içinde

iNFT Nedir?

Non-Fungible token (NFT) kelimesini çoğunlukla duyuyoruz peki iNFT yani “First intelligent Non-Fungible token” nedir ve nasıl ortaya çıkmış inceleyelim.

Açık bir yapay zeka geliştirici şirketi olan Alethea AI, sanal bir varlığı hayata geçirmek için Londra merkezli sanatçı Robert Alice ile birlikte çalıştı ve onu Sotheby’s’de “First intelligent Non-Fungible token” iNFT olarak açık artırmaya çıkardılar. Aletha AI çıkartılan ilk iNFT‘dir.

İşbirliği içinde, AI teknolojisini kullanarak Alice adında sanal bir varlık yarattılar. Robert Alice’in yarattığı kişiliğe dayalı olarak insanlarla sohbet edebilir ve benzersiz, türünün tek örneği olduğundan emin olmak için şeffaf ve güvenli blokzinciri dijital defterine dayanan NFT teknolojisini kullandılar.

Alethea AI yaratıcısı sanatçı Robert Alice, The Fintech Times ile yaptığı röportajda,

“Artık iNFT’lerin yeni iNFT’ler üretmek için çalışabileceği benzersiz bir konumda olduğumuzu göz önünde bulundurarak yeni yaratıcı alanlara giriyoruz ve bence bu hem sanat dünyası hem de mülkiyet fikri için çok ilginç sorular ortaya koyuyor. ”

“Alice’in yetenekleri üzerinde makul miktarda yaratıcı yönlendirmeye sahibiz, ancak tam kontrole sahip değiliz. Ve bence bu, mülkiyet açısından oldukça ilginç soruları gündeme getiriyor. Şu anda birçok yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi düzenlenmemiş durumda. Çok fazla gözetim yok ve ilgili önyargıları bilmediğimiz Açık AI kullanan çok sayıda büyük kuruluşta oluyor. Bazı önyargı analizleri olabilir, ancak onları bulmaya başlayacağız ve bu gerçekten ilgi çekici.”

Alethea AI’da, NFT’lerin nihayetinde akıllı NFT’ler (iNFT’ler), etkileşimli, akıllıca üretken yeteneklerle yerleşik ve önümüzdeki on yıllarda anlamlandırma ve muhtemelen insan düzeyinde zeka yeteneğine sahip olacağına inanıyorlar.

iNFT Nedir?

Alethea AI’ye göre, bir iNFT, değişmez akıllı sözleşmesinin bir parçası olarak bir GPT-3 istemiyle gömülü akıllı bir NFT’dir. Oluşturulan iNFT, yalnızca algılanabilir şekilde akıllı olmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı sözleşme katmanında özenle hazırlanmış istemler depolandığından hem etkileşimli hem de animasyon yeteneklerine sahiptir. Sabit kodlanmış istemler, yalnızca birkaç adımlı ve tek adımlı öğrenmedeki son atılımlarla mümkün olan üretken olasılıkları kolaylaştırmak için son teknoloji bir Transformer Language modelini çağırır.

iNFT

iNFT’lerin Özellikleri

  • Gömülü Zeka: Değişmez mimarisinin bir parçası olarak gömülü GPT-X’te önceden tanımlanmış veya gelişen bir bilgi istemi, etkileşimli konuşmada üretken olanaklar yaratır
  • Kendi Kendine Öğrenme: Bilgi biriktirir ve sahibine, yaratıcısına ve nihayetinde ağın kullanımına sunulan yeni Zeka biçimlerinin kilidini açar
  • İzinsiz: Evrensel olarak kullanılabilir ve sansüre dayanıklı
  • Metaverse Agnostic: açık ve internete açık ve birden fazla platformla bütünleştirici
  • Değerli ve bölünebilir: Kısmi sahiplik yoluyla sahip, içerik oluşturucu ve toplulukları tarafından erişilebilen değer biriktirir
  • Token tabanlı: Ethereum tabanlı bir ERC 721 veya ERC-1155 Fungible Olmayan Token (NFT)

Alethea AI’nin ilk yayınlamış iNFT’si: Alteha AI iNFT

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 19.12.2021

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC) İçin Önümüzdeki Hafta Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler | BTC Teknik Analizi