içinde , , ,

IGO Nedir? Gaming Blockchain’in En Popüler Finansman Trendi

Gaming, son zamanlarda kriptoda en çok konuşulan konulardan biridir. O zamandan beri de IGO olarak adlandırılan “yeni ama eski” bir kavram doğdu. Peki, IGO nedir?

IGO Nedir?

IGO, İlk Oyun Teklifi anlamına gelir ve yalnızca kriptoda Gaming konusunda uzmanlaşmış projelerden sermaye talep eder. Belki de ICO, IEO veya IDO gibi biraz IGO’ya benzeyen ifadeler duymuşsunuzdur. Hepsi temelde fon toplama özelliği ile aynıdır ancak konu bakımından farklıdır.

IGO’nun Amacı

IGO’nun doğuşunun nedeni, giderek daha fazla Gaming projesinin ortaya çıkmasıdır. Aralarında iyi projeler de vardır, ancak bazı platformlarda token satışları açmak zordur. Böylece IGO platformları doğmuştur.

Özellikle “gamer” geçmişine sahip yatırımcılar, oyun projelerinde diğer projelere göre daha fazla deneyime sahiptirler. DeFi’den farklıdır. Dolayısıyla IGO, oyunla ilgili projelere yatırım yapmayı sevenler için de kârlı bir fırsat sayılabilir.

Son olarak, kriptodaki tüm Gaming segmenti için IGO, kaliteli projelerin kendilerini ifade etme fırsatına sahip olmaları adına bir Launchpad görevi görür ve sektörün daha da büyümesine yardımcı olur. Bu konuda, IDO’nun ilk günlerden beri DeFi sektörüne katkı sağlamasına benzer.

ICO, IEO, IDO ve IGO Farkı

Aslında IFO, IHO gibi daha birçok isim var; ancak burada IGO’yu en büyük 3 isim olan ICO, IEO ve IDO ile karşılaştıracağım.

  • ICO (İlk Coin Arzı): Kripto’da sermaye artırmanın ilk yolu, projeler 3. bir taraf aracılığıyla değil topluluktan sermaye toplayacaktır. Bir coin’in ilk halka arzıdır.

  • IEO (İlk Merkezi Borsa Arzı): ICO’nun bir sonraki adımı, aynı zamanda sermaye artırma projesidir. Binance gibi merkezi bir platform olan üçüncü bir taraf konuya dahil olur.
  • IDO (İlk DEX Arzı): 2021’in başlarında piyasaya sürülen DeFi, işte o zaman patlamaya başladı. IDO, üçüncü tarafın fon toplama platformu olduğu bir fon toplama şeklidir. Daha sonra token, Uniswap, PancakeSwap, gibi merkeziyetsiz borsalarda listelenecektir.
  • IGO (İlk Oyun Arzı): Diğer projelere benzer şekilde, oyunların da yönetim token’larına, para birimlerine vb. ihtiyacı vardır. Böylece bu token’ların satışı yoluyla sermayeyi de artırabilirler. Yöntem neredeyse IDO’ya benzer.

Bazı Güncel IGO Platformları

GameFi

Eğer Vietnamlı bir IDO platformu olan Red Kite’i duyduysanız, GameFi, ekibin bir sonraki ürünlerinden biridir. Fon toplamayı desteklemenin yanı sıra GameFi, oyuncuları teşvik etmek için burslarla gelecekteki Ancient8 veya Yield Guild Oyununda da benzer bir Lonca kuracak.

Gamestarter

Gamestarter, token satmak yerine, NFT madeni şeklinde oyun içi öğeler satarak projelerin fon toplamasına izin veriyor. Gamestarter’ın bir artı noktası, her projenin ATH’sini açıkça belirtmesinin yanı sıra kullanımı kolay bir arayüze sahip olmasıdır.

Oyun için sadece bir fon toplama platformundan daha fazlası olan Gamestarter, başarılı bir şekilde başlatılan oyunlardan ve ayrıca Gamestarter fon toplama oyunlarının NFT’lerinden dijital varlıkların ticareti için bir pazar yeri sağlar.

Gamestarter’daki NFT satış ücreti normal işlemlere kıyasla oldukça yüksektir (%2); ancak Opensea’ye göre (%3) hala daha ucuzdur.

Seedify

Diğer platformlara kıyasla Seedify, çok sayıda kayıtlı projeye sahip platformlardan biridir. Ayrıca Seedify, kullanıcılara bütçelerine uygun daha fazla seçenek sunan 9 katmana bölünmüştür.

Ekim 2021’in başında Seedify, V2 sürümünü yalnızca bir fon toplama platformu olarak değil, özellikle tasarımcı, animatör gibi çeşitli alanlar için 20’den fazla çalışanı olan stüdyo olarak yayınlama planını başlattı.

Enjinstarter

Enjinstarter, özellikle Enjin ekosistemini ve genel olarak Metaverse evrenini geliştirmeye odaklanan bir IGO platformudur.

EnjinStarter

Normal IGO Launchpad’lerden farklı olarak Enjinstarter, ağları destekleyerek ve proje geliştirmeye danışmanlık yaparak sermayeyi artırmak için Gaming projelerini himayesi altına almayı amaçlar. Bu yöntem Alpha Finance Launchpad veya Impossible Finance’e benzer.

IGO – Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli Trend mi?

Blockchain platformuna girmeden önce Gaming, onlarca yıl önce, kimsenin iPhone’un ne olduğunu bilmediği veya evde bir bilgisayarımızın bile olmadığı zamandan bugüne geleneksel bir dünyada doğdu.

Bu nedenle, Blockchain’e adım atmak Gaming için yeni bir ortam gibidir. Hiç kimse aynı anda hem oyun oynama hem de para kazanma yeteneğini eleştiremez. Yani bana göre Gaming segmenti uzun bir süre devam edecek.

IGO’da Önemli Noktalar

IGO trendinin daha yeni başladığı kabul edilmelidir. Ancak, bazı platformlar alım hakkı elde etmeniz için token stake etmeyi gerektirebiliyor. Burada token’ın fiyatına dikkat etmeniz, aynı dizideki projelerle karşılaştırmanız, fırsatları ve riskleri görmeniz ve tepeden almaktan kaçınmanız gerekir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Dijital Euro

Dijital Euro Geliyor

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS)