in , ,

İlk Modüler Blok Zinciri Ağı Celestia Nedir?

Ölçeklenebilir, güvenli Web3 uygulamalarına güç sağlayan ilk modüler blok zinciri ağı!

Celestia, herkesin minimum ek yük ile kendi blok zincirini kolayca dağıtmasını sağlamak için oluşturulmuş modüler bir konsensüs ve veri ağıdır. Tek işi işlem sipariş etmek ve yayınlanan verilerin mevcut olduğunu doğrulamak olan Celestia, benzersiz bir Layer-1 blok zinciridir. İlk modüler blok zinciri ağı olan Celestia nedir bu yazımızda inceliyoruz.

“Mödüller ile geliştirin, özgür olun” motivasyonuyla hareket eden proje; Ethereum gibi sistemin sunduğu yönetişim ve tasarım seçimleri ile sınırlamadan kullanıcılara kendi blok zincirini başlatma gücünü veriyor. Kullanıcılara kendi blok zincirlerini kendi kurallarıyla kolayca dağıtarak çevrimiçi topluluklara kendi egemenliklerini kurma imkanı sunan Celestia, sadeleştirilmiş minimalist bir Layer-1 blok zinciridir.

Her kullanıcı tarafından modüler blok zincirlerin geliştirilebilmesi için projelerini sürdüren Celestia’nın temel fikri, konsensüs katmanının işleyişinde değişiklikler yaratmaktır. Konsensüs mekanizmasının işlem yürütme yeteneğini sipariş etme ve veri kullanılabilirliğini garanti altına alma konularına yoğunlaşacak şekilde düzenlemeyi amaçlıyor. Veri kullanılabilirliği örnekleme özelliği sayesinde ölçekleme ağı basitleştirildi. Bu, Celestia’nın düşüncesine göre bir kripto para biriminin etkin şekilde kullanılabilmesi için gereken minimum şeydir. Bu yaklaşımı benimseyen Celestia, önceki blok zincir tasarımlarıyla eşsiz olan ölçeklenebilirlik, esneklik ve birlikte çalışabilirlik özelliklerini elde ediyor.

Celestia’nın kurucu ortağı Ismail Khoffi, geliştiricilerin ve toplulukların kolay bir şekilde kendi bağımsız, özel tasarım blok zincirlerini dağıtabileceklerini aktarıyor. Khoffi, projede merkeziyetsiz uygulama geliştiricileri için yeni fırsatlar sunmaya odaklandıklarını böylelikle konsensüs ve uygulama yürütme katmanlarını ayırmayı amaçladıklarını belirtti.

“Celestia’da, temel katmanda yürütme diye bir şey yoktur. Celestia ağı ile kendi egemen blok zincirinize sahip olarak herhangi bir karara bağlı değilsiniz. Kendi zincirinizde yapabileceğiniz seçimlerde daha özgürsünüz”.

25 Mayıs’ta Celestia, Mamaki Testnet’i resmi blog ve Twitter sayfalarından duyurdu ancak Celestia Ekibi, Mainnet’i 2023’te başlatmayı planlıyor. Mamaki ile birlikte blok zincirlerinin geliştirilmesini kolaylaştıracak olan yeni bir Data Availability API’si geliyor. API, geliştiricilerin namespace (ad alanı) ile veri gönderimi ve Celestia’dan namespace ile veri elde edebilmelerini sağlama fonksiyonunu yerine getiriyor.

Celestia mainnet, modüler bir blok zinciri ağı olarak herkesin konsensüs oluşturmadan kendi blok zincirini açabilmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Lansmandan önce hala “yapılması gereken optimizasyonlar ve düzeltilmesi gereken hatalar” olduğunu açıklayan Celestia ekibi, Mamaki Testnet’i ile bir önceki yapı olan devnet’in güncellenmiş hali olarak proje için iyileştirmeleri kapsıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sei Nedir?

TemDAO (TEM) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?