içinde , , ,

IMF Yetkilileri Bitcoin Hakkında Konuştu

IMF Yetkilileri, Bitcoin’in Küresel Olarak Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi

IMF

IMF yetkilileri, “kapsamlı, tutarlı ve koordineli” bir düzenleyici çerçevenin suçu önlemeye ve işlemleri denetlemeye yardımcı olması için küresel bir düzenlemeyi gerekli görüyor. Uzmanlar, FATF’nin Bitcoin’in düzenlenmesi için güncellenmiş kılavuzunun yararlı ancak yetersiz olduğunu söylüyor.

Uluslararası Para Fonu yöneticileri Tobias Adrian, Dong He ve Aditya Narain, çok taraflı finans kuruluşunun Finansal İstikrar Kuruluna, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin düzenlenmesine ilişkin küresel bir çerçeve geliştirmek için bir teklif sundular.

Teklife göre, “amaç, finansal istikrara yönelik risklerin yönetilmesine yönelik kapsamlı ve koordineli bir yaklaşım sağlamak olmalıdır”. Büyük ölçüde, dünya çapındaki kriptopara piyasasının operasyonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak amaçlanmaktadır.

Finansal İstikrar Kurulu’nun koordinasyon işlevlerini yerine getirirken “kripto varlıklarının düzenlenmesi için standartları içeren küresel bir çerçeve geliştirmesi” gerektiğini düşünüyorlar.

Üç yetkili, kriptopara birimlerinin sektörler arası, küresel doğasının, düzenlemelerine “ulusal yaklaşımların etkinliğini sınırladığı” iddia ediliyor. Ayrıca, dünya ülkelerinde kriptoyu düzenlemek için farklı stratejilerin benimsenmesinin dijital varlıkların kapsamlı bir şekilde kapsanmasının engelleyebileceğini iddia ediliyor.

Aynı şekilde, şifreleme hizmeti veren şirketlerin uluslararası faaliyet gösterdiğini, denetim görevini ve düzenleyici tedbirlerin uygulanmasını zorlaştırdığı vurgulanmaktadırlar. Sonuç olarak, bu tür eşgüdümsüz düzenleyici önlemler yalnızca “potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı sermaye akışları” sürecini hızlandırır.

IMF yetkilileri, yaklaşımı dijital varlıklar ve hizmet sağlayıcıların riskine dayanan Bitcoin’i düzenlemek için Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) güncellenmiş yönergelerine atıfta bulundu ve bu ve diğer kurumsal girişimlerin saldırı için “yararlı” olmasına rağmen küresel çerçeveye yönelik olarak yeterince koordine olmadığını dile getirdiler.

Küresel Düzenlemeye Doğru

Kredi görevlileri için ideal bir düzenleyici çerçeve en az üç temel unsur içermelidir. Öncelikle kriptopara (yani borsalar, dijital cüzdanlar vb.) ticaretinde faaliyet gösteren şirketlerin geleneksel bankalara benzer bir faaliyet lisansına sahip olmaları gerekmektedir.

Diğerlerinin yanı sıra depolama, takas, transfer ve ödeme hizmetleri sağlamak için bu tür lisansların verilmesine ilişkin kriterler “açık bir şekilde ifade edilmelidir”. Aynı zamanda, “sorumlu makamlar açıkça belirlenmeli” ve iyi tanımlanmış koordinasyon mekanizmalarına sahip olmalıdır.

İkinci olarak, bu gereksinimler “ana kripto varlığına ve stablecoin kullanım durumlarına göre” uyarlanmalıdır. Uzmanlar, “yatırım hizmetleri ve ürünlerinin, menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından denetlenen aracılar ve menkul kıymet acentelerine benzer gereksinimlere sahip olması gerektiğinin” altını çizdi.

Düzenleyici makamların “merkez bankalarından menkul kıymetler ve bankacılık düzenleyicilerine kadar farklı ve değişen kullanımlardan kaynaklanan çeşitli riskleri ele almak için koordine etmesi gerektiğini” belirtiyorlar.

Tobias Adrian, Dong He ve Aditya Narain tarafından önerilen üçüncü unsur, “yetkililer, kripto para birimlerine maruz kalma ve taahhütlerine ilişkin olarak düzenlenmiş finansal kurumlara açık gereksinimler sağlamalıdır.

Bankacılık sektörü, menkul kıymetler, sigorta ve emeklilik fonları düzenleyicilerinin “sermaye ve likidite gerekliliklerini ve bu varlıkların farklı türlerine maruz kalma limitlerini belirlemesi ve yatırımcıların risk ve uygunluk değerlendirmelerini sağlaması” gerektiğini öne sürüyorlar.

Düzenlenmiş şirketler saklama hizmetleri sağlıyorsa, bu tür çabaları çevreleyen gereksinimlerin açıklığa kavuşturulması gerekeceğini ve böylece bu işlevden kaynaklanan iddia edilen risklerin ele alınacağını vurguladılar.

bitcoin

“Bazı yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin” “kriptolaştırma adı verilen kripto varlıkları aracılığıyla para ikamesinin daha acil ve akut riskleri” ile karşı karşıya olduğunu açıklıyorlar. Bu nedenle, “sermaye akışı yönetimi önlemlerinin kripto para birimlerine göre ayarlanması gerekecek.”

Teklifte, “bunun nedeni, sermaye akışlarını yönetmek için yerleşik düzenleyici araçların uygulanmasının, değerin yeni araçlar, yeni kanallar ve düzenlenmiş kuruluşlar olmadığı yeni hizmet sağlayıcılar aracılığıyla iletilmesi durumunda daha zor olabileceğini” eklediler.

Özetlerinde, üç üst düzey yetkili şu anda “teknolojik, yasal, düzenleyici ve denetleyici zorlukların üstesinden gelmek için sınır ötesi işbirliğine ve işbirliğine acil bir ihtiyaç olduğunu” belirtti.

Son olarak, “Fon, kripto varlıkları için etkili bir düzenleyici yaklaşım geliştirmek için Finansal İstikrar Kurulu ve uluslararası düzenleyici topluluğun diğer üyeleri ile yakın bir şekilde çalışağını belirttiler”.

Kaynak: dailycoin.com

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bitcoin ATM’leri Helsinki ve Finlandiya’nın Her Köşesini Devralıyor

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

kriptopara Binance Coin

Harmony (ONE) ve The Sandbox (SAND) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021

Kriptopara

Monsta Infinite (MONI) ve Polkacity (POLC) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021