in ,

Internet of Things (IoT) Nedir?

Internet of Things (IoT)

IoT kısaltmasıyla bildiğimiz Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), hem cihazlar ile bulut arasındaki hem de cihazların kendi aralarındaki iletişimi mümkün kılan bağlı cihazlar ve teknolojiler ağının tamamını ifade eder.

Uygun fiyatlı bilgisayarların yüksek bant genişlikli telekomünikasyonun hayatımıza girmesi sayesinde artık internete bağlı milyarlarca cihazımız var. Bu da diş fırçaları, elektrikli süpürgeler, arabalar ve makineler gibi gündelik cihazların sensörleri kullanarak veri toplayabileceği ve kullanıcılara akıllı bir şekilde yanıt verebileceği anlamına geliyor.

Internet of Things (IoT), gündelik “nesneleri” internete entegre eder. Bilgisayar mühendisleri, 90’lı yıllardan beri gündelik nesnelere sensörler ve işlemciler ekliyor. Ancak ilk etapta yongalar büyük ve hantal olduğu için ilerlemeler oldukça yavaştı. RFID etiketleri adı verilen düşük güç kullanımlı bilgisayar yongaları, ilk olarak pahalı ekipmanları takip etmek için kullanıldı. Zaman içinde bilgi işlem cihazları küçüldükçe bu yongalar da her geçen gün daha küçük, daha hızlı ve daha akıllı hale geldi.

Internet of Things (IoT)

Küçük nesnelere bilgi işlem gücü entegre etme maliyeti eskisine göre kayda değer oranda düştü. Örneğin, ışık düğmesi gibi 1 MB’tan az RAM’e sahip MCU’lara Alexa ses hizmetleri ile bağlantı kabiliyeti ekleyebilirsiniz. Artık bütün bir sektör; evlerimizi, işletmelerimizi ve ofislerimizi IoT cihazlarıyla doldurmaya odaklanıyor. Bu akıllı nesneler, internetle otomatik veri alışverişi yapabiliyor. Tüm bu “görünmez bilgi işlem cihazları” ve bunlarla ilişkilendirilen teknolojiler, birlikte Internet of Things (IoT) olarak adlandırılır.

IoT Nasıl Çalışır?

Tipik bir IoT sistemi, gerçek zamanlı veri toplama ve veri alışverişi üzerinden çalışır. Bir IoT sisteminin üç bileşeni vardır:

Akıllı Cihazlar

Bunlar, kendisine işlem kabiliyeti verilmiş olan televizyon, güvenlik kamerası, egzersiz ekipmanı gibi cihazlardır. Çevresindeki verileri, kullanıcı girdilerini veya kullanım düzenlerini toplayarak internet üzerinden kendi IoT uygulaması arasında veri alışverişi yapar.

IoT Uygulaması

Bir IoT uygulaması, çeşitli IoT cihazlarından alınan verileri entegre eden hizmetler ve yazılımlar bütünüdür. Bu uygulama, verileri analiz etmek ve bilgiye dayalı kararlar vermek için makine öğrenimi veya yapay zeka (AI) teknolojisini kullanır. Bu kararlar, tekrar IoT cihazına iletilir ve IoT cihazı da girdilere akıllı bir şekilde yanıt verir.

Bir Grafik Kullanıcı Arabirimi

IoT cihazı veya cihaz filosu, bir grafik kullanıcı arabirimi aracılığıyla yönetilebilir. Akıllı cihazları kaydettirmek ve denetlemek için kullanılabilen bir mobil uygulama veya web sitesi bunun yaygın örnekleri arasındadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Dinamo Zagreb Fan Token (DZG) Nedir? Nasıl Alınır?

Hard Cap Nedir?