in

IMF Genel Müdürünün Kripto Hakkındaki Yorumları

Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü Kristalina Georgieva, yakın zamanda Terra ekosisteminin çöküşüne rağmen, kripto para birimlerinin benimsenişinin caydırılmaması gerektiğini belirtti.

Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda (World Economic Forum) konuşan IMF genel müdürü Kristalina Georgieva kripto paralar hakkında olumlu açıklamalarda bulundu.

“Hepimize daha hızlı hizmet, çok daha düşük maliyet ve daha fazla kapsayıcılık sunuyor.”

Hangi dijital varlıkların / projelerin diğerlerinden daha iyi veya üstün olduğunun anlaşılması gerektiği işlerin de bu kısımda karıştığını belirten IMF genel müdürü, tüm kripto para birimlerine aynı şekilde davranılmaması gerektiği ve tüketicileri koruyan ve bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacak düzenlemelerin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Herkesin bu dünyaya güvenle adım atabilmesi için merkez bankalarına ve diğer düzenleyicilere çok önemli sorumluluklar düşüyor.”

Kripto piyasası hakkında olumlu değerlendirmelerine rağmen Georgieva, Bitcoin’in günlük hayatta kullanılacak bir para birimi olarak ele alınması konusunda temkinli bir anlayış sergiliyor. Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında şunları söyledi:

“Bitcoin’e “coin” (para) denebilir ama para değil. Neden? Çünkü bir şeyin para olabilmesinin ön koşulu, istikrarlı bir değer deposu olmasıdır. Yani aslında onun etrafında plan yapabilirsiniz.”

UST stablecoin’inin çöküşü hakkında da konuşan Georgieva, bu durumun sonucunda para kaybedenler için üzüldüğünü ve “bu yeni yatırım dünyası” konusunda eğitim eksikliğinin büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Georgieva, IMF’nin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ülkelere karşı olduğunu da ifade etti. El Salvador’un geçtiğimiz eylül ayında Btcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesine atıfta bulunarak, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin Yasasını “egemen bir karar” olarak nitelendirdi ancak iyi bir karar olmadığını da ifadelerine ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülke, ödeme altyapısını modernize edebilme umuduyla merkez bankası dijital para birimlerini ciddi şekilde araştırıyor. Bu konu hakkında ise Georgieva’nın daha önce yaptığı yorum hatırlatıldı. “Yapabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez.”

Kaynak: Coinmarketcap

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin Verileri 2020’yi Hatırlatıyor!

BNB, APE ve CEEK Güncel Fiyat Analizleri I 24.05.2022