Internet Computer (ICP) Nedir?

Bu yazımızda, kriptopara birimi endüstrisindeki en karmaşık, heyecan verici, yenilikçi ve tartışmalı projelerden olan Internet Computer’ı sizin için ayrıntılarıyla inceledik.

Daha önce DFINITY olarak bilinen kripto para projesi Internet Computer, gerçek merkeziyetsizleşmeyi elde etmek için benzersiz bir blockchain teknolojisi sürümünü uygulayarak web’in çalışma şeklini büyük ölçüde değiştirmek gibi iddialı bir hedefe sahiptir.

İnternet, konuşma özgürlüğünü ve web servislerine açık erişimi kolaylaştırmayı amacıyla ortaya çıkmıştır.

Bununla birlikte, gerçekte, manzaraya az sayıda teknoloji devi hakimdir. Merkezi platformlarının bir parçası olarak, tüketici verilerini kâr amacıyla reklamcılara satarlar, kurallarına uymayan kullanıcıları yasaklar ve içeriği sansürlerler.

Internet Computer kesinlikle kripto endüstrisindeki en karmaşık çözümlerden biri olsa da, aynı zamanda en tartışmalı olanlar arasındadır. Web’i merkezden uzaklaştırma hedefine rağmen, proje, ağ içindeki olağandışı uygulamaların ve merkezi unsurların kullanımı konusunda ağır eleştiriler de aldı.

Bu yazıda, Internet Computer’a bir göz atacağız, nasıl çalıştığını açıklayacağız ve projeyle ilgili cevaplanmamış soruları tamamen olmasa da çoğunu tartışacağız.

Haydi başlayalım!

Internet Computer

Internet Computer Nedir?

İnternet Computer, geleneksel bilgi teknolojisi yığınını değiştirmeyi ve dünya çapında bir dizi bağımsız veri merkezi tarafından sürdürülen yenilikçi bir blockchain ağı aracılığıyla web’i merkeziyetsizleştirerek, teknoloji devlerinin internet üzerindeki hakimiyetine meydan okumayı amaçlayan bir kripto projesidir.

Internet Computer’ı benzersiz yapan şey, bu iddialı hedefidir.

Diğer kripto projeleri, uygulama katmanındaki geleneksel çözümlerle (örneğin, merkeziyetsiz bir sosyal ağ, bir DeFi ödünç verme platformu veya bir stablecoin destekli ödeme sistemi aracılığıyla) rekabet etmeye çalışırken, ICP, web’in nasıl çalıştığını tamamen değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Ekim 2016’da kurulan Internet Computer, İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş DFINITY Foundation tarafından Internet Computer Association gibi ortaklarıyla işbirliği içinde yönetilmektedir. İlginç bir şekilde projede 212 üyeli devasa bir ekip bulunuyor.

Ancak, DFINITY’nin birkaç yıl önce birden fazla tohum ve girişim turunda yaklaşık 170 milyon dolarlık fon toplamayı başardığı göz önüne alındığında, yukarıdaki bilgiler sürpriz olmamalı.

Faydalı finansal altyapısı ve geniş ekibi sayesinde Internet Computer, özellikle gelişimin ne kadar hızlı ilerlediği düşünüldüğünde, hedeflerine ulaşmak için doğru yoldadır.

Internet Computer 2019’un sonlarında yalnızca bir Yazılım Geliştirme Kiti ve benzersiz programlama dili Motoko’ya sahipken, projenin ana ağını 2020’nin 4. çeyreğinde başlatması yalnızca bir yıl sürdü.

Internet Computer

Internet Computer Nasıl Çalışır?

Bu yazının başlarında, Internet Computer’ın tüm kriptopara birimi endüstrisindeki belki de en karmaşık proje olduğundan bahsetmiştik.

