içinde , ,

IMF, El Salvador’u Bitcoin (BTC) Konusunda Uyardı

Hatırlanacağı üzere El Salvador Eylül 2021’de Bitcoin’i (BTC) yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. 

IMF dünkü (25 Ocak) raporunda, El Salvador’dan Bitcoin’in resmi para birimi (veya yasal ödeme aracı) olarak kullanma fikrinden vazgeçmesini talep ederken; finansal istikrarı sağlama aracı olarak Bitcoin kullanımının büyük risk olduğunu aktardı.

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 15 milyon dolar değerinde 410 Bitcoin (BTC) alımı daha gerçekleştirmişti.

IMF 25 Ocak’taki raporunda, El Salvador’a Bitcoin’in ülkedeki statüsünü değiştirmesine yönelik talebini iletti. Bu talepler; kriptoparanın resmi para birimi olarak kullanımının kaldırılması ve Bitcoin yasasının kısıtlanması yönünde.

IMF’li yetkililer, Bitcoin kullanımının ülkedeki finansal istikrar, bütünlük, tüketicinin korunması ve mali şarta bağlı borçların kullanımı gibi konularda büyük risk yarattığını aktardı. Diğer taraftan ülkedeki Bitcoin destekli tahvillere yönelik çalışmalara ilişkin risklere de değinildi.

IMF direktörleri, El Salvador’da kullanılan Chivo adlı dijital cüzdanın yine de finansal katılımı artırmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Ancak; yetkililer kripto endüstrisinde düzenleme ve denetim olması gerektiğini söylüyor. Salvador hükümeti e-cüzdan kullanımını artırmak için kullanıcılara 30 dolar değerinde Bitcoin veriyor. Ancak; ülkede bu yönde yapılan bilgisayar korsanlığı vakaları da söz konusu. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Eski Güç Santrali Kripto Madenciliği Üssü Olacak

1inch DEX, Avalanche ve Gnosis ile Ağını Genişletiyor