in

Hyve CEO’su Tudor Stomff ile AMA Etkinliği

Hyve projesi CEO’su Tudor Stomff 25 Ağustos 2021 Çarşamba Türkiye saati ile 16.00’da KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Tudor Stomff, CEO of Hyve project, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Wednesday, August 25, 2021 at 16.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

Simsek Vombat: Topluluğumuza hoş geldin Tudor.

Welcome to our community Tudor.

Tudor Stomff: Merhaba millet, beni ağırladığınız için teşekkür ederim.

Hey guys thank you for having me here.

Hyve

Simsek Vombat: Merhaba Arkadaşlar,

HYVE projesinin CEO’su Tudor Stomff AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.

Tudor, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:

⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.

⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Tudor, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.

Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/MrAkkelle ve https://twitter.com/join_hyve hesaplarını takip etmiş olmaları ve https://t.me/hyveworks_TR grubuna katılmış olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,

Tudor Stomff from HYVE project is with us this afternoon for the AMA (Ask Me Anything) Event.

Tudor, thank you for accepting our invitation to answer the questions about the HYVE project!

Our event will be held in 2 sessions:

⁃ First we will ask Tudor our own questions about the project and chat will be closed during this session.

⁃ After Tudor answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Tudor will choose and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement and be a follower of https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/MrAkkelle and https://twitter.com/join_hyve twitter accounts and a member of https://t.me/hyveworks Telegram group will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Simsek Vombat: Eğer hazırsan, ilk sorumuzla başlıyorum.

If you are ready, I begin with our first question.

Tudor Stomff: Hazırım, başlayabiliriz.

I am ready, we can start.

Simsek Vombat: Soru-1
Kendinizi gruptaki üyelerimize tanıtır mısınız, eğitim durumunuz nedir, blockchain ve kriptopara sektörüne nasıl girdiniz? Deneyimlerinizden bahseder misiniz?

Question-1
Could you please introduce yourself to our group members, what was your education, how did you get in to Blockchain and Crypto? What is your experience?

Tudor Stomff: Tabi ki, 2013’ten beri kriptodayım, 2017’den beri ise aktif olarak bu alanda startup’lar açıyorum. CTO’muz Dominic ile birlikte Bountyhive’ı yönetiyorduk. Eğitimime gelince, mesleğim elektrik mühendisliği, ancak yazılım geliştirmeye yöneldim çünkü bu her zaman benim için bir tutkuydu ve bunu uzun yıllardır yapıyorum.

Sure, I’ve been in crypto since ~2013, have been actively opening startups in the space since ~2017. Used to run Bountyhive along with Dominic, our CTO. As for my education, I’m an electrical engineer by profession but I pivoted to software development because it’s always been a passion and have been doing this for quite some years now.

Simsek Vombat: Cevabın için teşekkürler. İkinci sorumuza geçiyorum.

Thanks for the answer. I’m moving forward to our second question.

Hyve

Simsek Vombat: Soru-2
Hyve nedir? Hyve platformu, freelance çalışma ve işbirliği sektöründe neyi değiştirmeyi amaçlıyor?

Question-2
What is Hyve? What does Hyve aim to change in the Freelance and Collaboration Industry?

Tudor Stomff: HYVE, küresel bir işbirliği protokolüdür. Hem insanların hem de robotların hayal edebilecekleri her şekilde birlikte çalışmasına izin veriyoruz. HYVE, merkeziyetsiz, açık ve böylece diğer projelerin ekosistemimizin üzerine inşa edilmesine izin veriyor ve ayrıca tamamen oyun teorisine dayanıyor, bu da platform gelirinin ekosisteme geri döndüğü anlamına geliyor.

Değiştirmeyi hedeflediğimiz şey ise, dünyanın her yerindeki insanlara becerileri aracılığıyla para kazanmaları için gerekli araçları ve fırsatları sunmaktır.

HYVE is a global collaboration protocol. We allow both humans and robots to work together in any possible way they can imagine. HYVE is decentralized, open and thus allowing other projects to build on top of our ecosystem and furthermore based entirely on game theory, which means the platform revenue ends up back in the ecosystem.

What we aim to change is simply offering people everywhere in the world the necessary tools and opportunity to earn money through their skills.

