içinde , ,

İnovasyon, Blockchain, Yapay Zekâ ve Kuantum Bilgisayarlar Nedir?

Yeni bir çağdayız, çağ içinde mini çağlar yaşıyoruz, insanlık bilgisayarla tanıştığından beri, bilimin ve gelişmenin çoğu alanında çok hızlı bir yol kat etti. Mesela çok değil bundan yüz yıl kadar önce; bir ticaret filosu, basit hesaplar yapmak için muhasebe biriminde yüzlerce kişi çalıştırmak zorundaydı, artık basit bir program arayüzü ile tek bir kişi bu hesapları yapabiliyor. Şu bir gerçek, gelişimin karşısında duramayız. Gelişim ve değişim, akan bir nehir gibidir; eğer gerekli enstrümanları sağlamazsanız nehir taşar ve siz su altında kalırsınız. Ancak gerekli enstrümanlar sağlanırsa, bir tekne inşa eder, hem yol alır hem de balık tutarsınız. Bu yüzden ben inovasyonu, nehir ve tekne imgesi ile aklımda canlandırırım.

İnovasyon, biraz zor bir kelime, Türkçe’mizde birebir karşılığı var mı? Yok. Ancak  şöyle özetleyebiliriz onu: Bilim ve teknolojinin toplum yararı çerçevesinde yenilenmesi, bundan sağlanan kamusal fayda; bilimin ve teknolojinin ticarete de ön ayak olması ve gelişim. İşte böyle dinamik bir kavram inovasyon,  kalıplara sığmayan bir kavram. Peki, genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülke olan Türkiye olarak inovasyonun biz neresindeyiz? Çok geç mi kaldık,  tren kaçtı mı? Bunların cevabını vermeden önce, dünya bu işin neresinde inceleyelim.

Dünya, elbette koskoca yeryüzü; inovasyona değişik kollardan tutunmuş durumda. Mesela Hindistan yazılım alanında yol aldı, bir yandan uzay çağına yetişme gayretiyle havacılık ve uzay sanayi alanında atılımlar yapıyor. Çin zaten, her alanda inovasyonu yakaladı; sanayi devrimi sonrası teknoloji devrimiyle yol almış Güney Kore ve Japonya’yı bazı alanlarda geçti bile. Bunun dışında Singapur teknoloji üssü olurken, Estonya dijital vatandaşlığa ön ayak oldu, Malta ise kripto para ve blockchain alanında yasaları esneterek böyle bir üs olma yolunda ilerledi. ABD desen, bu işin  her yerinde. Havacılık, uzay havacılığı,  yapay zeka, kuantum bilgisayarları, genetik mühendislik, robot bilimi.

Peki biz bu gelişime nasıl dahil olacağız; entegrasyonumuz mümkün mü? Mesela uzay havacılığı, yapay zeka, kuantum bilgisayarlar. Bu alanlarda yarışa dahil olmamız çok kolay değil açıkçası. Öyle ki kuantum bilgisayarlar alanında sadece birkaç şirket bu yarışı sürdürecek kadar sermaye sahibi, zira bir kuantum bilgisayarın maliyeti, bazı orta üstü sermayeye sahip şirketlerin bile onlarca katına denk gelmekte. Yapay zeka, apayrı çetrefilli bir konu, bu alana dahil olabilmek için, binlerce mühendis ve yazılımcı istihdam etmek gerekmekte. Genetik mühendisliği, bunlar kadar devasa bütçeler gerektirmese de, insan gücü yetiştirmenin en zor alanı olarak gözükmekte. Peki ya blockchain?

İşte tam bu noktada, treni hala kaçırmamış ülkelerdeniz. Zira yüksek kalite eğitim veren teknik üniversitelerimiz, genç nüfusumuz, öğrenmeye hevesli ve dinamik bir topluluğumuz mevcut. Bu trene binmek, treni genişletmek, sefer sayısını arttırmak amacıyla da Koinsaati olarak süreci hızlandırmak adına “Koinsaati Akademisi“ kurup tamamen ücretsiz Çevrim-içi Dersler ile Tokenisation (Kripto para ve tokenlerin toplumsal hayata geçiş süreci)  bu süreci hızlandırmak istiyoruz.

Gelecek, elbette blockchain’de ancak “şimdi“yi kaçırmamak; öğrenmek ve tüm bu süreçlerin sonunda hizmet alan değil hizmet ve değer üreten bir ülke ve topluluk olma adına; blockchain’i önemsiyoruz. Unutmayalım ki akla ilk gelen ödeme yöntemleri kadar; noter hizmetleri, seçimler, projelere fon toplama, merkeziyetsiz bankacılık, dijital sanatlar, oyun ve daha sayamayacağım tonla alanda blockchain altyapısı ile hizmet üretilebilir ve üretiliyor.

Sizlerde bu inovasyonu kaçırmamak adına, Koinsaati haber sitemizi her gün takip edin, Telegram’da aktif komünitemizin parçası olun, çevrim-içi derslerimizi takip edin. Tren kalkmadan, geç olmadan, Koinsaati Ekspresi’nde yerinizi alın.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Co-Founder ve CEO görevlerini sürdürüyor.

One Comment

    700 Milyon Dolarlık XRP Transferinin Arkasındaki Sebep Ne?

    Sorare

    Yeni Nesil Blockchain Fantezi Futbol Oyunu Sorare Nedir Ve Nasıl Kullanılır?