in ,

Injective Protocol (INJ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda, son zamanlarda yaşadığı yükselişler ile ilgileri üstüne çekmeyi başaran Injective Protocol (INJ) hakkında bilinmesi gerekenleri sizlere aktaracağız. 

Injective Protocol, birlikte çalışabilir uygulamaları desteklemek için oluşturulmuş bir Layer-1 blok zinciridir. Injective Protocol, bu bakımdan merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları için oldukça kullanışlı bir ağ sunuyor. 

Yani INJ sayesinde yüksek performanslı on-chain DEX, merkeziyetsiz köprüler, oracle’lar ve CosmWasm ile şekillendirilebilir bir akıllı sözleşme katmanı gibi DeFi ve Web3 uygulamaları oluşturulabilir. INJ, Cosmos SDK ile oluşturulmuş ve Tendermint tabanlı bir PoS mutabakat mekanizmasından yararlanan bir projedir. 

10.000+ TPS gibi yüksek transfer hızlarına çıkabilen Injective, bu özelliği ile DeFi ve Web3 uygulamaları için oldukça faydalıdır. Birçok ağ ile birlikte çalışabilirlik sunan Injective, Cosmos ekosisteminde bu ağlardan gelen varlıkları yerel olarak destekleyen ilk blok zincir ağıdır. Bu da büyük bir ekosisteme ulaşmasını sağlar. 

Injective’in birlikte çalışabildiği ağların başlıcalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Ethereum 
  • Solana
  • Polygon
  • Aptos

Injective’i Diğerlerinden Ayıran Nedir?

Injective projesini diğer projelerden ayıran özelliklerin başında, sadece kripto paralar değil aynı zamanda vadeli işlemlerin yapılabilmesi, hisse senetleri takasları gibi seçenekler sunması ve büyük bir ticari ağ oluşturabilmesi gelir. 

Bunun yanı sıra Injective’in merkeziyetsiz yapısı, güvenilirlik ve sansüre karşı dayanıklılık konusunda yüksek tolerans sağlıyor. 

Injective projesini diğer Layer-1 blok zincirlerinden ayıran ise Layer-2 ölçekleme çözümü Tendermint’i kullanıyor olmasıdır. Böylece Injective, diğer merkeziyetsiz yapılardan farklı olarak kendi içinde bir Layer-2 barındırır. 

Peki INJ tokenin işlevleri neler? INJ tokenin işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Staking
  • Yönetişim
  • Platform içi işlem ücretleri

INJ’in toplam 100 milyon olan arzının 80 milyonu ise şu anda dolaşımda bulunuyor. Bu da oldukça iyi bir oran. 

Aşağıdaki görsele bakarak INJ’in, AVAX’ın piyasa değerine geldiğinde fiyatının ne olacağına dair bir tahmin yürütebilirsiniz.

Injective; deneyimli ekibi, sağlam topluluğu ve özellikle DeFi ve Web3 projelerinin ihtiyacı olan altyapı ve geliştiri fonları ile birlikte oldukça öne çıkan bir proje. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Manta Network (MANTA) Proje İncelemesi

Web 3.0 Nedir ?