Bu nedenle, projenin web’i merkeziyetsizleştirme çözümünün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için Internet Computer’ın en önemli unsurlarını bölümlere ayırdık:

Internet Computer (ICP) Mimarisi

Keşfedilecek ilk şeylerden biri, proje ekosistemindeki tüm uygulamalara güç sağlayan merkeziyetsiz sistem Internet Computer Protokolü’nün (ICP) mimarisidir.

ICP, geliştiricilerin herhangi bir üçüncü taraf hizmetini, sunucusunu veya içerik dağıtım ağlarını kullanmaya gerek kalmadan merkeziyetsiz uygulamalarını (dApp’ler) Internet Computer’da dağıtmalarına ve çalıştırmalarına olanak tanır. Diğer bir deyişle, ICP, web uygulamalarıyla ilgili tüm bileşenleri ve süreçleri barındıran, çalıştıran ve sürdüren alternatif bir internet sürümüne güç sağlayan bir bilgisayardır.

Internet Computer bunu, yapı taşları hiyerarşisinden oluşturulmuş benzersiz bir ağ mimarisi kullanarak başarır.

Dünya çapında çok sayıda lokasyonda bulunan bağımsız veri merkezleri, ICP’nin bel kemiğidir. Her bir veri merkezinde, birden fazla node sağlayıcı, Internet Computer’ın ekosisteminde dApp’leri çalıştırmak için gerekli donanımı sağlar.

Nodeları çalıştırmak için kullanılan makineler, operatörlerin DFINITY Vakfı ve ortaklarından tedarik etmesi gereken özelleştirilmiş cihazlardır.

Her uygulama için özel bir sunucu kullanmak yerine, dApp’ler, veri merkezlerinde bulunan herhangi bir cihazda çalışma yeteneği ile birden fazla konumdaki nodelar arasında serbestçe hareket eder. Sonuç olarak, ICP üzerinde çalışan uygulamalar, tek bir veya küçük bir grup varlık tarafından kontrol edilmez veya sahiplenilmez, ancak Internet Computer’ı yöneten topluluğa aittir.

ICP’nin ağ hiyerarşisinde yukarı çıkarsak, nodeların hemen üzerinde alt ağlar bulacağız. Basitçe söylemek gerekirse, alt ağlar, belirli sayıda node makinesinin kombinasyonunu ifade eder. Başka bir deyişle, her bir alt ağ, birden fazla veri merkezinden gelen nodeların ICP’nin yazılım bileşenlerini çalıştırdığı ve kutu adı verilen gelişmiş akıllı sözleşmeleri tuttuğu benzersiz bir blockchaindir.

En önemlisi, alt ağlar, zincir anahtar şifreleme adı verilen yeni bir teknoloji aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilir ve etkileşime girebilir. Bu şekilde, tüm ağın verimliliğini artırarak kapasitelerini ve çıktılarını artırmak için bilgi işlem kaynaklarını paylaşabilirler.

Projenin ölçeklenebilen akıllı sözleşmeler olarak tanımladığı ICP mimarisinin en üst seviyesinde kutuları bulabilirsiniz. Temel olarak, kutular, tüm kodlarını ve bağımlılıklarını saklamanın yanı sıra dApp’leri çalıştıran Internet Computer ekosistemindeki bileşenlerdir.

Ayrıca, kutular, web içeriğini doğrudan, işlemlerde herhangi bir token tutmadan veya harcamadan blockchain hizmetleriyle etkileşime girebilen son kullanıcılara sunmaktan sorumludur. Bunun yerine, uygulama geliştiricileri, Ethereum’un gazına benzer işlevlere sahip belirli bir dijital varlık olan döngüleri satın alarak hesaplama maliyetlerini karşılamalıdır.

Alt ağlar gibi, kutular da başkalarıyla çalışabilir (ayrı alt ağlarda bulunsalar bile), protokolün üzerinde çalışan dApp’lerin ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde iyileştirir. Projeye göre, kutular doğası gereği kurcalamaya karşı korumalıdır, bu da onları dış tehditlerden korumak için güvenlik duvarlarını çalıştırmaya gerek olmadığı anlamına gelir.

