içinde

İlk NFT’nizi Nasıl Satarsınız?

NFT

Bir yıldan fazla bir süredir kripto haberleri takip ediyorsanız, NFT dünyasıyla ilgili tüm FOMO’ları fark etmiş olmanız olasıdır. Tüm bunların yanı sıra milyonlarca dolara satılan yeni bir NFT görmekteyiz.

Birçok ünlü ve marka arasında Playboy, Budweiser, FC Barcelona ve Paris Hilton gibi büyük isimlerin ya yeni bir NFT koleksiyonunu açmak için trende atıldığını görüyoruz ya da hepsini yakalamak için yarış içerisine girdiklerini.

Reddit ve TikTok gibi teknoloji devleri dikkatlerini kendi NFT pazarlarını başlatmaya çevirirken, Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal medya rakipleri ise yalnızca NFT’leri desteklemeyi düşünmektedirler.

Gelişen olayları daha net bir perspektife oturtmak için, 2021’in ilk çeyreğine girdiğimizde 2 milyar dolara ulaşmış olan NFT dünyasını tanımak gerekmektedir.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerde kaydedilen tanımlayıcı bilgileri içerir ancak değiştirilemeyen diğer kripto para birimleri gibi NFT’ler de değiştirilemeyen özel bir token türüdür.

NFT’ler kopyalanamazlar ve benzersiz bir dijital varlıklarla (nadir taşlar, özelleştirilmiş mücevherler, dijital tablolar veya herhangi bir sanat eseri, video oyunlarındaki nadir özellikler ve aksesuarlar gibi) bağlantı kurmak için blok zinciri teknolojisini kullanan mülkiyet belgesi sunmaktadırlar. Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey ilk tweet’ini bir NFT olarak 2.9 milyon dolardan fazla bir bedelle satmıştır. 

Daha basit bir deyişle, NFT’ler yalnızca dijital biçimde, fiziksel öğelerde olduğu gibi kişiye münhasır mülkiyet haklarıdır.

NFT

Bilmeniz gereken bir diğer önemli terim Ethereum’dur (ETH). Ethereum ağı, 2013 yılında oluşturulmuş ve o sırada sadece 19 yaşında olan Vitalik Buterin adlı bir programcı tarafından kurulan alternatif bir blokzincirdir.

Vitalik, Ethereum ağını bir “Sanal Makine” veya bir “dünya bilgisayarı” olarak tanımlamaktadır. Çünkü blok zinciri, ağ üzerinde merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) geliştirmek ve çalıştırmak için ağdaki tüm bağlı bilgisayarların bilgi işlem gücünden yararlanabilmektedir.

Tıpkı Bitcoin gibi, Ether de üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan ticaret yapmak, coin göndermek ve almak için kullanılabilmektedir. Ancak Ethereum ağının tek amacı Ether coin değil, dApp’ler yani merkeziyetsiz uygulamalardır.

NFT’nizi Nasıl Satarsınız?

İlk NFT’nizi oluşturmak veya basmak için, orijinal bir koleksiyoncu öğesine sahip olmaktan başka 2 şeye ihtiyacınız olacak: Bir miktar ETH coin’e sahip bir Ethereum Cüzdanı ve NFT’nizi açık artırmaya çıkarabilmek için bir NFT Marketplace’e kaydolmak.

NFT

1. Ethereum Cüzdanınızı Oluşturun

NFT’lerinizi oluşturduktan sonra coin’lerinizi depolamak için bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Tarayıcı uzantısı bulunan ve mobil uygulama olarak kullanılabilen en güvenli, popüler ether cüzdanı MetaMask’ı kullanabilirsiniz. MetaMask eklentisini web sitesinden indirdikten sonra direkt olarak Chrome’a ekleyebilir ve Google Play Store’dan telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken MetaMask cüzdanının doğrulama işlemlerini tamamlamaktır.

Çoğu NFT platformu, tıpkı arabanızın yola çıkmak için benzine ihtiyaç duyması gibi, Ethereum ağındaki herhangi bir siparişi veya işlemi gerçekleştirmek için ödemeniz gereken ücret olan bir “işlem ücreti” istemektedir. Cüzdanı kurduktan sonra, ERC-20, ERC-721 tokenleri gibi ETH veya ETH tabanlı tokenleri cüzdanınıza yatırmanız gerekmektedir.

Cüzdanınızdan direkt olarak Ethereum satın almak için “Para Ekle”ye tıklayarak banka kartınızı veya kredi kartınızı doğrudan MetaMask’a bağlayarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kriptolarını soğuk bir cüzdanda saklayanlar için MetaMask, hem Trezor hem de Ledger’dan para eklemeyi desteklemektedir. Artık bir ETH cüzdanınız var ve NFT’nizi bir pazar yerinde açık artırmaya çıkarmaya hazırsınız!

2. NFT Pazar Yerine (Marketplace) Kayıt Olmak

Bir sonraki adımınız, çalışmanızı satmak için bir NFT platformu seçmektir. En büyük kapasiteye sahip Opensea.io‘yu kullanabilirsiniz. Bu platform, çalışmalarınızı (resim, video, ses veya 3D sanat) yüklemenize, sosyal bağlantılar kurmanıza, açıklamalar eklemenize, profil oluşturmanıza, afiş görüntüleri eklemenize ve ikincil bir satış ücreti belirlemenize olanak tanımaktadır.

Sağ üstte yer alan cüzdan butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. Ardından, hesap oluşturduğunuz ve zaten para yatırdığınız cüzdan olan MetaMask’i seçin ve cüzdanınızı bağlamak için talimatları izleyin. Daha sonra, sayfanın üst kısmındaki “Oluştur” düğmesine tıklayarak bir koleksiyon oluşturarak, NFT’nizin adını ve açıklamasını yazın, isteğinize göre sosyal bağlantılar ekleyip resminizi yükleyebilirsiniz. 

Bu noktaya kadar, çalışmalarınız henüz bir NFT olarak kabul edilmemektedir. Kabul ettirmek için, koleksiyonunuzun arka ofisine yönlendirecek olan “Yeni Öğeler Ekle” düğmesine basın. Eğer bir şeyler eklemeye devam etmek istiyorsanız “Düzenle” düğmesine basın. İstemiyorsanız, “Sat”a basmalısınız.

Ardından ürünü sınırlı bir süre için mi yoksa sabit bir fiyatta mı listelemek istediğinizi seçeceğiniz “Satış sayfasına” yönlendirileceksiniz. İşiniz bittiğinde, sayfanın altındaki “Listeyi Tamamla” butonuna basın ve ilk NFT’niz arama çubuğunun altında hazır olacaktır.

Not: NFT ilanı oluşturmak için herhangi bir ücret alınmaz. Yani satış kesinleşene kadar sizden herhangi bir (işlem maliyeti) alınmaz.

Kaynak: albawaba

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Locgame game dev

LOCGame 3. Game Dev Güncellemesi

Meland.ai

Meland.ai (MELD) Nedir?