Simsek Vombat: Harika! Şimdi bir sonraki soruma geçeceğim.

Great! I will now proceed to my next question.

AMA

Simsek Vombat: Soru-3
Hyve ismi-fikri siz de nasıl çağrıştı, nasıl aklınıza geldi? “Hyve” ne anlama geliyor?

Question-3
How did the idea of Hyve came to mind? What does “Hyve” mean?

Tudor Stomff: HYVE ismi iki farklı şeyden geliyor:
1. İnsanların işbirlikçi bir şekilde birlikte çalışmasına olanak tanıyan platformun bir özelliği olan arı kovanlarından geliyor. Birlikte iş kabul edebilirler, HYVE çalışanlarına sahip olabilirler, HYVE içinde oy alabilirler vb.
2. Birlikte çalışan bir grup insan anlamına gelir çünkü HYVE’nin amacı, insanların işbirliği yapmasını sağlamak.

İnsanlar ve diğer türler arasındaki temel fark, işbirliği yapma yeteneğimizdir ve bu nedenle 21. yüzyıla da işbirliğini getirmek istedik 🙂

HYVE comes from two different things.
1. It comes from Hyves, which is a feature of the platform that allows people to work together in a collaborative manner. They can accept jobs together, have employees of the HYVE, take votes inside the HYVE etc.
2. It refers to a hyve of people working together because that’s what HYVE is all about, enabling people to collaborate.

The main difference between humans and other species is our ability to collaborate and so we wanted to bring collaboration in the 21st century 🙂

Simsek Vombat: Harika bir cevap, çok anlamlı. ???? Teşekkürler.
Şimdi dördüncü sorumuzu soracağım.

Great answer, its meaningful. ???? Thanks for the answer.
I will ask now our fourth question.

Simsek Vombat: Soru-4
Hyve projesinin arkasındaki ekip hakkında bilgi verebilir misiniz, Hyve’ın arkasındaki ekip ne kadar büyük? Hyve, kısa süre önce JRNY ve David Orban’ı advisor olarak duyurdu. Bu isimler Hyve’ı nasıl etkileyecekler ve ilerleyen zamanlarda Hyve’a katılan daha fazla advisor görebilecek miyiz?

Question-4
Can we learn about the team behind Hyve, how big is the team behind Hyve? Hyve has recently announced JRNY and David Orban as Advisors. How will they affect Hyve and will we see more advisors joining Hyve?

Tudor Stomff: Elbette. Ekip, harici yükleniciler ve yarı zamanlı çalışanlar hariç, şu anda tam zamanlı olarak yaklaşık 20 kişiyle çalışmaktadır. Ancak önümüzdeki yıl kadroyu artırmayı planlıyoruz.

Tony (JRNY) ve David takıma harika katkılar sağlıyor. Tony çok fazla marketing deneyimiyle geliyor ve bu konuda bize yardımcı oluyor, David ise işletmeleri ölçeklendirme ve akademik araştırmalar konusunda deneyime sahip. Evet, ekibimize daha fazla danışman almayı planlıyoruz.

Sure. The team is currently at around 20 people full-time, excluding external contractors and part-time people. But we are planning to increase the team over the next year.

Tony (JRNY) and David are great additions to the team. Tony comes with a lot of marketing experience and he is helping us on that front, whereas David comes with experience in scaling businesses and academic research. Yes, we do plan to take more advisors on board.

Simsek Vombat: Soru-5
Hyve projesi, Hyve Launch adlı bir Launchpad’e sahip olacak. Bu konuyu daha detaylı bir şekilde ele alabilir misiniz, ne tür projelere başlanacak? Hyve tokeni holder’ları bundan ne gibi faydalar sağlayacak?

Question-5
Hyve will have a Launchpad called Hyve Launch, could you elaborate on this subject, what type of projects will launch? How will the holders benefit from this?

Tudor Stomff: Tabi ki. HYVE Ekosistemi üzerine inşa edilen veya bir dereceye kadar HYVE’yi entegre eden projeler başlatacağız. HYVE açık bir ekosistemdir, bu nedenle arkasındaki amaç budur.