Internet Computer

Ağ Sinir Sistemi (Network Nervous System)

Adından da anlaşılacağı gibi, Ağ Sinir Sistemi (ASS), Internet Computer Protokolünün tüm yönlerini, süreçlerini ve (diğer) unsurlarını kontrol etmekten sorumlu bileşendir.

ASS işlevlerinin örnekleri şunları içerir:

  • Ağın katılımcıları arasında bir fikir birliğine varıldığından emin olmak.
  • Kötü niyetli davranışları belirlemek ve kötü aktörleri ortadan kaldırmak için ekosistemi izleyerek ekosistemi güvence altına almak.
  • Ağın verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmek için protokolü ve nodeların yazılımını yükseltmenin yanı sıra yeni ve mevcut alt ağları bölmek.
  • Geliştiricilerin hesaplama için ödediği ücretleri belirleyen ekonomik parametreleri yapılandırmak.
  • Node operatörlerinin ve veri merkezi sağlayıcılarının uygulamalarını gözden geçirmek ve ağa katılım izinlerini denetlemek.
  • Projenin tokenlerini yönetmek ve kriptopara birimi ihracını kontrol etmek.
  • ICP’nin yönetişimine aktif olarak katılan veri merkezlerini, node operatörlerini ve kullanıcıları ödüllendirmek.

En önemlisi, ASS, katılımcılar ve paydaşlar arasında topluluk yönetimini kolaylaştırarak ağın merkeziyetsiz kalmasını sağlayan algoritmik bir mekanizmadır.

Yönetişim konularında ASS aracılığıyla oy kullanmak için, kullanıcıların yerel ICP tokenlerini altı ay ile sekiz yıl arasında bir süre boyunca kilitlemeleri gerekir. Kilitleme aralığı sırasında, ICP tokeni otomatik olarak nöronlara, sahiplerinin oylama gücünü temsil eden, likit olmayan ve devredilemez dijital varlıklara dönüştürülür.

Ağ katılımcılarının oy vermek için tokenlerini kullanmasını gerektiren diğer kriptopara projelerinde olduğu gibi, ne kadar çok token kilitlerseniz, o kadar fazla oylama gücünüz olur. Ancak buna ek olarak, ICP’nizi daha uzun süreler için stake ederek yönetişim kararları üzerindeki etkinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

İlginç bir şekilde, Internet Computer, kullanıcılara ASS’nin yönetimine aktif katılım için token ödülleri dağıtarak topluluğu teşvik eder.

ASS’nin yönetişim mekanizmasının bir başka heyecan verici özelliği de, ödülleri almak için topluluk tarafından sunulan her teklife manuel olarak oy vermek zorunda olmamanızdır. Bunun yerine, süreci (yarı) otomatikleştirmeyi ve yönetim kararları sırasında nöronlarınızı diğer nöronları takip edecek şekilde yapılandırarak oylama gücünüzü başkalarına devretmeyi seçebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Ağ Sinir Sistemi, topluluk yönetimi aracılığıyla tüm Internet Computer ekosistemini yöneten, bakımını yapan ve yöneten sistemdir. ASS, proje ağının merkeziyetsiz bir şekilde çalışmasına izin verirken, ekosistemin uyarlanabilir ve özerk olmasına da izin verir.

ICP

Konsensüs

Internet Computer, Pratik Bizans Hata Toleransı modeline dayanan kendi fikir birliği mekanizmasını kullanır. Projenin bu bileşeni süper karmaşık olsa da, herhangi bir karışıklığı önlemek için onu yalnızca üst düzey bir perspektiften inceleyeceğiz.

Önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, Internet Computer ekosistemindeki uygulamalar, dünya çapında birden çok bağımsız veri merkezinden işletilen nodelar tarafından sürdürülür.

