in , ,

IBC Protokolünü Cosmos Dışına Taşıyan Blockchain Projesi: Polymer Labs Nedir?

Blockchain kullanımı her geçen gün artarak popülaritesini koruyor. NFT, metaverse ve Web3 gibi blok zinciri endüstrisindeki trendler hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Polymer Labs, IBC altyapısını geliştirmek isteyen girişimcileri bir araya getiriyor. Projenin vizyonu bu motivasyon çerçevesinde gelişiyor.

İlk modüler IBC tabanlı ağ protokolü olan Polymer Labs, Cosmos ve IBC’de yeni olan birlikte çalışabilirliği tüm blok zincirlerine ölçeklendirmeyi hedefliyor. Polymer’in vizyonu, öncelikle açık kaynaklı ve sürdürülebilir bir endüstri standardı olan IBC x Polymer ile birbirine bağlanan çok zincirli bir gelecek inşa etmek. Polymer, ekosistemler arasında E2E IBC bağlantısı sağlayacak IBC tabanlı çok kümeli ağ protokolü oluşturuyor.

IBC (Inter-Blockchain Communication), iki veya daha fazla blok zincirinin iletişim kurmasına izin veren standart birlikte çalışabilirlik protokolüdür. Daha basit ifadeyle genel amaçlı bir mesaj geçiş protokolüdür ve IBC kullanılarak her türlü veri gönderilip alınabilir. Cosmos topluluğu, IBC özelliklerini geliştirerek Cosmos ağı üzerinden IBC iletişimini sağlayan “Cosmos modülleri” olarak uyguladı. Cosmos IBC sistemi, hafif istemcileri alan ve üstüne büyük miktarlarda ekonomik değer koyan ilk sistemdir.

Polymer Labs, IBC’yi Cosmos ekosistemi dışındakiler de dahil olmak üzere tüm blok zincirlerine getirmeye odaklanmıştır. Polymer Labs, bu sistemi yerel IBC desteği olmayan zincirler arasında Inter-Blockchain Communication’ı (IBC) etkinleştirmek için Cosmos SDK’nın üzerine inşa ediyor. Mevcut sistemde, yalnızca IBC özellikli zincirler birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve IBC etkin olmayan zincirler şu anda zincirler arasında mesajlar göndermek için IBC’yi kullanamıyor.

Çok zincirli bir merkez olarak Polymer Chain, IBC standartlarını ve özelliklerini takip ederek,

  • IBC özellikli blok zincirler
  • IBC-etkin blok zincirler <>IBC olmayan blok zincirler
  • IBC olmayan blok zincirleri <> IBC olmayan blok zincirler arasında etkileşimi sağlar.
Kaynak: polymerlabs.medium.com

Son olarak toparlamak gerekirse Polymer zinciri, hafif istemci durum kanıtı doğrulamasına dayalı güvenilir bir mimariyle tüm zincirlerde ZK-IBC bağlantısını etkinleştirmeyi planlıyor. Polymer ekibinin öncelikli amacı IBC birlikte çalışabilirliğini tüm zincirlere ölçeklendirmek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Stacks Domain Nedir?

TARS Protocol Ürün Müdürü Anthony Won ile AMA Etkinliği