in ,

Intent-Centric Nedir?

Web3 dünyasında Intent-Centric yaklaşımı hızla gelişiyor! Bu sayede kullanıcılar karmaşık süreçlerle uğraşmadan sadece istedikleri adımları belirleyerek sonuç alabilecekler. Böylece Web3’te kullanıcı deneyimi ve gizlilik konularında iyileşmelerin gerçekleşmesi bekleniyor. 

Gelişen Web3 ortamında, parçalanmış altyapı sorunsuz kullanıcı deneyimine engel olarak kitlesel benimsemeyi yavaşlatıyor. Intent-Centric yaklaşım bu soruna bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Kullanıcıların zincir içi hedefleri ifade etmelerine olanak tanırken, üçüncü taraf çözümleyiciler bunu gerçekleştirmek için teknik ayrıntıları ele alıyor.

 

Intent-Centric tezinin merkezinde, işlemleri yürütmek için niyetleri uyumlu tercihlerle eşleştiren çözücüler yer alır. İsteklerin inovasyonu, üstün sonuçlar için özel çözücülere dayanır. Bu sayede farklı eşleştirme stratejilerine sahip çeşitli çözücüler ortaya çıkar.

Intent-Centric yaklaşımının temel amacı, merkeziyetsiz kullanıcı deneyimini basitleştirmek için devam eden endüstri çabasıyla uyumlu, tüketici odaklı ürünler yaratmaktır. ERC-4337’nin (Hesap Soyutlama) kullanıma sunulması, kullanıcı-ağ etkileşimlerini geliştirerek girişi daha erişilebilir hale getirmiştir.

İstekler, genel amaçlı veya amaca özel olabilir. Genel amaçlı çözümler, izole edilmiş zincir dışı ağları önleyerek amaç katmanı birleştirilebilirliğini teşvik eder. Bu, ağ etkilerini güçlendirir ve çözücü ağlarının önyüklenmesine yardımcı olur. Özel bir amaç katmanı, kaliteli yürütme için kilit öneme sahiptir.

Amaca özel çözümler, çözücü entegrasyonu yoluyla kapsamlarını genişletmektedir. Örneğin, swap odaklı yenilikler, zincir içi ticaret deneyimlerini iyileştirmeye ve CEX ile DEX arasındaki boşluğu daha da kapatmaya yardımcı olabilir.

kripto blockchain

Öne çıkan projeler arasında Anoma, SUAVE, Essential, Uniswap, CoWSwap ve 1inch Fusion yer alıyor. Anoma ve SUAVE kendilerini genelleştirilmiş, çok alanlı amaçları yönetmek için konumlandırırken, Uniswap ve CoW Swap takas odaklı amaçlara hitap ediyor gibi görünüyor.

Ekosistem olgunlaştıkça, muhtemelen daha fazla kullanım durumu ortaya çıkacaktır. Intent-Centric mimarinin avantajı, süreçten ziyade kullanıcıların amacına odaklanarak genel kullanıcı deneyimini yükseltmesidir. Dezavantajları ise aracılara veya belirli uygulayıcılara dayanmasıdır.

Çözücü teşviklerini ideal kullanıcı sonuçlarıyla uyumlu hale getirmek sürdürülebilirliğin anahtarıdır. Yapay zeka, Intent-Centric dağıtımlardaki karmaşıklıkları da azaltabilir. Diğer hususlar, çözücü verimliliğini kullanıcı gizliliği ile dengelemek, merkezileşme risklerinin üstesinden gelmek ve benimsemenin önündeki teknoloji engellerini azaltmaktır.

Sektör kitleleri bünyesine katmaya hazırlanırken, Intent-Centric mimarinin önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Çok yeni bir yaklaşım olmasına rağmen, bu mimarinin ilk sonuçları çoğu kişi için umut vericidir. Kullanıcılar için daha sorunsuz bir zincir içi deneyime işaret etmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Halving (Yarılanma) Geçmişi

Kitlesel Benimsemeyi Sağlayacak Kripto Sektörleri