Diğer blockchain ağlarında olduğu gibi, bu nodeların blokları işleme ve içindeki kayıtları doğrulama konusunda bir fikir birliğine varması gerekir. Bu veriler çoğunlukla diğer dağıtılmış defter teknolojisi ağlarındaki (örneğin Bitcoin, Ethereum) işlemleri içerirken, ICP bu bilgileri girdi olarak ifade eder. Buna ek olarak, ICP nodeları, girdileri tutarlı bir durum sürdürecek şekilde işlemek için sipariş üzerinde bir anlaşmaya varmak zorundadır (böylece ağ tamamen işlevsel ve organize kalır).

Ağ içindeki her yazılım parçasının çok sayıda node tarafından yürütüldüğünü unutmamak önemlidir. Konsensüs süreci sırasında, bu makinelerin çoğunluğu, yazılımın gerçek durumunu tanımlamak için bir anlaşmaya varmak zorundadır. Nodelar arasında, alt ağ düzeyinde, birden çok kutu ve uygulama içeren her bir alt ağ ile bir fikir birliği sağlanır. Bu, doğrulayıcıların çoğunluğunun tüm ağ boyunca küresel bir fikir birliğine varmak zorunda olduğu geleneksel blockchainle çelişir.

Sonuç olarak, blokları diğer alt ağlarla paralel olarak doğrulamak, Internet Computer’ın ve ağ içindeki uygulamaların hızını önemli ölçüde artırır. Aslında proje, yeni alt ağlar oluşturma veri merkezlerini yükselterek kapasiteyi ve verimi artırabileceğinden, bunun ICP’nin sınırsız ölçeklenebilirlik elde etmesine izin verdiğini belirtiyor.

Ayrıca, projeye göre, ICP’nin fikir birliği mekanizması, ağın verileri ve işlemleri hızlı bir şekilde işlemesine ve çoğu durumda bir saniyeden daha kısa sürede kesinlik sağlamasına olanak tanır.

Internet Computer

İnternet Kimliği

Internet Computer’ın bir diğer amacı da kimlik ve kimlik doğrulamanın web’de nasıl çalıştığını tamamen değiştirmektir.

Şu anda, her bir çözüme giriş yapmak için bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu kullanmanız gerekiyor. Bu bilgileri sağladıktan sonra hizmet, veritabanlarına karşı kontrol etmek için sunucularıyla iletişim kurar.

Bu, web üzerinde farklı hizmetlerde oturum açmak için standart yöntem olsa da, parola veritabanlarının merkezi mimarisi, kullanıcılar için güvenlik tehditleri oluşturur.

Tek bir hata noktası riskinin artması nedeniyle, hackerlar, veritabanını ihlal ederek bir web çözümünün kullanıcılarının tüm oturum açma ayrıntılarını potansiyel olarak elde edebilir.

Hassas ayrıntıları şifrelemek bir miktar koruma sağlarken, saldırganların bilgilerin şifresini çözmek ve kullanıcı hesaplarına erişmek için yine de bu önlemi atlayabilir.

Internet Computer, bir kullanıcının ICP’de barındırılan tüm hizmetlerde oturum açmasına izin veren tek bir hesap kullanarak yukarıdaki sorunu çözmeye çalışır. Bunu başarmak için Internet Computer, zincir anahtar şifreleme ile birlikte WebAuthn adlı bir standart kullanır.

ICP, daha fazla gizlilik sağlamak için oturum açtığınız her dApp için yeni bir kimlik oluştururken, her hizmet için ayrı oturum açma bilgilerini saklamanız gerekmez.

