İngiliz Polisi 250 Milyon Değerinde Kriptopara Varlığına El Koydu

Londra polisi, 249.5 milyon dolar değerinde bir kriptopara varlığına el koyduklarını duyurdu.

İngiliz polisi, suç örgütleri tarafından kara paranın kriptopara varlıklarına aktarılmasının ardından kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak toplam 180 milyon £ (249.35 milyon $) tutarında kriptoparaya el koydu.

Londra polisi, 10 Temmuz Cumartesi günü yasadışı fonları keşfettikten sonra bugün sabah saatlerinde 249.5 milyon dolar değerinde bir kripto varlığına el koyduklarını duyurdu. Londra polisinin ekonomik suç komuta nöbetinin dünyanın en büyük ele geçirmelerinden biri olduğu düşünülüyor.

Kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak 24 Haziran tarihinde Birleşik Krallık Polisi tarafından 114 milyon sterlin değerinde kriptoya el konulmasını geride bıraktı; İngiliz polisi, yasadışı varlıkların devriyle ilgili istihbarat topladıktan sonra toplam 294 milyon £ (408 milyon $) tutarında rekor miktarda kriptoya el koymuş oldu.

Suçlular Kriptopara Yoluyla Aklanıyor

Metropolitan Polis Komiser Yardımcısı Graham McNulty yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Dijital platformlar geliştikçe, suç dünyasında nakit hala en çok benimsenen olmaya devam ederken, organize suçluların kirli paralarını aklamak için kriptopara varlıklarını kullandıklarını giderek daha fazla görüyoruz.”

cüzdan

İlk cüzdan transferi keşfedildikten sonra, 39 yaşındaki bir kadın kara para aklama şüphesiyle gözaltına alındı ve 10 Temmuz Cumartesi günü 180 milyon sterlinlik kriptopara keşfiyle ilgili olarak sorgulandı. Dedektif Memur Joe Ryan bu konu hakkında şunları ifade etti:

“Bugünkü ele geçirme, bu şüpheli kara para aklama operasyonunun merkezindekilere odaklandıkça aylarca devam edecek olan bu soruşturmada bir başka önemli dönüm noktasıdır.”

Soruşturma Hala Devam Ediyor

Varlıklara polis teşkilatının ekonomik suçlar birimi tarafından el konuldu ve soruşturma halen devam ediyor. Dünyanın en önde gelen suç gruplarından bazıları, kara para aklamak ve polis, vergi ve güvenlik kurumlarının bir adım önünde olmak için kriptoların sağladığı anonimlikten yararlandı. Sonuç olarak, Londra Metropolitan Polisi daha önce suçluların kriptopara varlıklarına el koymak ve bloke etmek için daha fazla yasal yetki almaya ilgi göstermişti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, Çevre

Blockchain Çevre Kirliliğini Azaltıp Tasarruf Etmemizi Sağlayabilir mi?

Hathor Network

Son Zamanların Dikkat Çeken Projesi Hathor Network Özel İncelemesi