içinde

IMF, Borsaya Bitcoin Yayılımı ve Yeni Risk Konusunda Uyardı

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, en popüler kripto para birimi Bitcoin ve hisse senedi ticareti artık el ele yürüdüğü için, Bitcoin’in risk duyarlılığı borsaya yayıldı.

IMF, Bitcoin’in benimsenmesinin, 2020-21 arasında, 2017-19 varlık sınıfı dönemine karşı hisse senetleri ile aynı şekilde büyüdüğünü ve her ikisinin de diğer varlık sınıflarındaki amortismanlara karşı bir koruma görevi gördüğünü belirtti.

Tobias Adrian, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi, Ripples Nijerya tarafından alınan IMF araştırma raporunda şunları yazdılar:

“Örneğin, Bitcoin getirileri 2017-19 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri için gösterge hisse senedi endeksi olan S&P 500 ile belirli bir yönde hareket etmedi. Günlük hareketlerinin korelasyon katsayısı sadece 0,01’di, ancak varlıklar birlikte yükselerek veya birlikte düştükçe 2020-21 için bu ölçü 0,36’ya sıçradı.” 

Bitcoin

Hem hisse senedi piyasasının hem de Bitcoin’in artık birbirine bağlı olduğu ve finansal piyasalar arasında bulaşma riskini artırdığı, IMF’yi endişelendiren bir durum olduğu anlaşıldı.

Altın, yatırım yapılabilir tahviller ve ana para birimleri gibi diğer varlıklarla bağlantılı hisse senetlerinden daha fazla, kolay küresel finansal koşullar ve daha yüksek yatırımcı risk iştahının korelasyona yardımcı olduğu söyleniyor.

IMF şunları açıkladı:

“Kripto ve küresel hisse senedi piyasaları arasındaki fiyatların ve oynaklığın yayılmalarını inceleyen analizimiz, Bitcoin getirileri ve oynaklığından hisse senedi piyasalarına ve bunun tersi yayılmaların 2020–21’de 2017–19 ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttığını gösteriyor.” 

Bitcoin’in ABD borsa oynaklığı ve getirileri üzerindeki etkisini kullanan IMF araştırması, “Bitcoin fiyatlarındaki keskin bir düşüş, yatırımcıların riskten kaçınmasını artırabilir ve borsalarda yatırımda düşüşe yol açabilir.”

IMF

Küresel fon kuruluşu, bir pazardaki duyarlılığın diğerine önemsiz olmayan bir şekilde iletildiğini, dolayısıyla borsadan Bitcoin ticaretine yayılmanın benzer bir büyüklüğe sahip olabileceğini söyledi. Bu tür yayılma dönemlerine örnek veren IMF, Mart 2020 piyasa volatilitesini veya geçen yılın başlarında Bitcoin fiyatlarında gözlenen keskin dalgalanmaların izlenmesini önerdi.

Üçlü, hisse senetleri ve kripto arasındaki bağlantının, örneğin Tether’i başka bir dijital varlık örneği olarak kullanmanın, finansal piyasaları istikrarsızlaştırabileceğini ve “artan ortak hareketin, özellikle yaygın kripto benimsemesi olan ülkelerde yakında finansal istikrar için risk oluşturabileceğini yazdı. ”

IMF, araştırma raporunda, birbirine bağlılığın, ülkelerin artık “ulusal düzenleme ve denetime rehberlik etmek ve kripto ekosisteminden kaynaklanan finansal istikrar risklerini azaltmak için kapsamlı, koordineli bir küresel düzenleyici çerçeve” benimsemesini gerekli kıldığını öne sürdü.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

CheersLand, IGO’lar için Yeni Tier Sistemini Duyurdu

Dogecoin, DOGE

Tesla, Dogecoin ile Ödemeleri Kabul Ediyor