm grubu görüntülemek için kaydırmanıza veya dokunmanıza olanak tanıyan dinamik bir kolaj şeklinde görünecek. Aynı fotoğraflara daha sonra erişmek isterseniz, bunları yeni bir Sizinle Paylaşılanlar klasöründe depolanmış olarak ve kendi öne çıkan fotoğraflarınız ve anılarınızla karıştırılmış halde bulabileceksiniz.

Ayrıca, Haberler ve Apple Music uygulamalarınızdaki yeni Sizinle Paylaşılanlar sekmesinde iMessage aracılığıyla paylaşılan haber makalelerini ve çalma listelerini de bulabileceksiniz.

Apple Haritalar Güncellemesi: 3D Sokak Verileri, AR yol tarifleri ve Hava Durumu Uyarıları

Apple Haritalar’a, daha fazla yol renkleri ve yol tarifleri, zengin etiketler, 3D yer işaretleri ve iyileştirilmiş gece modu ile bir güncelleme geldi. Toplu taşıma açısından da yakındaki toplu taşıma duraklarını ve istasyon bilgilerini iPhone ve Apple Watch cihazlarınıza sabitleyebilir, aracınızı sürerken ve durağa yaklaşırken otomatik güncellemeler ve bildirimler alabilirsiniz. Yürürken, yeni bir artırılmış gerçeklik özelliği olarak, iPhone kamerası ile bölgedeki binaları taramanıza böylece daha doğru yürüyüş yönleri ve kesin konum belirlemek için olanak tanıyor.

Haritalar ayrıca hava durumu uyarılarını iOS 15’te önerilen rotalara dahil edebilir. iOS 15 beta 3’teki güncellemeyi fark eden bir Reddit kullanıcısı ChrisSDreiling, Haritalar’ın yolculuğunuzda ani sel olup olmadığını size bildireceğini ve aşırı hava koşullarından kaçınmak için alternatif rotalar önereceğini söylüyor.

Wallet App: Dijital kimliğinizi Doğrulamak İçin Yüz Tanıma

Bu bahar WWDC’de Apple, iOS 15’teki Wallet App (Cüzdan uygulaması) için kimlik kartı desteği ekleyeceğini ve ehliyet gibi devlet tarafından verilen kimlik kartlarının dijital sürümlerini iPhone’unuzda taşımanıza olanak tanıyacağını duyurdu. Bu kimlik özelliği, iOS 15’in ilk sürümünde yer almıyor ve tam olarak nasıl çalışacağı hala belirsiz. (Ayrıca yalnızca ABD kullanıcıları için geçerli olacak.) 9to5Mac tarafından iOS 15 developer beta 4’te fark edilen koda göre, Apple, cüzdanınıza eklerken dijital kimliklerinizi doğrulamak için yüz tanıma kullanabilir. Bazı bankacılık uygulamaları, yeni cihazlarda oturum açarken kullanıcıların kimliğini doğrulamak için bu yüz tanıma doğrulama özelliğini zaten kullanıyor.

iOS 15’i Nasıl İndirebilirsiniz?

Artık iOS 15 genel kullanıma sunulduğuna göre, Apple’dan güncelleme yapabileceğinizi bildiren bir bildirim almışsınızdır. Uygulama Ayarları> Genel> Yazılım Güncelleme sayfasına iOS 15’i indirebilirsiniz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Coinbase, SEC Kararı Sonrası Lending Programını Rafa Kaldırdı

Bitcoin

Evergrande Krizinin Etkisi Devam Ediyor: Bitcoin Düşüyor