Bunun yerine Internet Computer, web kimliğinizi, yerleşik kimlik doğrulama yöntemleri aracılığıyla farklı hizmetlerde oturum açmak için kullanmanız gereken cihazınıza bağlar, örneğin:

  • Parmak izi tarayıcı, Face ID veya Touch ID gibi biyometriler
  • Cihazınızın kilidini açmak için kullanılan şifre veya PIN
  • Cihazınıza takılı bir güvenlik anahtarı (ör. YubiKey)

ICP internet kimliğiniz cihazınıza bağlı olsa bile, hesabınıza erişmek için tek bir makine kullanmakla sınırlı olmadığınızı unutmamak önemlidir. Bunun yerine, kimliğinize önceden eklemiş olduğunuz bir makineyle birlikte yerleşik kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak yeni bir cihazı kaydedebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıların gizliliğini korumak için Internet Computer, protokolün üstünde bir web kimliği oluşturmak için kullanıcıların herhangi bir kişisel ayrıntı (ör. ad, e-posta, telefon numarası vb.) vermesini gerektirmez.

Internet Computer

Zincir Anahtar Kriptografi

Zincir anahtar kriptografi, Internet Computer’ın nodeları düzenlemek için kullandığı benzersiz bir şifreleme modelidir, böylece diğer blockchainlerden çok daha iyi ağ verimi elde etmek için ölçekte çalışabilir.

Zincir anahtar kriptografi ile çoğu blockchain ağı tarafından kullanılan açık anahtarlı şifreleme arasındaki en büyük farklardan biri, öncekinin ekosistem içinde veri doğrulaması için tek bir ortak anahtara sahip olmasıdır. Buna karşılık, Bitcoin veya Ethereum gibi bir dağıtılmış defter teknolojisi ağında, her katılımcının, işlemleri imzalamak için kendi özel anahtarlarıyla birlikte kullanabilecekleri bireysel ortak anahtarları vardır (örneğin, transferleri göndermek ve almak ve ayrıca blockchain tabanlı çözümler ve uygulamalarla etkileşim kurmak için).

Nodelar yalnızca tek bir ortak anahtara ihtiyaç duyduğundan, herkes çok fazla veri kullanmadan Internet Computer ekosistemindeki girdilerin ve diğer öğelerin gerçekliğini kolayca doğrulayabilir.

ICP içindeki blokların doğrulanması ise şu şekilde çalışır. Her alt ağ, mesajların kimliğini doğrulamak için kullanılan tek bir ortak anahtara sahiptir. Aynı zamanda, bu alt ağdaki tüm nodelar, ortak anahtara karşılık gelen özel anahtarın bir payını alır.

Burada nodelar, doğrulama için bir eşik imza şeması kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, bu, belirli bir eşiğin üzerindeki yeterli sayıda node bir anlaşmaya varırsa, ortak bir mesaj imzalamak için özel anahtar parçalarını birleştirebilecekleri anlamına gelir.

Bundan sonra, bu yeni imzanın gerçekliğini doğrulamak için alt ağın ortak anahtarı kullanılır. Ve son adım olarak, tüm Internet Computer Protokolünün ortak anahtarı, alt ağın ortak anahtarını (ve diğer alt ağların anahtarlarını da) imzalar.

Teknik ayrıntılara derinlemesine girmeden bu süreç, ICP’nin ağın ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artıran geleneksel açık anahtarlı şifreleme biçimini kullanan blockchainlere kıyasla tonlarca alan tasarrufu sağlayabileceği anlamına gelir.

İlginç bir şekilde proje, 48 baytlık bir açık anahtarın bilgisinin, ICP nodelarının verileri doğrulaması ve gerekli hesaplamaları yapması için yeterli olduğunu belirtiyor.

Beacon Fund ve Internet Computer Bursu

Internet Computer, proje çevresinde geliştirici etkinliğini başlatmak ve yeni dApp’lerle ICP ekosistemini genişletmek için birden fazla girişime sahiptir.

Bunlardan biri, Internet Computer üzerine inşa edilmiş yüksek kaliteli uygulamaları ve hizmetleri kaynaklamak, değerlendirmek ve desteklemek amacıyla yeni başlayanlara erken yatırım yapmaya adanmış Beacon Fund.

