in , , , ,

Cardano, Ethereum’un Tahtını Ele Geçirebilir mi?

Piyasaya çıktığından beri güçlü ve dayanıklı bir şekilde yoluna devam eden Cardano, piyasanın en çok tercih edilen kripto para birimlerinden birisi haline gelmiştir. Cardano’nun kripto para birimi olan ADA market hacmi göz önünde bulundurulduğunda, piyasaya sürüldüğü 2015 yılından beri, kendine rahatlıkla ilk 10’da yer bulmayı başarabilmiştir. Piyasanın oldukça volatil olduğu bu günlerde, mart ayı içinde üçüncü sırada karşımıza çıkan ADA, Nisan ayında, Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Ripple ve Tether’in ardından altıncı sırada kendine yer bulmuştur.

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, arkasından IOHK (INPUT OUT PUT HONG KONG) araştırma laboratuvarın olduğu bir platformdur. Ayrıca güçlü bir topluluk desteği bulunduran Cardano, denklerine göre teknoloji bakımından oldukça ileri olduğunu öne sürmektedir. Geliştirme ekibi bünyesinde, akademik personel ve bilim insanları barındıran bu ekosistem, tüm çalışmalarını akademik personelden oluşan bir bilirkişi grubuna şeffaflık ilkesi ile sunarak, akademiye yakın bir çalışma yürümektedir. Cardano’nun yönetimi, The Cardano Foundation, EMURGO ve IOHK ortaklığı ile yürütülmektedir. Çalışmalarının ağırlığı merkeziyetsizleşme üzerine kurmuş bu sistem, bu çalışmalarını var olan global finansal sistemlere karşı geliştirmeye gayret etmektedir. Ekosistemin kripto para birimi olan ADA ismini, ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ten almıştır.

Cardano

ADA Coin Nedir?

ADA Coin Cardano platformunda kullanılan kripto para birimidir, fakat ADA tokenları ise Cardano ekosisteminde oy kullanımı (DPoS) ya da stake (PoS) işlemleri için kullanılan tokenlerdır. Exodus ya da Daedalus gibi dijital cüzdanlarda, çeşitli ödüller için kolayca stake işlemlerinde kullanılabilen ADA coinler çeşitli stake işlemlerinde kullanıldıkları zaman, madencilikte kullanılacak ADA token’a dönüşürler.

Cardano

Stake işlemi, altcoin sahipleri arasında sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Cardano’da blockchain ağının proof-of-stake (PoS) kısmı ile ilgilenmektedir. Stake işlemi zaman ile merkeziyetsiz uygulama (Dapp) geliştirme platformlarına geliştirildi ve bu gelişmeler çok yönlü hesap defterler (Ledger) ve doğrulanabilir akıllı sözleşmeler ile tamamlanarak günümüzdeki halini aldılar. Geçtiğimiz aylarda Graph Blockchain firması, ADA coin stake edebilme maksadıyla Cardano’ya 300.000 $ dolar yatırım yapmıştır. Diğer taraftan, yarım milyar dolar değerinde ADA ise hayır kuruluşlarına bağışlanmak için Cardano üzerinden, hayırseverlik amacıyla oluşturulmuş stake havuzlarına aktarıldığı görülmektedir.

Cardano’nun Ethereum’un Tahtına Geçebileceğini Düşündüren Şeyler

Cardano da Erhereum ve Polkadot gibi akıllı sözleşme üzerine kurulmuş bir platformdur. Birçok fanatik Cardano takipçisi, hızlı işlem teknolojisi ve ücretsiz işlem kurulumu sayesinde er ya da geç platformun Ethereum’u geride bırakacağına inanmaktadır.

Daha çok yüksek profilli kullanıcıların katılımı ile Ethereum’un değeri geçtiğimiz yıldan itibaren hızlıca artmaya başladı. Ayrıca NFT pazarının bu sene hareketlenmesi, pazarın yapı taşı olan Ethereum’un değerinin artmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Cardano

Kendi blokzinciri üzerinde kurulan önemli DeFi projeleri de saydıklarımıza ek olarak Ethereum’un değerlenmesine hatırı sayılır katkı yapmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen ETH kullanımı pahalı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır ve ayrıca zaman zaman işlemler gecikmeye uğramaktadır. Hafif dizaynı ile Cardano Ethereum’un bu iki olumsuzluğuna çözüm olmayı hedeflemektedir.