Evet token sahipleri de bundan faydalanacak, çünkü HYVE Launch’ın aldığı fee insanların bu fee’leri kazanmak için stake edebilecekleri bir kasaya gidecek.

Sure thing. We will launch projects that get built on top of the HYVE Ecosystem or integrate HYVE to some extent. HYVE is an open ecosystem so that’s the purpose behind it.

Yes holders benefit from this, because the fee that HYVE Launch takes goes into a vault where people can stake to earn those fees.

Simsek Vombat: Açıklamaların için teşekkürler, Tudor! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations, Tudor! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English speaking members to ask their questions in English.

Hyve

Simsek Vombat: Soru-6
Hyve platformunun ne zaman faaliyete geçmesini ve kullanıma hazır olmasını bekleyebiliriz?

Question-6
When can we expect Hyve to be operational and be able to use the platform?

Tudor Stomff: Elbette, HYVE 15 Ekim’de faaliyete geçecek. Burada topluluğumuzun küçük bir sürprizi bilmesini sağlamak istiyorum. İnsanlar en başından itibaren hem Ethereum hem de Polygon ağında işlem yapabilecekler.

Bunun nedeni, özellikle küresel olarak herkes tarafından bilinen gaz sorunudur. Bu yüzden, küçük bir dolar değerinde işlem yapmak istiyorsanız, yalnızca Poligon’u kullanabilir ve büyük ücretler ödemekten kurtulabilirsiniz.

Sure, HYVE will be operational ~15th of October. In this way I’d like to let our community know a little surprise. People will be able to post tasks on both the Ethereum and Polygon network from the very beginning

This is specifically because of the gas issue that has become globaly known by everybody. So if you want to post a small $ value task you’ll be able to just use Polygon and avoid paying large fees.

Simsek Vombat: Tüm cevaplar için teşekkürler Tudor! Harika bir seanstı. Şimdi topluluk sorularına geçiyoruz.

Thanks for all the answers, Tudor! It was a great session. Now we are proceeding to the community questions.

Tudor Stomff: Tabi ki.

Sure.

Hyve

MD Melecoin (From Community): HYVE merkeziyetsizleşmeyi talep ediyor ama yine de CEO’nuz var. Bu mantıksız. Merkeziyetsizleşmeyi gerçekten nasıl sağlayacaksınız? CEO’nun governance üzerinde özel kontrolü olmayacak mı?

HYVE claims decentralization but still you have CEO. That’s counterintuitive. How will you truly ensure decentralization? Won’t the CEO have special control of the governance?

Tudor Stomff: Nihai hedef gerçekten de HYVE’nin artık bir CEO’su olmamasıdır, ancak bunu bir gecede başaramazsınız.

The end goal is indeed for HYVE to not have a CEO anymore but you cannot achieve that overnight.

PeliN AkarsU (From Community): HYVE’de dosyalar ve veriler IPFS nodelarında yaşar ve bu protokolün ana takası, bilgileri ağdan silememenizdir. Bunu nasıl ele alıyorsunuz, projeniz için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı buluyorsunuz?

In HYVE, files and data live on IPFS nodes, and the main trade-off of this protocol is that you cannot delete information from the network. How do you handle this, do you consider it an advantage or disadvantage for your project?

Tudor Stomff: Evet, ama her şey IPFS’de yaşamıyor, bu yüzden bunu bir dezavantaj olarak görmem.

They do, but not everything lives on IPFS so I wouldn’t consider it a disadvantage.

Göktürk (From Community): HYVE, topluluk tarafından yönetilen bir ekosistemdir ancak Mainnet Lansmanınız 2021’in 4. çeyreği için planlanmış durumda. Bu arada, yeni üyeler HYVE ekosisteminde nasıl yer alabilir?

HYVE is a community-governed ecosystem but your Mainnet Launch is planned for Q4 2021. So, in the meantime, how can new members take part in the HYVE ecosystem?

Tudor Stomff: Sohbete aktif bir topluluk üyesi olarak dahil olabilirsiniz. Ayrıca, ilk projemiz yayına girdiğinde birkaç hafta gibi kısa bir süre içinde HYVE Lansmanı’nda yayınlanan projelere katılabileceksiniz.