DFINITY’nin ayrıca, ICP hakkında farkındalığı yaymaya, bilgi paylaşımına ve yerel düzeyde ağ oluşturmaya odaklanan 12 aylık bir program olan Internet Computer Bursu adlı bir girişimi vardır.

ICP

ICP Tokeni

Eskiden DFN olarak bilinen ICP, Internet Computer’ın yerel tokenidir.

Daha önce belirtildiği gibi, Internet Computer, geliştiricilerin uygulamalarıyla ilgili işlem ve hesaplama ücretlerini ödemelerini gerektirir. Bu, son kullanıcıların dApp’leri kullanmak için (uygulama içi satın almalar veya abonelikler olmadığı sürece) herhangi bir ICP’ye sahip olmalarına veya harcamalarına gerek olmadığı anlamına gelir.

Bu, kullanıcıların çözümlere erişmek için genellikle projelerin yerel tokenlerini kullanmaları gereken (örneğin, işlem ücretlerini karşılamak için coin stake ederek, tutarak veya kullanarak) çoğu merkeziyetsiz kripto hizmetiyle çelişir.

Bu nedenle, ICP’nin ana faydası, geliştiricilerin yanı sıra yönetişime katılan paydaşlar etrafında toplanmıştır. Aynı zamanda, token, ekosistemi desteklemek için node operatörlerini ve veri merkezi sağlayıcılarını telafi etmek için kullanılır.

Daha önce de anlatıldığı üzere, kullanıcıların yönetişime katılmak için en az altı ay boyunca ICP’lerini kilitlemeleri gerekir. Coinleri otomatik olarak, oy güçlerini temsil eden, devredilemez ve değiştirilemez nöronlara dönüştürülür.

En önemlisi, ICP, geliştiricilerin uygulamalarını çalıştırmak için kullanabilecekleri döngülere dönüştürülebilir. Projeye göre döngüler, Internet Computer ekosistemindeki gerçek hesaplama maliyetlerini yansıtıyor.

Internet Computer

İlginç bir şekilde, ICP maksimum sınırı olmayan dinamik bir kaynağa sahipken, ağdaki hesaplamalarla döngüler yakılır. Geliştiriciler döngüleri yalnızca ICP’lerini dönüştürerek elde edebildiklerinden, yazma döngüleri, ICP’nin dolaşımdaki arzını pratik olarak azaltır ve bu da bir deflasyon mekanizması olarak kabul edilebilir.

Bununla birlikte, protokol veri merkezlerini, nodeları ve yönetişim mekanizmasının aktif katılımcılarını, enflasyonist bir mekanizma olan ICP’yi basmak suretiyle telafi ettiğinden, bunun tokeni deflasyonist yapmadığını belirtmeliyiz.

Şimdi, ICP ile ilgili temel bilgileri bildiğinize göre, tokenin fiyatının son zamanlarda nasıl performans gösterdiğini görelim.

Mayıs 2021’deki resmi lansmanından bu yana, ICP oldukça volatildi ve bu dönemde sabit bir değer amortismanı yaşadı.

Bununla birlikte, özellikle yeni kriptopara birimlerinin çoğunun piyasaya çıktıktan sonra ani, aşırı fiyat değişikliklerine ve kısa ila orta vadeli aşağı yönlü hareketlere maruz kaldığını düşünürsek, bu sürpriz olmamalı.

Bununla birlikte, ICP’nin fiyat hareketleri, yeni piyasaya sürülen çoğu kriptoparadan bile daha aşırıydı ve dijital varlık, 10 Mayıs tarihinde 700 dolara kadar fırladı ve sadece 20 Temmuz itibariyle 27.44 dolara düşerek tüm zamanlarının en düşük seviyesini gördü.

İlginç bir şekilde, Internet Computer’ın yerel tokeni, piyasaya sürüldükten hemen sonra piyasa değeri ile ilk 10 kriptopara birimi arasında yer almayı başardı.

