içinde

İlk Metaverse Moda Haftasında Neler Oldu?

Paris, Milano, New York, Londra derken Decentraland’da ilk metaverse moda haftası gerçekleşti. Moda dünyasının da yakından takip ettiği Metaverse Moda Haftası 24 – 27 Mart tarihleri arasında gerçekleşti.

Moda dünyası sanal hale geldi ve Metaverse Moda Haftası, gerçek dünyadaki moda haftası etkinlikleri gibi açılış etkinliğiyle başlayarak podyum gösterileri, after-party’ler, sürükleyici deneyimler, alışveriş, panel konuşmaları ve çok daha fazlasıyla gerçekleşti.

Decentraland, 24 – 27 Mart tarihleri ​​arasında Metaverse Moda Haftası’na ev sahipliği yaparak dünyaca ünlü lüks markaları yeni bir moda çağına taşımaya çalıştı. Metaverse Moda Haftası, NFT’ler aracılığıyla hem dijital hem de fiziksel ürünler satan 50’den fazla lüks markayı içeriyordu.

NFT

Örneğin; Tommy Hilfiger, katılımcıların bahar 2022 serisinden sınırlı sayıda ürün satın almak için avatarlar tasarlayabilecekleri bir sanal mağazaya ev sahipliği yaptı. Alışveriş yapanlar, kısa sürede tükenen Hilfiger logolu kapüşonlu sweatshirt gibi markanın ürünlerini temsil eden 3D görüntüleri inceledi. Tommy Hilfiger’in çevrimiçi mağazası, Boson Protocol ile ortaklık yoluyla destekleniyor.

Tommy Hilfiger yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Adaşım markamı 1985’te kurduğumda, moda haftalarının 3 boyutlu, tamamen sanal bir dünyada düzenleneceğini asla hayal etmemiştim. Metaverse’yi ve sunduğu her şeyi keşfederken dijital teknolojinin gücünden ve topluluklarla etkileyici yollarla etkileşim kurmak için sunduğu fırsatlardan ilham alıyorum.

İkonik makyaj ve güzellik markası Estée Lauder, markanın en çok satan yüz serumundan esinlendiği 10.000 NFT’yi dağıtmak için metaverse’de bir mağaza açtı.

Mağazanın ortasında, Decentraland’e giriş yapmak için MetaMask cüzdanlarını bağlayan katılımcılara ücretsiz NFT’ler bırakan, mağazanın popüler serum şişesinin tepesine benzeyen bir yapı bulunmaktaydı. Bu yapı ile kişiler, avatarlarına serumun etkilerini temsil eden ışıltılı, altın bir parıltı vermek için kullanabilme imkânı buldu. NFT’lerin ne kadar sürede tükendiği ise bilinmiyor.

Estée Lauder NFT’lerinin yaratıcısı Alex Box şunları söyledi:

Metaverse, güzelliğin anlatısını deneyimlemek için yeni olanaklar sunuyor.

Metaverse Kıyafetleri

Bu etkinlik Decentraland için bir ilk olsa da platformdaki ilk sanal giysi satışı değildi. Decentraland Foundation’un yaratıcı direktörü Sam Hamilton yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yaratıcılar Decentraland sanal giysilerini ortaya koyarken hem teknik hem de yaratıcılık sınırlarını zorluyor. Geçen yıl avatarların giyebileceği sanal giysiler için 1 milyon doların üzerinde gelişen bir ekonomi yarattılar.

Bloomberg Intelligence’ın tahminlerine göre; sayıları giderek artan geleneksel lüks ve moda markası, 2024 yılına kadar 800 milyar dolara ulaşması beklenen büyüyen bir pazara girme umuduyla metaverse’ye adım atıyor.

E-ticaret platformu Obsess tarafından ocak ayında 1,001 ABD’li tüketiciyle yapılan bir ankete göre; Z kuşağı tüketicilerinin yaklaşık %75’i bir video oyunu içinde dijital bir ürün satın aldı ve bunların %60’ı şirketlerin metaverse platformlarında ürün satması gerektiğine inanıyor. Obsess; Coach, Ralph Lauren ve Christian Dior gibi markalar için sanal mağazalar tasarladı.

Obsess’in kurucusu Neha Singh şubat ayında verdiği bir demeçte markalar için şunları söyledi:

Markalar, daha genç tüketicilere ulaşmak için daha ilgi çekici 3D deneyimler yaratmaları gerektiğini anlıyor

Dior ve Burberry gibi markalar için mağazalar yaratan Londra merkezli bir sanal gerçeklik teknolojisi şirketi olan Emperia, platformunda umut vaat eden sonuçlar elde etti. Emperia’nın kurucu ortağı ve CEO’su Olga Dogadkina verdiği bir demeçte, “Markaların kullanacağı normal çevrimiçi kanallara kıyasla, dijital dönüşüm oranlarında ortalama %70’lik bir artış görüyoruz. Yani ortalama olarak ziyaretçilerin yaklaşık %30’u geri geliyor.”

Ayrıca; Dogadkina, markaların metaverse’yi önceleri sadece bir pazarlama stratejisi olarak görürken; son zamanlarda daha uzun vadeli bir yatırım olarak gördüklerini söyledi.

Dört günlük etkinlik sona erdiğinde Decentraland, denenmemiş pazarlarda düzenlenen ilk moda etkinliklerinin çoğunun ancak hayal edebileceği, gerçek dünyadaki moda katılımcıları listesini elde etmişti. Etro, Tommy Hilfiger, Perry Ellis, Dolce & Gabbana, Elie Saab, Hogan, Dundas, Imitation of Christ, Nicholas Kirkwood ve güzellik devi Estée Lauder, Decentraland’in gelişmekte olan dünyasında yer aldı.

Etro ve Dolce & Gabbana birçok ünlü marka Metaverse Moda Haftasında gösteriler gerçekleştirdi. Etro ve Dolce & Gabbana’nın her ikisi de gösterisini Decentraland’ın moda arenasında yaptı. Etro insansı avatarlar yaparken; Dolce modelleri podyumda sekiz rakamlı bir podyumda yürüdüler ve ara sıra poz vermek için durdular. Modeller, yürüyüşlerini tamamladıktan sonra bir ışın tarafından gökyüzüne sürüklendi.

Decentraland, metaverse FOMO’lu gerçek dünya moda markalarına sanal dünyada da giyilebilir ürünlerini gösterebilecekleri bir alan vaadini kanıtlamış oldu. Decentraland’ın bu hamlesine karşılık Decentralan veya Sandbox gibi diğer platformlarda yer alan metaverse insan toplulukları artıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Trust Wallet Cüzdanınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Ronin Network’teki Açık, Yaklaşık 600 Milyon Dolara Mâl Oldu