içinde

Inverse Finance, 15 Milyon Dolarlık Kayıpla Karşı Karşıya

Ethereum tabanlı borç verme protokolü Inverse Finance ($INV), cumartesi günü yaptığı açıklamada, kötü niyetli bir kullanıcının, sistemdeki bir açık nedeniyle 15.6 milyon dolar değerinde kripto varlığı çaldığını açıkladı.

Inverse Finance’a göre, saldırgan Anchor (ANC) para piyasasını hedef aldı. Amacı ise son derece düşük teminat karşılığında kredi almak için token fiyatlarını yapay olarak manipüle etmekti.

Durumu fark eden PeckShield adlı bir blockchain analitik firması oldu. Inverse Finance ekibi olayla ilgili açıklamayı Twitter üzerinden yaptı ve büyük miktarda kripto varlığın çalındığını açıkladı.

Inverse Finance ekibi olayla ilgili “Şu anda durumu ele alıyoruz, lütfen resmi açıklamayı bekleyin.” içerikli bir tweet yayınladı ve karşı karşıya kaldıkları durumu doğruladı. Benzer bir mesaj, protokolün yönetim yapısı olan InverseDAO için Discord sunucusunda yayınlandı.

Blockchain verileri, ETH varlıklarının bir kısmının olayın yaşandığı saatler içerisinde Ethereum ağında kullanılan bir işlem karıştırıcısı (mixer) olan Tornado Cash’e gönderildiğini gösteriyor. Böylelikle fonlar çalındıktan sonra TornadoCash’e 14.7 milyon dolar değerinde 4200 ETH yatırılmış.

*Mixer: Mixer (veya tumbler), potansiyel olarak tanımlanabilir kripto para biriminin farklı işlem akışlarını karıştıran bir hizmettir. Anonimliği artırır.

The Block Research tarafından yapılan bir analize göre ise saldırganın Inverse Finance için yönetim token’ı olan $INV’nin fiyatını manipüle etmesinden sonra istismarın kolaylaştırıldığını gösteriyor. Bu süreç, SushiSwap üzerinde 500 ETH değerinde bir swap gerçekleştirdikten sonra yaşandı.

Tüm bu olayların sonunda $INV %16 düşüş yaşadı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için klayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Dolaşımdaki Bitcoin (BTC) Sayısı 19 Milyonu Aştı

DEFY

Move-to-Earn Projesi DEFY Genesis Nedir?