içinde

Huobi Raporu: 2022’de Kriptoparalar Ayı Piyasası ile Karşı Karşıya Kalacak

Huobi kriptopara borsası 2021-2022 yıllık raporunu yayınladı. Rapora göre 2022’de kriptoparalar ayı piyasası ile karşı karşıya kalacak. Raporun 2022 detaylarına bakalım.

Raporun 2022 için öngörü kısmında Huobi, kriptoparaların ayı piyasası ile karşı karşıya kalacağını düşünüyor. Kasım ayında FED, piyasalara ve ekonomiye sağladığı yardımı geri çekmek amacıyla aylık tahvil alımlarında 15 milyar dolarlık bir indirim açıkladı. Daralma olarak bilinen bu süreç, dolar likiditesinde azalan bir getiri anlamına gelir.

Likidite yönünü değiştirmese de, fon akışının yönünü veya varlıklardaki uyumsuzluk derecesini değiştirmesi muhtemeldir. Bitcoin gibi yüksek riskli varlıklar teorik olarak dolar likiditesindeki değişime karşı daha hassastır.

huobi

Huobi de başka bir bakış açısına göre, normalde FED’in standart işlemleriyle, faiz oranındaki bir artış, Taper’in sonunu takip edecektir. Faiz artırımı, faiz indirimiyle orantılıdır.

Bitcoin de dahil olmak üzere her türlü riskli varlığın fiyatını sıkıntıya sokacak likiditede. Şimdiye kadar, Federal Rezerv’in birçok üst düzey yönetici üyesi, Taper’in beklenenden daha erken inebileceğini ima etti. Taper’ın hızlandırılması teorik olarak QE politikalarını kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak, piyasa beklentisinin etkisi altında, Bitcoin dahil olmak üzere çeşitli yüksek riskli varlık türleri değer kazanamayacak.

2022’de DAO, Zincirler Arası Birlikte Çalışılabilirlik, DeFi 2.0

DAO

DAO, merkeziyetsiz otonom organizasyonların kısaltmasıdır. DeepDAO’ya göre, 11.5 milyar doların üzerindeki varlıkları yöneten 188’den fazla DAO var; Yönetim Altındaki Varlıklarda (AUM) AUM’da hızlı bir büyüme gözlemlendi – 4 milyar dolardan mevcut 17 milyar dolara. Bununla birlikte, DAO verimli olmaması nedeniyle kusurludur.

Gelecekte, DAO’ların ve denetledikleri fonların yönetimi için talep olacaktır. Spesifik olarak, DAO fonlarının yönetimi, hazine yönetimi için bir yer kolaylaştıran çeşitli DeFi uygulamalarıyla bağlantı kurabilir.

Zincirler Arası Birlikte Çalışılabilirlik

Çoğu kaliteli proje Layer 1 (Katman 1) zincirinde başlatıldı. Zincirler arası bir köprü için muazzam bir talep olduğu için, kilitli milyonlarca dolarlık kriptoparayla projeler doğdu.

Ancak, temel işlevlere sahip bir cross-chain gelecekte artık yeterli olmayacaktır; Temel talep, sermaye verimliliğini artırmak ve arbitraj yapmak için zincirler arası kâr arayışında mevcuttur. Bu nedenle, zincirler arası projeler, zincirler arası işlemler ve kâr için entegrasyonu çevreleyen daha özel alanlarda potansiyel görecektir.

Layer 1 zincirinin performansıyla kısıtlanan gelecekteki projeler Dapp’de durmayacak, kendi Layer 1 zincirlerini geliştirmek için daha yüksek bir hedef izleyecek. Bu nedenle, zincirler arası protokoller bir süre büyüme dönemine sahip olabilir ve bu protokoller üzerindeki projeler yatırım yapmaya değer olabilir.

DeFi 2.0

Geçtiğimiz yıl DeFi, 246.7 milyar dolara ulaşan TVL ile hızlı bir büyüme kaydetti. DeFi 1.0, büyüme potansiyelini sınırlayan sermaye devri, likidite ve tüketimde verimsizdir. Ancak DeFi 2.0, daha fazla analiz yapılmasını garanti ediyor.

Gelecekteki perspektiften bakıldığında, aşağıdaki ihtiyaçlar karşılanmadan DeFi başarılı olamaz:

  •  Daha iyi likidite: DeFi’nin, genellikle POL (Protokol Sahibi Likidite) ve Laas (hizmet olarak Likidite) olarak görülen “likidite madenciliğine” dayanmadan likidite sorunlarını çözme yeteneğine sahip olmasını gerektirir.
  • Daha yüksek karlılık: Kullanıcı karlılığını artırmak için en yaygın olarak iki çözüm kullanılır: Biri sermaye devrini hızlandırmak, diğeri ise tüketimi en aza indirmektir.
  • Daha fazla ürün: DeFi’de çok az türev vardır, ancak sabit getirili, sürekli sözleşme, vadeli sözleşme ve CDS gibi türev ürün türlerine güçlü bir talep vardır. On-chain türevler DeFi 2.0’da ortaya çıkabilir.

