içinde ,

Hükümet Piyasa Ekonomisine Müdahale Edebilir mi?

Piyasa ekonomisinin, devletin bir nebze müdahalesine izin veren birçok tanımı bulunmaktadır. Fransız ekonomist Vincent de Gournay’nin ekonomi lügatına kattığı “bırakınız yapsınlar” (laissez faire, laissez passer) serbest piyasa ekonomisinde, hükümet ekonomik kararlarda hiçbir rol oynamaz.

Piyasa Ekonomisine Devlet Müdahalesi

Pek çok kişi, ağır hükümet kontrolü ve düzenlemelerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri’ni piyasa ekonomisi olarak tanımlayacaktır.

Bir anlamda, bir hükümet, artık bir piyasa ekonomisi olarak kabul edilmediği noktaya kadar piyasa ekonomisine müdahale edebilir. Kapitalizmin unsurları, özel kişilerin mülk sahibi olmalarına ve bu mülklerin kullanımından kâr etmelerine izin verildiği sürece varlığını sürdürür.

Üç Tip Ekonomik Sistem

Ekonomik sistemler üç geniş kategoriye ayrılır: serbest, karma ve planlı piyasa. Burada belirleyici faktör, mülkiyete ve üretim faktörlerine kimin sahip olduğu ve kontrol ettiği ile ilgilidir.

Serbest piyasa ekonomisinde, kontrol özel şahıslarda veya gruplardadır. Planlı piyasada ise hükümetler piyasada söz sahibi olarak piyasayı yönlendirir. Karma ekonomilerde ise her ikisinin de unsurları vardır. İstisnai olarak bazı ülkelerde planlı piyasalar olsa da, bugün dünyadaki çoğu ekonomi karma ekonomidir.

Planlı ekonomiye bir örnek olarak Kuzey Kore verilebilir. Kuzey Kore hükümeti, ülkedeki tüm mülklerin sahibidir. Üretim kararları ve kaynakların tahsisi, piyasada verilecek kararlarda tüm kontrol hükümettedir. Geçmişte Sovyetler Birliği merkezi (planlı) ekonomiye bir örnektir.

Kriptopara

Tamamıyla saf, serbest piyasa ekonomisi bulunmasa da varsayımsal olarak, tekelci bir hükümetten ve zorlayıcı vergilendirmeden yoksun olacaktır. Tarihsel kanıtlar, hükümetsiz bir serbest piyasa sisteminin somut örneklerini ortaya çıkarmakta zorlanıyor. Modern tarihteki belgelenmiş en iyi örnekler, 1950’lerde Hong Kong ve 19. yüzyılda ABD’dir (İç Savaş dönemi hariç).

Açıkçası, tarihsel standartlara göre en serbest piyasa ekonomileri bile bir miktar hükümet etkisine sahiptir. Minarşistler (minimal devletçilik) olarak bilinen bazı liberter ve serbest piyasa savunucuları, gerçek bir piyasa ekonomisinin yalnızca üç hükümet işlevine sahip olacağını öne sürüyorlar: mahkemeler, polis ve ordu.

Kaynak: Investopedia

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Twitter, öncü sosyal medya uygulamalarından biri.

Twitter’ın Yeni CEO’su Parag Agrawal Kimdir?

LOCGame $LOCG MCW Havuzları ve NFT Staking Programı