in , ,

İletişim Kurarak Kazanma Fırsatı: Talk-to-Earn Nedir?

Web3 dünyası, ağ kullanıcılarını katılımları için ödüllendiren bir model olan “X-to-Earn” projesiyle oldukça ses getirdi. Şimdiye kadar play-to-earnmove-to-earnsleep-to-earnengage-to-earnwatch-to-earn konseptlerini inceledik. Peki, talk-to-earn nedir inceliyoruz. 

En temel anlamıyla Talk-to-Earn (T2E), kullanıcıları zihinsel sağlıklarına daha fazla odaklanmaları için token’lar, NFT’ler veya oyun içi para birimi ödülleri ile teşvik eden, kazanca dayalı bir GameFi modelidir. Talk-to-Earn, Wellness-to-Earn’in (W2E) projesinin bir parçasıdır. Bahsi geçen proje; koşma, egzersiz yapma, meditasyon yapma, tutarlı ve sağlıklı alışkanlıklar oluşturma ve uyku gibi etkinlikler yoluyla kullanıcıların genel refahını iyileştirmeye odaklanmıştır. T2E; sosyal etkinliklere katılarak, yeni insanlarla tanışarak, yeni dostluklar kurarak ve bir terapist gibi profesyonellerle konuşarak kişinin yaşam tarzının zihinsel yönlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Kullanıcıların iletişim kurarak kripto para birimleri kazanmalarına olanak tanıyan bir iş modelidir. Web3 ekosisteminde kullanıcıların sesini kriptoya dönüştürme fikrinden yola çıkarak ortaya konmuş birçok proje bulunuyor. Talk-to-Earn DApp’leri blok zincirine bağlıdır ve kullanıcıları teşvik etmek için çeşitli ödül sistemlerinden yararlanır. Bu projelerden Tagoverse ve Talkn, fiziksel aktiviteye dayalı Move-to-Earn (M2E) DApp’lerinin işleyişine çok benzer. Günlük bir aktivite olan konuşma eylemine sürdürülebilir ve ekonomik bir yaklaşım sunar.

Ödüller genellikle yerel token’lar, NFT’ler ve uygulama içi para birimleri şeklinde dağıtılır. Talkn, kullanıcıları platformun TALKN token’ı aracılığıyla sosyalleşmeye teşvik ederken Tagoverse’in GameFi ekosistemine katılanlar TAGO token’ını kazanabilirler. Talk-to-Earn DApp’leri, kullanıcıların ilerlemesini ve performansını izlemek için akıllı telefonları ve diğer elektronik cihazları kullanır. Yani bu proje kapsamında para kazanmak istiyorsanız kullandığınız elektronik cihazın mobil veri, mikrofon, kamera, GPS ile konum bilgisi gibi teknik araçlara erişiminin olması gerekir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Oasis Network (ROSE) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Handshake

Handshake Nedir?