Giderek düşüşe geçen bir piyasada, hayatta kalmak DeFi projeleri için en önemli öncelik haline geliyor. DeFi 2.0 projeleri, likidite, karlılık ve inovasyon potansiyeli şeklindeki avantajlar nedeniyle piyasa değişikliklerine daha uyumlu olacaktır. Muhtemelen daha fazla DeFi 2.0 projesi görünecektir.

2022’de CBDC, Kredi Piyasası, NFT

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

BIS’in 60’tan fazla merkez bankası üzerinde yaptığı araştırmaya göre, merkez bankalarının neredeyse %86’sı son 4 yılda Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirme işine girişiyor. CBDC, perakende ve toptan satış olmak üzere iki tipte sınıflandırılabilir. İlki genel kamuyu hedeflerken, ikincisi bir merkez bankası ile finansal kurumlar arasındaki kurumsal işlemlere odaklanır. Araştırmalar, perakende tipi CBDC’nin en çok merkez bankaları tarafından arandığını gösteriyor.

Kredi Piyasası

Kredi Piyasası kurumsal katılımcılar için gelişecek. Kurumsal kullanıcılar 2021’de kripto piyasasına akın ederek kurumsal kredinin temellerini attı.

TrueFi ve GoldFinance gibi merkeziyetsiz kredi projeleri DeFi pazarında başladı. TrueFi, herhangi bir temerrüt faaliyeti olmaksızın yalnızca 1 yıl içinde toplam 1 milyar dolarlık kredi yayınladı ve bu, kriptoda kredi verme için büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor.

Piyasadaki kurum sayısı arttıkça, kurumsal düzeyde kredi verme piyasasının önümüzdeki yıllarda filizlenmesi muhtemeldir.

NFT

NFT’ler geçtiğimiz yıl oldukça yeni bir yatırım biçimi olarak üstel bir büyüme gördü. NFT’lerin piyasa değeri 8,7 milyar dolara ulaştı ve endüstri tanınmaya başlıyor. NFT piyasası borç verme ve türev ürünlere yönelecektir. Bununla birlikte, NFT benzersizdir – NFT ürünlerine bir değer atfetmek zordur ve ayrıca piyasa likiditesinden yoksundur. NFT kredisi, fiyatlandırma sorunu çözülene kadar gerçekçi olamaz. NFT’ler hakkında daha yerleşik fiyatlandırma mekanizmalarına yol açabilecek doğrulanabilir bilgiler sağlamayı amaçlayan NFT oracle’ları cevap olabilir. NFT oracle’ları ve diğer NFT fiyatlandırma çözümleri, gelecekte NFT pazarında muhtemelen öne çıkacak.

NFT kredileri ve farklı ipotek türleriyle türevleri muhtemelen iki geliştirme yolu ortaya çıkacaktır: Birincisi, NFT’de borç verme ve türev işi NFT’nin fiyatının temelini oluşturduğundan, kredi verme ve türev ticareti, ancak düşük likidite ile gerçekleştirdiğinden, sermaye kullanımında yüksek verimlilik avantajına sahiptir.

NFT

İkincisi, NFT’nin taban fiyatına dayalı borç verme ve türev ticaret. Taban fiyatı NFT fiyatından düşük olduğu için düşük sermaye kullanım verimliliğine sahiptir, ancak yüksek likiditeye sahiptir.

Spesifik olarak, aynı seri içindeki benzer NFT’lerin taban fiyatı, sabit bir teklif fiyatı için temel oluşturabilir ve yeterli likidite sağlayabilir.

NFT’nin floor price’ına dayalı borç verme ve türev ticaret. Floor price, NFT fiyatından düşük olduğu için düşük sermaye kullanım verimliliğine sahiptir, ancak yüksek likiditeye sahiptir. Spesifik olarak, aynı seri içindeki benzer NFT’lerin floor price’ı, sabit bir teklif fiyatı için temel oluşturabilir ve yeterli likidite sağlayabilir. NFT türev işlemlerinin güvenliğini sağlayan ilgili türevler için kolayca işaretleme fiyatı olabilir.

Huobi, 2022’de yeni Layer1 zincirleri ortaya çıkacak. Kripto için sigorta kısmı gelişecek. Ethereum’un ölçeklendirme çözümü mevcut en iyi çözüm olarak yer alacak ve geliştirme için en iyi zamanını yaşayacağını düşünüyor.

Kaynak: Huobi 2021-2022 Yıllık Raporu

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

TrustFi Launchpad’in Yeni Tier Sistemi

Biden Yönetimi, Şubat Ayında Kripto Hakkında İcra Emri Verecek