1 Eylül 2021 itibariyle ICP 66.05$’dan işlem görüyor ve 10.32 milyar dolarlık market cap (piyasa değeri) ile 17. en büyük piyasa değerine sahip dijital varlık olarak sıralanıyor.

Internet Computer

ICP ile İlgili Tartışmalar ve Cevaplanmamış Sorular

Internet Computer’ın, yenilikçi teknoloji ve kavramlardan yararlanarak internetin çalışma şeklini değiştirme konusunda büyük potansiyele sahip, süper heyecan verici ve benzersiz bir kriptopara projesi olduğu kuşkusuzdur.

Bununla birlikte, ICP hakkında oldukça fazla tartışmaya yol açan ve kripto topluluğunda birçok kişiyi Internet Computer’ın gerçek hedefleri ve geleceği hakkında şüpheci yapan birçok cevaplanmamış soru var.

Internet Computer diğer dijital varlık projelerinden çok farklıdır. Daha iddialı hedefleri var, teknolojisinin çoğu benzersiz ve yönetişim, fikir birliğine varma ve işlemleri doğrulamayı içeren bir blockchain ağını işletmeye yönelik farklı yaklaşımlar kullanıyor.

Sonuç olarak, DFINITY, endüstride standart olarak kabul edilen bazı alanlarda farklı bir yaklaşım benimsedi.

İlk olarak, Internet Computer en az dört yıldır aktif olarak geliştirilirken, proje yaklaşık birkaç ay öncesine kadar (topluluktan ağır eleştiriler aldıktan hemen sonra) çözümünün kaynak kodunu kamuya açıklamadı. Ancak eleştirmenler, protokolün bazı öğelerinin hala kapalı kaynak olarak kaldığını savunuyor. Aynı zamanda, DFINITY, genel kodunun bir kısmı için daha kısıtlayıcı bir lisans kullandı. Bu, geliştiricilerin, çoğu kripto çözümünde olduğu gibi uygulamalar oluşturmak için özgürce kullanamayacakları anlamına gelir (DeFi endüstrisini ve SushiSwap ve diğer projelerin, rakip AMM’ler oluşturmak için Uniswap kodunun çoğunu nasıl yeniden kullandığını düşünün).

Eleştirmenler ayrıca ICP’nin internet kimlik sisteminin olası uyarılarına da dikkat çekti. Daha önce belirtildiği gibi, protokol, farklı çevrimiçi hizmetler için bireysel hesapları, kullanıcıların cihazlarına bağlı tek bir kimlikle değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Internet Computer

Kripto topluluğunun bazı üyelerine göre bu, sansür risklerini artırır ve ayrıca gizlilik sorunlarına yol açabilir. Örneğin, tek bir varlık ağın çoğunluğu üzerinde kontrolü ele geçirirse, kurallarına uymayan kullanıcıların cihazlarını etkin bir şekilde kilitleyebilir. Ve ICP, uzun vadede tüm internet yığınını değiştirmeye çalıştığından, bu, insanların potansiyel olarak tüm web’den yasaklanabileceği anlamına gelir.

Ve eleştirmenler, yukarıdaki senaryonun, ICP tokenlerinin dağılımı ve ağ içinde oylama gücünün nasıl çalıştığı nedeniyle yakın gelecekte potansiyel olarak gerçek olabileceğinden endişe duyuyor.

Proje, kar amacı gütmeyen kuruluşların toplam oylama gücünün %50’sinden fazlasına sahip olmayacağını taahhüt ederken, eleştirmenler, hem DFINITY Vakfı’nın hem de Internet Computer Birliği’nin, oylama güçlerini daha uzun süre ICP tokenlerini stake etme yoluyla (örneğin 8 yıl boyunca), en üst düzeye çıkararak teknik olarak Ağ Sinir Sistemi üzerinde kontrol kazanabileceğini savunuyorlar.

