in

HSBC 8 Ülke ile CBDC Çalışmaları Yürütüyor

Bankacılık devi HSBC merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birimlerini desteklerken bu hafta yayınlanan bir şirket makalesine göre şimdiden 8 ülkedeki merkez bankalarıyla planlarını ilerletmek için çalışıyor.

HSBC Group CEO’su Noel Quinn, bankanın İngiltere, Fransa, Kanada, Singapur, Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki merkez bankalarıyla finans sektörü genelindeki yeniliği yükseltmek amacıyla dijital para birimlerini planlarını araştırmak için çalıştığını söyledi.

Makalede Quinn, CBDC’ler ve teknolojinin hükümetler tarafından dijital para birimleri ihraç ederken nasıl kullanılabileceği hakkında olumlu bir not aldı. Özellikle, nakit yerine dijital para birimlerine geçişin daha düşük maliyetlere ve daha verimli ödemelere yol açacağından, düşük nakit işleme maliyetlerinden bahsetti.

HSBC resmen duyurdu! Flaş karar...

Quinn ayrıca, hükümetlerin ve merkez bankalarının daha geniş para politikası hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken tahvil maliyetlerini düşürecek olan işlemlerin hızının yanı sıra atomik işlemleri gerçekleştirme becerisinin de altını çizdi.

Yorumlar, bu ayın başlarında yaptığı bir konuşmada CBDC’ler ve geleceğin finansal sistemlerindeki rolü hakkında iyimser bir açıklama yapan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) başkanı Benoît Cœuré’nin benzer açıklamalarıyla uyumlu.

“Finansal sistem ayaklarımızın altından kayıyor… merkez bankalarının harekete geçmesi için zaman geçti”

Yorumlar, şu anda HSBC ile birlikte çalışan merkez bankalarının kendi gelecekteki politika pozisyonlarını şekillendirmede olası bir gidiş yönünü gösterebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Huobi

Huobi, Çin Ana Karasındaki Kullanıcıları İle İlişiğini Kesecek

Koinsaati, Kriptopara

Twitter’da Bitcoin ile Bahşiş Göndermek