in ,

Intel, Blockchain Accelerator’u Tanıttı

Intel’den madencilik için yonga seti: Blockchain Accelerator

Intel, Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği için geliştirilen “Blockchain Accelerator” adlı yeni bir yonga seti tanıttı.

Blokzinciri teknolojisinin potansiyeli konusunda farkındalık sahibi olduğunu belirten Intel, geliştirdiği “Blockchain Accelerator” adlı yonga setinin blokzinciri teknolojisine katkıda bulunacağını belirtti. Bununla birlikte Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Raja Koduri’nin ifadeleri şu şekilde oldu:

“Devre yeniliklerimizin, SHA-256 tabanlı madencilik için ana akım GPU’lardan watt başına 1000 kattan daha iyi performansa sahip bir blokzinciri hızlandırıcısı sunmasını bekliyoruz.”

Intel, yonga setinin büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektiren ve dolayısıyla çok fazla enerji tüketen blokzinciri görevlerini hızlandırmak için tasarlanmış, enerji açısından verimli bir hızlandırıcı olduğunu söyledi. Diğer taraftan yapılan yenilikler hakkında detaylar bu ay gerçekleşecek olan ISSCC (Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı) konferansında açıklanacak.

Argo Blockchain, BLOCK (eski adıyla Square) ve GRIID Infrastructure gibi şirketler, yonga setini Intel’den önceden sipariş etti. Şirket, blokzinciri hızlandırıcısının küçük bir silikon parçası üzerine uygulandığını, dolayısıyla mevcut ürünlerin arzı üzerinde minimum bir etkiye sahip olacağını da ekliyor. 

Grafik kartları madencilik faaliyetleri için yaygın olarak kullanılan çip tasarımcısı Nvidia Corp, Ethereum madenciliği için ayrı bir çipe de sahip. Piyasadaki ayak izini genişletmenin bir parçası olarak Intel, Hızlandırılmış Bilgi İşlem Sistemleri ve Grafik İş Birimi içinde Özel Hesaplama Grubu adlı yeni bir bölüm oluşturdu.

Kripto para madenciliğinin çevresel etkisi büyük bir endişe haline gelmişken Intel’in yeni çipi bu konuyu ele almış gözüküyor. Enerjiye bağımlı madencilik teçhizatları enerjiyi genellikle çevreye zarar verebilecek ve aynı zamanda yüksek elektrik maliyetlerine neden olan, kömür ve doğal gaz tesislerinden alır. ABD’li milletvekilleri, kripto madenciliği ile bağlantılı artan enerji tüketiminin nasıl üstesinden gelineceğini tartışarak ve hatta Bitcoin şirketlerinden enerji tüketimlerini açıklamalarını isteyerek konuyu Kongre’de bile gündeme getirdiler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

KuCoin

Stronghold (SHX) KuCoin’de Listeleniyor: Stronghold (SHX) Nedir?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizleri I 15.02.2022