in , ,

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin Konusunda Uyardı

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin’in Değersiz Hale Gelebileceği Konusunda Uyardı

Kriptopara

Üst düzey bir Bank of England yetkilisi, hızlı büyüyen kriptopara varlıklarının kurulu finansal sistem için tehlike oluşturabileceği konusunda uyardı.

Banka yetkilileri, “büyük bir fiyat düzeltmesinin diğer piyasaları gerçekten etkileyebileceğini ve yerleşik finansal piyasa oyuncularını etkileyebileceğini” belirterek kripto para biriminin finansal sisteme entegre edilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bank of England’ın BBC Başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, “Fiyatları oldukça değişken olabilir ve (Bitcoin) teorik veya pratik olarak sıfıra düşebilir” dedi.

Cunliffe’nin yorumları, Birleşik Krallık’ın finansal sisteminin sağlığını inceleyen bankanın en son finansal istikrar raporunun yayınlanmasının ardından geldi.

Bankanın 2008 mali krizinin ardından riskleri izlemek için kurulan finansal politika komitesi pazartesi günü yaptığı açıklamada, mevcut hızlı büyüme hızında bu tür dijital varlıkların geleneksel finansal hizmetlerle daha bağlantılı hale gelebileceğini ve muhtemelen bir dizi risk oluşturabileceğini söyledi.

Finansal sistemde düzenli sağlık kontrolünü yayınlayan banka, finansal bir çöküşü tetikleyebileceği korkusuyla kripto varlıkları benimsemek isteyen büyük kurumları uyardı.

Kasım ayının başlarında, Bitcoin 50.702£’in üzerine çıktı, ancak Omicron koronavirüs varyantı haberinin ardından bir elden çıkarma yaşadı. Ancak geçtiğimiz hafta içinde mevcut seviyesine toparlandı.

Birleşik Krallık hane halklarının servetinin yaklaşık %0,1’i Bitcoin ve Ethereum gibi benzer kripto varlıklarındadır ve 2,3 milyon kadar insanın kripto varlıkları, her biri ortalama 300 £ tutarındadır. Değerleri keskin bir şekilde düşerse, zincirleme bir etkisi olabilir.

Raporda: “Riskleri yönetmek, sürdürülebilir yeniliği teşvik etmek ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü korumak için bu hızlı büyüyen piyasalardaki gelişmeleri etkilemek için hem yerel hem de küresel düzeyde geliştirilmiş düzenleyici ve kanun uygulama çerçevelerine ihtiyaç var” dendi.

Salı günü web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında, banka personelinin bir üyesi, Bitcoin’in bir para biriminin gerektirdiği birçok özelliği yerine getirmediğini ve doğası gereği değişken olma riskini taşıdığını söyledi.

Bitcoin FED
Bankanın medya katılımı bölümünde çalışan Thomas Belsham:

“Sorun şu ki, geleneksel para birimlerinden farklı olarak, Bitcoin kendisinden başka şeyleri fiyatlandırmak için kullanılmıyor. Bitcoinci’lerin kendilerinin de ‘bir Bitcoin = bir Bitcoin’ demeye bayıldıkları gibi. Ancak totoloji para kazanmaz.”

Belsham’a göre, 21 milyon Bitcoin ile sınırlı olan kripto varlığının kıtlığı, yatırımcılar için çekici olmasının temel nedenleri arasında yer alıyor, ancak tasarımına yerleştirilmiş bu özellik,nihayetinde Bitcoin’i değersiz hale getirebilir.

Madencilerin blok zinciri defterindeki değişiklikleri doğruladığında eklenen yeni paralar ile yaklaşık 19 milyon Bitcoin dolaşımda. Belsham, dolaşımdaki nihai Bitcoin sayısına Şubat 2140’a kadar ulaşılması beklenmese de, zamanla bu sistemi sürdürmenin zorlaşacağını söyledi.

“Basit oyun teorisi bize bir geriye dönük çıkarım sürecinin, gerçekten, bir noktada akıllı parayı dışarı çıkması için teşvik etmesi gerektiğini söylüyor. Ve bu gerçekleşirse, yatırımcılar gerçekten her şeyi kaybetmeye hazır olmalıdır.”

Dijital para birimleri için standartlar ve düzenlemeler hakkında konuşurken, ‘Gerçekten kolları sıvamalı ve buna devam etmeliyiz, böylece bu çok daha büyük bir sorun haline geldiğinde, aslında riskleri içerecek düzenleyici çerçeveye sahip olacağız.’

Rapor, Bitcoin volatilitesinin yıl içinde altı kat arttığını ve mevcut seviyede kalmak için yaklaşık %50 oranında düştüğünü belirtti.

Raporda, “Risk almadaki artış, belirli kripto varlıklarının fiyat oynaklığında da kendini gösterdi” dendi.

Piyasa istihbaratı, kripto varlıklarının büyük ölçüde perakende yatırımcılar tarafından tutulduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, kurumsal yatırımcılar, bankalar ve kilit ödeme sistemi operatörlerinden kripto varlıklarına ve ilgili hizmetlere artan ilgi, kripto varlıkları ile diğer sistemik finansal piyasalar ve kurumlar arasındaki bağlantıyı artırabileceğinden banka için bir endişe kaynağıdır.

Kaynak: metro.co.uk

Bu yazı da ilginizi çekebilir: IMF Yetkilileri Bitcoin Hakkında Konuştu

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Nova Finance Projesi Kurucusu Adam Greenberg ve Tom Sichel ile AMA Etkinliği

Temel Analiz

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 17 Aralık 2021