in ,

İnovatif SocialAi Projesi Chirpley’in CEO’su Sorularımızı Yanıtladı

Bu yazımızda, Chirpley CEO’su Job Ter Horst ile yaptığımız soru cevap etkinliğini kaleme alacağız.

Chirpley projesi nasıl ortaya çıktı?

Job: “2015’ten bu yana hem Web2 hem de Web3’te influencer’larla çalıştığımız için, influencer’larla çalışma konusunda büyük bir boşluk olduğunu gördük.

Influencer’ların gerçekliğini, piyasa fiyatlarını kontrol etmek giderek zorlaşıyor ve bazen istenen mesajı yayınlayamadıkları ve son teslim tarihlerini kaçırdıkları için genel olarak influencer’larla çalışmak zaman alıyor. Bu da markaların influencer’ları yönetmesini zorlaştırıyor.

Nano-mikro influencer’ların ortaya çıkmasıyla bu durum daha da zorlaştı, çünkü aynı anda 10 influencer’ı yönetmek yerine nano veya mikro influencer’ları tercih ederseniz, seçilen aynı bütçe için 1000 influencer’ı yönetmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun değişmesi gerekiyordu ve bu nedenle influencer pazarlamasını KOBİ’ler için mümkün olduğunda erişilebilir hale getirmek amacıyla Chirpley’i kurduk.”

Chirpley’in influencer pazarlama yaklaşımını detaylı olarak açıklayabilir misiniz?

Job: “Chirpley’in pazarlama hedefleri, Chirpley pazar yerindeki alıcı ve satıcı tarafını doldurmak için kullanıcı edinimi gerçekleştirmektir. Her bir sektörde elde ettiğimiz gelirle orantılı olarak kullanıcı edinme kampanyaları gerçekleştireceğiz ve Amazon’un bir zamanlar kullandığı stratejiye uygun olarak adım adım yeni sektörler açacağız. Odaklanma anahtardı ve çok fazla çeşitlendirme fonları boşa harcayacaktır.”

Chirpley projesini benzersiz kılan özellikler nelerdir?

Job: “Chirpley’i kullanmanın en önemli avantajı sağlayabileceği benzersiz hizmetlerdir. Lokasyon bazlı etkileme kampanyaları da dahil olmak üzere mevcut her sosyal medya kanalı için bir dizi benzersiz hizmet sunar. Etkileyicilerin coğrafi konumlarını alır ve onları yakınlardaki mağazalarla eşleştirir. Burada mağazaları ziyaret etme, rünlerin ve mağazanın fotoğraflarını, videolarını çekme ve mağazayı benzersiz bir şekilde tanıtma fırsatına da sahip olurlar. Bunu geniş ölçekte denediğinizde, her büyüklükteki işletme için canavar bir pazarlama kampanyasına sahip olursunuz. Chirpley ile influencer gruplarının belirli görevleri yerine getirmek için bir araya gelebileceği konum tabanlı farkındalık kampanyaları bile mümkün.”

Yapay zeka son dönemde oldukça popüler bir teknoloji. Chirpley’in de yapay zeka ve makine öğrenimi kullandığını biliyoruz. Chirpley bunu tam olarak nasıl yapıyor? Yapay zekanın projeye katkısını açıklayabilir misiniz?

Job: “Chirpley’in her zaman kendi yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini geliştirme planları vardı. Ancak yapay zeka ürünlerinin popülerliğinden bu yana Chirpley, topluluğumuz için sağlamak istediğimiz hizmetleri sunan şirketlerle entegre olacak. Platformun otomasyonu için çözümler sunan ve hem marka hem de influencer için içerik oluşturmanın ve yayınlamanın daha sorunsuz bir yolunu sunan eklentiler arıyoruz. Daha fazlasını ilerleyen süreçte duyuracağız.”

Kullanıcılarınızın çoğu TikTok ve Meta entegrasyonunu merakla bekliyor. Bu entegrasyonlar ne zaman tamamlanacak?

Job: “Önümüzdeki 60 gün içinde yenilenen platform TikTok, Facebook ve Instagram’ı da içerecek şekilde yayına girecek.”

Chirpley ekosistemindeki entegrasyonların CHRP üzerindeki etkisi nedir?

Job: “Kurulan her kampanyada Chirpley, markanın toplam bütçesinin %10’unu ve influencer’ların kazançlarının %10’unu alacaktır. Marka CHRP token ile ödeme yaparsa, ücretlerde %50 indirim alacak, bu piyasadan satın anacak ve CHRP pazarı için sürdürülebilir satın alma gücü sağlayacaktır. Ayrıca, her kampanyada toplanan tüm ücretlerin %20’si, her işlemde otomatik olarak gerçekleşen geri alım ve yakma için tahsis edilecektir.

Yeni sosyal medya kanallarının ve özellikle Web2 pazarlarının açılmasıyla birlikte, kripto pazarının Chirpley için en fazla geliri yaratması öngörülmediğinden, bu durum CHRP pazarı için muazzam bir satın alma gücü sağlayacaktır. Web2 pazarları, her türlü pazar koşulunda CHRP pazarı için çok sürdürülebilir olan hacmi yönlendirecektir.”

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğiniz AMA’da projenin kendi blok zincirini oluşturacağından bahsetmiştiniz. Konuyla ilgili çalışmalarınız başladı mı? Bu süreç nasıl gidiyor ve ağı ne zaman başlatmayı planlıyorsunuz?

Job: “Bu bizim önceliğimiz değil ancak tüm iş süreçleri kurulduktan ve Chirpley bir şirket olarak kârlı bir token ekonomisi olarak deflasyonist hale geldikten sonra başlayacak. Ancak topluluğumuza sahip olduğumuz daha büyük planları ve Chirpley’in geleceteki çabalarında kripto pazarından nasıl yararlanacağını açıklamak istedik. Bunun için herhangi bir son tarih belirlemedik, ancak 2024’ün sonunu umuyoruz.”

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu ise büyük borsa listelemeleri. CHRP şu anda Bybit ve MEXC gibi popüler borsalarda listeleniyor ancak Binance, Coinbase gibi borsalarda ne zaman listelenir?

Job: “KuCoin, Binance, Coinbase gibi borsalar için aktif olarak çalışıyoruz. Ancak öncelikle bir platform olarak kendimizi kanıtlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Platform içi gelir elde eden bir şirket olarak kârlı olmalıyız ve BSC’deki işlem hacminin bu borslarda listelenmeye uygun olması için daha yüksek olması gerekecek. Ancak, bu hedeflere doğru şimdiden büyük adımlar attık ve bu konuda daha fazla güncelleme yapmayı umuyoruz.”

Yol haritanız 2023’ün üçüncü çeyreğinde NFT’ler oluşturma hedefleriniz olduğunu gösteriyor. Herhangi bir NFT pazar yeri çalışmanız var mı?

Job: “NFT’lerimiz platformda ayrılmaz bir rol oynayacak ve büyük bir faydaya sahip olacak. Bir NFT pazar yeri açmak için henüz herhangi bir planımız yok.”

2024 yılı itibariyle yol haritanıza eklemeyi düşündüğünüz farklı projelerden ipuçları vermeniz mümkün mü?

Job: “Bizi izlemeye devam edin.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Koinsaati, Veri

Kripto Para ve Hisse Senetlerinde Temel Analiz Nedir?