in ,

Internet Computer (ICP) Nasıl Stake Edilir?

Network Nervous System içinde ICP yardımcı program token’larını stake etmek ve Internet Computer yönetişim tekliflerini oylamak için bir kılavuz.

Internet Computer (ICP) blok zincirinin evrimi, paydaşları tarafından oylama yoluyla kararlaştırılır. Network Nervous System (NNS), Internet Computer’ı yöneten açık algoritmik sistemdir.

Herkes, NNS’ye sunulan tekliflere oy vererek ödül alan “nöron” adı verilen özel bir hesap içinde ICP yardımcı program tokenlerini stake ederek NNS’ye katılabilir. Nöronlar teklifler sunabilir ve bunları benimsemeye veya reddetmeye karar verebilir.

NNS, Internet Computer’ın açık, merkeziyetsiz ve güvenli bir şekilde yönetilmesine izin verir. Internet Computer Protocol’ünü yükseltmek, ek node makineleri eklemek ve blok zincirinin kapasitesini artırmak için yeni alt ağlar oluşturmak gibi ağın tüm yönleri üzerinde tam kontrole sahiptir.

Internet Computer’da ICP tokenlerini stake etmek Internet Computer’ın nasıl çalıştığını belirleyen tekliflere oy vererek ödül kazanmanın güvenli bir yoludur. Neyse ki 1 ICP token’ı ile küçük başlayabilir ve daha büyük miktarlar yatırmadan önce sistem hakkında fikir edinebilirsiniz. Nöron sahipleri aktif olarak oy kullanabilir veya nöronlarını bir sıvı demokrasi biçiminde diğer nöronların oylarını otomatik olarak takip edecek şekilde ayarlayabilirler.

Internet Computer

En güncel tahmini yıllık oylama ödülleri için Internet Computer Dashboard’un Yönetişim sayfasına bakın.

Bu, 5 dakikadan daha kısa bir sürede oylama ödüllerini kazanmaya başlamanıza yardımcı olacak bir kılavuzdur ancak, minimum dağıtım gereksinimleri nedeniyle ödüllerin toplanmasının zaman alabileceğini lütfen unutmayın. Stake ettiğiniz şey her zaman sizindir; tek soru, oy verme ve karşılık gelen ödülleri kazanma hakkı karşılığında bu token’ları ne kadar süreyle taahhüt etmeye istekli olduğunuzdur.

Hazırsanız ICP stake etmeye başlayabiliriz:

1. NNS dapp’de oturum açın (https://nns.ic0.app/).

Internet Computer

2. Internet Identity ile kimlik doğrulamalısınız.

Henüz yoksa Internet Identity kullanarak bir Kimlik Bağlantısı oluşturun. NNS dapp’de kimlik doğrulaması yapmak için Identity Anchor’ınızı ve ilişkili bir cihazı kullanın.

Internet Identity

3. Internet Identity‘nize birden fazla cihaz eklemeniz iyi olur.

Internet Identity’nize bağlı yalnızca tek bir cihazınız varsa ve o cihazı kaybederseniz o Kimlik Bağlantısına ve bununla ilişkili nörona ve/veya ICP token’larınıza tüm erişiminizi kaybedersiniz. Erişimi korumanıza yardımcı olmak için birinin arızalanması veya başka bir şekilde kaybolması durumunda birden fazla cihaz eklemelisiniz.

4. ICP’yi benzersiz hesabınıza gönderin

NNS dapp içindeki “ICP” sekmesine gidin.

Hesap (veya adres) şöyle görünmelidir:

723cd441238da744a097c3a20f8f4050d8355afb46fe12a1428a63996c37d918

NNS dapp’de gösterildiği gibi ICP token’larını bir cüzdandan veya Coinbase, Binance ve diğerleri gibi ICP token’larının mevcut olduğu herhangi bir borsadan aktarmak için hedef olarak böyle bir adres kullanırsınız.

5. “Neurons” sekmesine gidin ve ardından “Stake Neuron”a tıklayın.

6. Stake edilecek ICP token’larının sayısını yazın ve ardından “Create”e tıklayın.

Alışmak için 1 ICP’yi stake ederek başlayabilirsiniz. Bu adımları tekrarlayabilir ve istediğiniz zaman baştan başlayabilirsiniz. Birden fazla nöron da daha sonra birleştirilebilir.

7. Stake’in kilitlendiği süreyi kontrol etmek için nöron için çözülme gecikmesini ayarlayın, ardından “Update Delay”a tıklayın.

Bir nöron oluşturmak için gereken minimum stake miktarı 1 ICP’dir. Stake’in kilitleneceği süreyi altı aydan maksimum sekiz yıla kadar yapılandırabilirsiniz.

8. Kilitlenme süresini onaylamak için “Yes, I’m sure” seçeneğine tıklayın, ardından yeni oluşturulan nöronu gözden geçirmek için pencereyi kapatın.

9. Yeni nöronunuz Internet Computer Dashboard’da şu şekilde görünecektir:

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Price Action Trading Nedir?

trust wallet

Trust Wallet (TWT) Bir Haftada %90 Arttı!