Cardano yakın zamanda yaptığı “Mary” isimli geniş çaplı güncelleme ile Ethereum’a, rekabetlerinde bir adım daha yaklaştı. Bu güncelleme Cardano ledgerına yapılmış “Hard Fork” dediğimiz bir amaç taşımaktadır. Bu güncelleme ile kendi blockchaininde ADA dışında başka tokenlerın üretilebilmesi ve ticaretinin yapılması mümkün kılınmıştır, bu sayede sisteme stablecoin desteği ve kullanıcılara NFT üretebilme imkanı sağlanmıştır.

Cardano’nun Kuruluşu

Tüm bu rekabetin sahne arkasında Cardano’nun kurucusunun, Ethereum’un orijinal kurucu ekibinde yer alan Charles Hoskinson olması bizi şaşırtmamalıdır. Ethereum 2013’te piyasaya sürüldükten tam bir sene sonra Hoskinson ekipten kendi isteği ile ayrılmış ve Cardano çalışmalarına başlamıştır.

Hoskinson, Cardano’yu DeFi piyasaları üzerinde kurarak dünyanın en fakir ve ulaşılması zor bölgelerine ulaşma amacıyla, odak noktasına insanların hayat kalitelerini arttırma vizyonunu koyarak milyarlarca insana yardım edebilme potansiyeli olduğuna inanmaktadır. Ayrıca Huskinson teknolojinin bahsi geçen, fakir ülkelerde kendini kanıtlamasının, teknolojinin her yerde başarılı olabileceğini ve bu durumun kitlesel adaptasyon ile takip edileceğine de inanmaktadır.

Adil ve şeffaf bankacılık sistemine ulaşılabilirlik, milyonlarca insanı fakirlikten sürdürülebilir bir yaşam sürme refahına ulaştırabilir. Fakat tüm bunlara rağmen elektrik ve cep telefonlarına ulaşım olmayan ortamlarda kripto borsalarının kullanımı tek kelime ile imkansızdır.

Cardano hedef kitlesine Afrika’daki bir çok ülkeyi yerleştirmiştir. Etiyopyalı bir çiftçiğinin gübre alımına aracı olmak, ya da daha geniş ölçekte Senegal’deki seçimlerin şeffaf yürütülmesini sağlamak gibi amaçları vardır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için Afrika’ya geniş bir ekip gönderilmiş ve yerliler ile iletişim sağlanmaya çalışılmaktadır.

ADA’nın Fiyat Dalgalanmaları

Nisan ayı içinde ADA’nın fiyatının %16 arttığını görüyoruz. Fakat yıllık artışta %3557’lik artış asıl takdire şayan gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu gelişmelerin ışığında ADA’nın popülaritesini korumasının ardında yatan sebepler nelerdir? Geniş bir şekilde trade edilmeye uygun olması bu sebeplerden en büyük olanıdır. Mart ortasında Coinbase’in ADA’yı desteklediğini açıklaması ve aynı zamanlarda Bloomberg Terminalde görülmesi, popülaritesinin artmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. 50 milyon dolardan fazla market hacmi ve sahip olduğu yüksek likidite ve kurumsal yatırımcıların ilgisi ADA’nın büyümesine azımsanamayacak katkılar sağlamıştır.

Cardano

Mart ayı baz alındığında Ethereum’un yıllık artışı %115 iken ADA’nın %517 artış gösterdiği dikkat çekmektedir. Cardano blockchain’i, dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem sağlamayı hedefleyerek düşük ücretli, güvenli bir çalışma prensibi yürütmektedir. Eğer hedeflerine ulaşabilirler ise Ethereum ve Polkadot’a yıllarca rakip olması şaşırtıcı olmayacaktır. Süreci merak ile takip edecek ve gelişmeleri sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Bahtiyar Büyükduman tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü Mezunu olan Bahtiyar, profesyonel kariyerini F&B Müdürü ve Executive Chef olarak devam ettirmektedir. 2021 yılında Kripto sektörü ile ilgilenmeye başlamıştır.

sürdürülebilir, çevre, kriptopara

Elon Musk Çevreci Kriptoparalar İçin İșaret Verdi: İşte Sürdürülebilir Kriptoparalar!

Binance Platformuna Soruşturma Şoku!