Bir yan not olarak, iki kar amacı gütmeyen kuruluş, ICP’nin Genesis lansmanında toplam %40 oy gücüne sahipti ve topluluk ağın yaklaşık %60’ını kontrol ediyordu. Bununla birlikte, topluluk, token arzının %34,22’sine sahip olan erken katkıda bulunanları (50’den az kullanıcı) ve tohum bağışçılarını (212 kullanıcı) içerir. Ayrıca, coinlerin %10,79’u stratejik ortaklara dağıtıldı (50 veya 50’den az kullanıcı). Buna karşılık, ICP arzının yalnızca %0,8’i, bir topluluk airdrop’unun parçası olarak 50.000’den fazla kullanıcıya aktarıldı.

Yukarıdaki verilere dayanarak, projenin token dağılımının biraz fazla merkezileştirilmiş olduğu görülüyor. Bununla birlikte, kripto endüstrisindeki diğer birçok projenin dağıtımı oldukça yoğun olduğundan, bu mutlaka olağandışı değildir. Örneğin, Dogecoin arzının %65’inden fazlası 91 adres tarafından tutulmaktadır ve Litecoin blockchain ağındaki tüm LTC’lerin yaklaşık %49’u 106 adrese aittir.

Bununla birlikte, eleştirmenler ağın nasıl sürdürüldüğü konusundaki endişelerini dile getirdiler. Daha önce de tartıştığımız gibi, ICP, dünya çapında birden fazla bağımsız veri merkezinde operatörler tarafından dağıtılan nodelar tarafından barındırılmaktadır.

Bununla birlikte, çoğu merkeziyetsiz blockchain ağından farklı olarak, Internet Computer Protokolüne izin verilir; bu, doğrulayıcıların nodeları çalıştırmak için önceden onaylanması gerektiği anlamına gelir. Projenin web sitesine göre, node operatörleri, erişim talep etmek için Ağ Sinir Sistemi’nin daha sonra değerlendireceği ve ayrıntılarla dolu bir form doldurmaları gerekiyor.

Eğer başvuru kabul edilirse, operatörlerin nodeları projenin üretim ortaklarından birinden satın alınacak ve daha sonra bağımsız bir veri merkezinde konuşlandırılacaktır.

Internet Computer

Sonuç Olarak;

Internet Computer, kriptopara birimi endüstrisindeki en karmaşık, heyecan verici, yenilikçi ve tartışmalı projelerden biridir.

Eşsiz teknoloji ve konseptlerin yanı sıra geniş, iyi finanse edilmiş bir ekibe sahip olan Internet Computer, mevcut internet yığınını 20 yıl içinde tamamen değiştirmeyi hedeflediği için de oldukça iddialı. Nihai hedef olarak ICP, interneti merkeziyetsizleştirmek için blockchain teknolojisinden yararlanarak teknoloji devlerinin tekelini sona erdirmek istiyor.

Bununla birlikte, kripto topluluğunun üyeleri, adaletsiz token dağıtımı, giderek daha fazla merkezileşen internet kimlik sistemi, izin verilen node operasyonu ve yönetimde oylama gücünün payı gibi projenin çeşitli yönlerindeki potansiyel uyarılar konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Bununla birlikte, Internet Computer ve kar amacı gütmeyen DFINITY Vakfı, kripto meraklılarından oldukça fazla eleştiri alsa da, bu, ICP’nin iddialı hedeflerine ulaşmaya kararlı bir ekip içeren, büyük potansiyele sahip benzersiz bir proje olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Internet Computer’ın gelişimi hızla ilerlediği için, projenin önümüzdeki birkaç yıl içinde neler başarabileceğini ve internetin kripto topluluğuna gerçek merkeziyetsizleşmesine olan bağlılığını kanıtlayıp kanıtlayamayacağını görmek ilginç olacak.

Kaynak: AAX Academy

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Emlak Sektöründe Bir Yenilik: Kripto Mortgage

Honduras Roatán Adası Bitcoin’i Resmi Olarak Kabul Etti