Well, you can be involved as an active community member in the chat. You’ll also be able to participate in projects that get posted in HYVE Launch in just as little as a couple weeks when our first project goes live.

Mars Crypto Community (From Community): Startupların/şirketlerin HYVE protokolünün üstüne uygulama geliştirmesini kolaylaştırdınız mı? Spesifik olarak, küçük şirketler HYVE protokolünü geliştirmeye başlamak için ne yapmalıdır?

Have you made it easy for startups/companies to develop applications on top of the HYVE protocol? Specifically, what should small companies do to start developing the HYVE protocol?

Tudor Stomff: Evet, API’leri ve tam belgeleri yıl sonuna doğru yayınlayacağız.

Yes, we will be publishing APIs and full documentation towards the end of the year.

Anatolian Fire (From Community): Dünya önemli ölçüde değiştikçe, serbest meslek rolleri hype haline geliyor. Bu noktada, kelle avcısı ajanslarının Hyve’ı etkilenmesi zor bir rakip olarak görüp görmeyeceğini merak ediyorum. Onlar için zorlu bir rakip misiniz yoksa daha fazla serbest çalışana ulaşmak için kullanılabilecek bir araç mısınız?

As the world changes significantly, freelancer roles are becoming hype. On this point I wonder if headhunter agencies might feel Hyve as a tough rival to get affected. Are you tough rival for them or also a tool to be used to reach more freelancers?

Tudor Stomff: Kelle avcısı ajansları sadece bir Hyve oluşturabilir ve insanları işe alıp daha önce yaptıkları gibi para kazanabilir, bu yüzden kendilerinin bu kadar saldırıya uğramış hissedeceklerini sanmıyorum.

Headhunter agencies can just create a Hyve and go recruit people and earn money in the same way they did before so I don’t think they’ll feel so attacked.

Habibbah (From Community): HYVE token’in ağdaki rolü nedir? Ödemeleri HYVE ile mi yapılması gerekiyor? Mesaj göndermek için HYVE’e ödeme yapmam gerekiyor mu? Başka bir deyişle, HYVE token takdir mantığı nedir?

What is the role of HYVE tokens in the network? Does the payment need to pay for HYVE ? Do I need to pay for HYVE to send a message? In other words, what is the HYVE token appreciation logic?

Tudor Stomff: Ödemenin HYVE’de olması gerekmez. Tokenin kendisinin de birçok kullanımı vardır. HYVE kullanarak indirimli hatta 0 ücret alabilirsiniz. HYVE’yi platform ücretlerini almak, yönetim oyları, küratörlük, anlaşmazlıklar ve diğer birçok özellik için kullanmak için stake edebilirsiniz.

Payment doesn’t have to be in HYVE. The token itself has many uses though. You can get a reduced fee or even 0 fee by using HYVE. You can stake HYVE to receive platform fees, use it for governance votes, curation, disputes and lots of other features.

Kuzey (From Community): Küresel işgücü piyasası olarak, İşlerin Doğrulanması ve hizmetin orijinalliği, darboğazlar göz önüne alındığında zorlu bir görev olabilir. Hyve bu sorunla nasıl başa çıkıyor ve Hyve platformuna yalnızca meşru işlerin ve hizmetlerin gelmesini nasıl sağlıyor?

As Global workforce market, verifying jobs and service authenticity could be a herculean task considering bottlenecks. How does Hyve Work deal with this issue and ensure only legitimate jobs and service come in the Hyve platform?

Tudor Stomff: Küratörleri kullanacağız. Herkes küratör olarak kaydolabilecek. Bu özellik 1. günde değil ama, kısa bir süre sonra yayınlanacak.

We will be using curators. Anybody will be able to sign up as a curator. This feature won’t be live on day 1 but shortly after.

Simsek Vombat: Bu harika bir AMA’ydı! Herkese teşekkürler!

That was a great AMA! Thanks to everyone!

Tudor Stomff: Beni misafir ettiğiniz için teşekkür ederim. Burada olmak güzeldi.

Thank you for hosting me guys. It was nice to be here.

Hyve

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Ethereum

KoinSaati Akademi: Ethereum (ETH) Nedir?

Tüm Zamanların En Kötü Şöhretli Bilgisayar Hacker’ları