içinde

İngiltere Stablecoin Regülasyonları İçin Harekete Geçiyor

İngiltere Maliye Bakanı John Glen, büyük kripto para piyasası yerine stablecoinlerden başlayarak regülasyonları gerçekleştireceklerini açıkladı.

Yaptığı açıklamada büyük firmaların sektöre hakimiyeti konusunda bazı tehditler olduğunu açıkladı. Bu sebeple stablecoinlerle ilgili düzenlemelere başlayacaklarını sözlerine ekledi. Reuters’ın yaptığı habere göre bakan şu sözleri söyledi:

“Bazı firmaların sektörde hızla hakimiyet elde etmeleri, mevcut çevrimiçi hizmetleri ölçeklendirme ve bunlara bağlanma yetenekleri sebebiyle diğer oyuncuları dışarıda bırakma potansiyeli var.”

Stablecoin’lere Öncelik Verilecek

Finans uzmanları regülasyonların geniş küresel kripto para piyasası için olması gerektiğini düşünüyor. John Glen, daha geniş kripto para birimi piyasalarını düzenlemenin stablecoinler kadar acil bir durum olmadığını belirtti. John Glen’e göre bunu yapmak artık zorunlu hale geldi. Buna sebep olarak yıllar içinde Tether (USDT)’in ticaret hacmi ile en büyük kripto para birimi haline gelmesini gösterdi. Maliye bakanı bir firmanın piyasada bu denli hakimiyet kurmasının sektör açısından tehlikeli olduğunu söyledi.

USDC

Facebook 2019 yılında başlangıçta Libra olarak bilinen ve daha sonrasında Diem olarak yeniden markalanan stablecoin’i piyasa sürmeyi planlamıştı. Libra derneği tarafından yürütülen proje, üyeleri volatilite sorunları bulunmayan bir kripto para birimi başlatmayı planlamıştı. Bununla birlikte Facebook’un sosyal medya üzerindeki hakimiyeti nedeniyle ayda iki milyardan fazla aktif kullanıcısı sebebiyle, küresel ölçekte buna karşı çıkılmıştı.

Glen yaptığı açıklamasında:

“Finansal hizmetlerin verimliliğinde büyük adımlar atmak ve sonucunda tüketicilere ve bir bütün olarak ekonomiye fayda sağlamak bir kez fırsatımız var” dedi.

İngiltere daha önce stablecoinleri düzenlemeyi düşünmüştü. Daha önce dijital para için yayınlanan kuralların aynı özelliklere sahip olmadığı gerekçesiyle kripto para birimleri için kullanılamayacağına karar verilmişti.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

İnovasyon

İnovasyonun Neresindeyiz?

Ethereum

Ethereum Komisyon Ücretleri Neden Çok Yüksek?