içinde ,

IMF: Kripto Varlıklar Artık Niş Ürünler Değil

Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni açıkladığı raporda, kripto para birimlerinin artık niş ürünler olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte sektörü yönetmek adına kapsamlı düzenlemelerin altını çizdi.

Açıklanan rapora göre geçtiğimiz yıllarda dijital varlıkların, niş ürünlerden daha yaygın hale geldiği ortaya çıktı. Bu sebeple IMF, sektörün yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Konu ile ilgili uzmanlar bir araya gelerek gelişen endüstriye destek vermeleri gerektiğini vurguladı. Fakat raporun yazarları, çeşitli engellerin süreci yönetirken düzenleyicilerin önlemler almasını zorlaştırdığını söyledi. Bu konuyla ilgili, düzenleyicilerin önceliklerini ve kaynaklarının kısıtlı olduğu vurgulandı.

Düzenleyecilerin Süreçteki Rolü

IMF Sermaye Piyasaları Direktörü Aditya Narain ve Müdür Yardımcısı Marina Moretti konu ile ilgili açıklama yaptı. Bu açıklamalarda, kripto varlıklarının “niş ürünler” olmaktan çıkıp spekülatif yatırımlar olduğunu dile getirdi. Ek olarak, zayıf para birimlerine karşı korunma ve ödeme araçları için kullanılanlara kesin olarak kaydığını belirtti. Piyasadaki gerilemenin, düzenleyicileri kripto para birimi politikaları oluşturmaya ittiğini de sözlerine ekledi:

Düzenleyiciler, kısıtlı kaynaklar ve diğer önceliklere ayak uydurmaya yönelik yetenek ve becerileri kazanmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, küresel bir düzenleyici çerçeve, pazarlara düzen getirecektir. Böylece tüketici güvenini aşılamaya yardımcı olup, izin verilenlerin sınırlarını ortaya koyarak, faydalı yeniliklerin devam etmesi için güvenli bir alan sağlayacaktır.

Birçok kez tartışmaya sebebiyet veren konu, tek tip bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için endüstriyi düzenlemeye yönelik tutarlı ve koordineli bir yaklaşım benimseme ihtiyacı gerektiriyor. Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, konu ilgili çalışmalarına devam etmekte. Bu doğrultuda Avrupa’da, uzun zamandır beklenen Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemeleri ile ilgili haber geldi. Nihai yasal metnin 4-6 hafta arasında yayınlanacağına yönelik haber çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, dijital varlık sektörünün karşılaştığı en büyük sorulardan bazılarını ele almaya yönelik harekete geçti. Bu doğrultuda, Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası adlı bir kripto düzenleme tasarısı hazırlıkları tamamlandı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

CheersLand Insurance Shield (CIS) – CheersLand Launchpad’in Geliştirilmiş Sigorta Protokolü

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Balinasının Gizemli Satışı Ne Anlama Geliyor?